Diyanet Hac kuraları 2015 sorgulama

Diyanet Hac kuraları 2015 sorgulama
Diyanet Hac kuraları 2015 sorgulama
hac kuraları açıklandı. Hacı adayları Diyanet'in internet sitesinden sonuçları öğrenebilecek.

Hac sonuçları açıklandı. 2015 yılının Hacı adayları kura sonuçlarını Diyanet'in internet sitesinden TC kimlik numaraları öğrenebilecek. İşte 2015 Diyanet Hac kura çekimleri sonuçları haberi...

TC KİMLİK NUMARASIYLA HAC SORGULAMA

Kurada adı çıkan vatandaşlar 16-27 Mart 2015 tarihleri arasında kesin kayıt yaptıracak.

Bu sene Türkiye 'den kutsak topraklara 55 bin 540 vatandaş gidecek. Normal konaklamayı tercih eden hacı adayları en düşük 3 bin 600 dolar ödeyecek. Hac kura sonuçlarını öğrenen vatandaşlar il müftülüğüne gidecek. Kurada çıkan vatandaşların 16-27 Mart'ta kesin kayıt yaptırması gerektiği bildirdi.

HAC KURALARI SORGULAMAYA AÇILDI

2015 yılı Hac kuraları çekildi. Kuraya, 2007 yılından itibaren sürekli kayıt yenileyen 43 bin 810 kişi girdi. Kura sonuçları, saat 20.00'den itibaren Diyanetİşleri Başkanlığının internet sitesinden yayımlandı.
Diyanet İşleri Başkanlığında yapılan kura çekimi, Kur'an-ı Kerim okunmasıyla başladı. Hac ve Umre Hizmetleri Genel Müdürü Enver Günenç, burada yaptığı konuşmada, Diyanet İşleri Başkanlığı olarak kutsal topraklara gidenlere rehberlik ettiklerini belirtti. Organizasyonun her sene geliştiğini vurgulayan Günenç, kısıtlı imkanlar sebebiyle 1 milyon 244 bin 629 kişinin sırada bekliyor olmasının kendilerini üzdüğünü söyledi.
Günenç, Kabe ve çevresinde yapımı devam eden genişletme çalışmaları nedeniyle 2013 yılında uygulamaya konulan yüzde 20 kontenjan kısıtlamasının 2014 yılında olduğu gibi bu yılda devam edeceğini ifade etti.

KAYIT HAKKI KAZANAN HACILAR

Bu yıl yeni hac müracaatı alınmadığını dile getiren Günenç, 2007 yılında kayıtlı olan ve 2014 yılına kadar kesintisiz kayıt yenileten hacı ve adaylarına 2014 yılı kura sıra numarasına göre kayıt hakkı verildiğini söyledi.
Günenç, "Ülkemize tanınan hac kontenjanından görevliler ile 2007 yılından bekleyenler, yani 43 bin 810 kişi düşürdükten sonra kalan 11 bin 588 kontenjan, 2008-2014 yılları arasında kayıt yenileten hacı adayları arasından kura çekilerek dağıtılacaktır" dedi.
Kura çekiminde katsayı uygulaması yapılacağını, bu sayede hac kayıt sayısı fazla olanların kurada çıkma oranının da fazla olacağını ifade eden Günenç, kayıt olup 7 yıl bekleyenlerin yedinin katları kadar kuraya gireceğini, bununla daha önce yazılıp çok bekleyenlerin kurada çıkma şansının daha yüksek olmasının amaçlandığını belirtti.
2014 yılında hacca gitmeye hak kazandığı halde mazeretsiz olarak gitmeyenlerin, ön kayıt yaptırdığı yıllara göre katsayı verilerek kuraya dahil edileceklerini dile getiren Günenç, kura sonuçlarının Başkanlığın internet sitesinden kimlik numarasıyla aynı gün sorgulanabileceğini aktardı.

HAC ÜCRETLERİNE ZAMMI YAPILDI

Günenç, kura çekiminde, kura ve yedek tasnifinin yapılmayacağını, hacı adaylarının kesin kayıt yaptıracakları organizasyonu serbestçe tercih etmelerine imkan sağlamak amacıyla kura çekiminde Diyanet ve acente ayırımına gidilmeyeceğini söyledi.

Hac kesin kayıtlarının 16-27 Mart tarihlerinde yapılacağını, kesin kayıt sırası gelen hacı adaylarının tercih ettiği hac konaklama türüne göre kayıt aralıklarının internet ortamında yayınlanacağını bildiren Günenç, iki yıl üst üste kesin kayıt hakkı elde ettiği halde mazeretsiz olarak hacca gitmekten vazgeçenlerin, ilk kez ön kayıt yaptıran hacı adaylarına uygulanan katsayı oranında kuraya dahil edileceğini anlattı.

HAC KURASINI KAZANANLARA TAKSİTLİ ÖDEME

Hacı adaylarının ücretlerini peşin ya da 3 taksitle yatırabileceğini söyleyen Günenç, şöyle devam etti:
"2015 yılı hac ücretleri dolar bazında belirlenmiştir. Bu ücretlere 135 dolar olan kurban ücreti de dahil edilmiştir. Başkanlığımız hac ibadetini hiçbir zaman bir ticaret olarak görmemiştir, görmez ve göremez. Şayet bu organizasyon sonunda birkaç kuruş artarsa bu artan meblağ Balkanlar'da, Avrupa 'da yaşayan kardeşlerimizin bulunduğu mekanlarda, Afrika'da, ülkemizde çeşitli mekanlarda cami olarak İslam'a hizmet etmek üzere hayri müesseselere dönüşmektedir. Hac ücretlerinde dolara geçilmesinin sebebi bu para biriminin Suudi Arabistan'daki para birimiyle kurunun sabit olması nedeniyle geçilmiştir. Biz bu uygulamaya bugün değil, 11 Kasım 2014 yılında, yani yaklaşık 5,5 ay önce geçtik, sebebi de budur. 2011 yılından bugüne kadar Başkanlığımız hac ücretlerine kesinlikle zam yapmamıştır, artışa gitmemiştir. Oradaki fiyat maliyetleri neyse fiyatlara olduğu gibi yansıtılmıştır."
Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Ekrem Keleş ise hac kura çekimi programlarının her yıl heyecan kattığını, sevinç ve hüznün birarada yaşandığını, kura sırasında şahit oldukları tablonun kendileri için çok değerli olduğunu, bunun değerli olmasının Allah nezdindeki değerinden kaynaklandığını söyledi.

Keleş, "Biz bu heyecana ve özleme çok değer veririz. Ayrı bir sorumluluk bilinciyle hareket ederiz hac ve umre hususunda. Haccın özlemini yaşayan bütün kardeşlerimizin hacca gitmelerini canı gönülden arzu etmekteyiz, bu konuda tereddüt yok. Ancak maalesef hac kontenjanı son derece sınırlıdır" şeklinde konuştu.

Bazı İslam ülkelerinde yoğun talep karşısında sıra sistemi uygulandığını, Malezyalılar'da 55 yıl sonrasına sıra verildiğini ve yeni doğan çocuklarını hacca yazdırdıklarını anlatan Keleş, "Şu an kayıt açmış olsak ve sıraya koyacağımızı ilan etmiş olsak bizim durumumuz oradan farklı olmayacaktır. 50-60 yıl sonrasına sıra vermek zorunda kalacağız" dedi.
Keleş, "Kurada çıkmayanlara hac farzdır diyemez hiç kimse, Cenab-ı Hak onlara niyetlerine göre muamele edecektir" ifadesini kullandı.

Kurada çıkanların hac mektebine kayıt olmalarını isteyen Keleş, hacla ilgili verilen kitapların okunması, seminer ve konferanslara gidilmesi gerektiğini söyledi. Keleş, Kuran-ı Kerim okumayı bilmeyenlerin de müftülüklerin açtığı kurslara katılmalarını istedi.

HAC KURASINI KAZANANLAR DİKKAT

Kesin kayıtlar ise 16-27 Mart tarihlerinde yapılacak. Hacca gideceklerin sayısı kesin kayıt işlemlerinden sonra kesinleşecek.

Diyanet İşleri Başkanlığı 2015 Yılı Hac Fiyatları şöyle: 

1- 2015 yılı hac ücretleri $ (USD) olarak (135 USD kurban ücreti de dahil edilmek suretiyle) aşağıdaki tabloda gösterildiği şekilde tahsil edilecektir.

2. Hacı adayları, yukarıda hac konaklama türlerine göre belirtilen hac ücretinin tamamını peşin yatırabilecekleri gibi, üç taksit şeklinde de yatırabilecek, birinci taksitini kesin kayıt sırasında, ikinci taksitini 28 Nisan 2015 tarihine kadar, üçüncü taksitini ise en geç 29 Mayıs 2015 tarihine kadar ödeyebileceklerdir.
 
3. Hac ücretlerinin süresi içerisinde yatırılıp yatırılmadığı Gl Müftülüklerince takip edilecek, süresi içerisinde ücretini yatırmayanların kayıtlarının iptal edileceği hususu hacı adaylarına duyurulacaktır.
 
4. Uçak programı veya slot yetersizliği nedeniyle, ilan edilen seyahat sürelerinin uzaması halinde hacı adaylarından ilave bir ücret alınmayacağı gibi sürenin kısa olması halinde de herhangi bir ücret iadesi yapılmayacaktır.
 
5. Hacı adaylarından, hac için belirlenen ücretler dışında herhangi bir ad altında ücret talep edilmeyecektir.
 
Ç- HAC KONAKLAMA TÜRLERİ

Hacca gidecek vatandaşlarımıza farklı hizmet seçenekleri sunabilmek maksadıyla Mekke ve Medine'deki bina ve otellerin fiziki yapıları ve Harem'e olan mesafeleri dikkate alınarak, hac konaklama türleri aşağıdaki şekilde düzenlenecektir.
 
1- Normal Hac Konaklama Türü:
 
Bu türde genel olarak; 
 
Mekke-Medine'de oda içinde veya gerekli mahremiyet tedbirleri alınmak kaydı ile odaya ait banyo-tuvalet, buzdolabı ve karyolası bulunan ikamet durumu genelde oda sistemine uygun olan, asansör sayısı yeterli, lobisi geniş ve ferah, müstakil yemekhane/irşat salonu bulunan, ortak kullanım mekânları hacı sayısına göre yeterli, kadın ve erkeklerin ayrı ayrı ve en çok 5 kiGinin birlikte kalacağı odalara sahip binalarda konaklama yaptırılacaktır. 
 
Mekke'de Hareme en fazla 7 km, Medine'de ise Merkeziyede veya Hareme en fazla 700 metre mesafede yer alan binalarda hizmet verilecektir.
 
Mekke ve Medine'de binalarda her bir odada asgari 4 m² ye 1 kiGi düşecek şekilde konaklama yaptırılacaktır.
 
Takribi kalış süresi uçak programına uygun olarak 25 - 40 gün arasında belirlenecektir.
 
Başkanlığımız ile acentalarca Medine'de kalma süresi 4 ila 8 gün arasında planlanacaktır.
 
2- Müstakil Hac Konaklama Türü:
 
Bu türde genel olarak;
 
Mekke'de Hareme en fazla 6 km, Medine'de ise Merkeziyede veya Hareme en fazla 700 metre mesafede yer alan, standart otel hizmeti verilmeyen binalarda hizmet verilecektir.
 
İçinde tuvalet, banyo ve buzdolabı bulunan, 2 veya 3 kiGilik odalarda konaklama yaptırılacaktır. 
 
Müstakil konaklama türü için belirlenen fiziki özellikleri taşımayan binaların, bu türler için kullanılmasına izin verilmeyecektir. 
 
Takribi kalış süresi uçak programına uygun olarak 15 - 30 gün arasında belirlenecektir.
 
Medine'de kalma süresi en az 4, en çok 6 gün olarak belirlenecektir. 
 
3- Otel Konaklama Türü:
 
 Bu türde genel olarak;
 
Mekke ve Medine standartlarına göre lüks oteller ile yıldızlı statüde olup, günlük oda temizliği, çarşaf ve havluların değişimi vb. otel hizmeti veren otellerde 2 veya talep olması halinde 3 kiGilik odalarda konaklama yaptırılacaktır. 
 
Kiralanan otellerde sunulacak hizmet kalitesi ve otellerin hareme olan takribi uzaklıklarına göre 2 ayrı kategoride organizasyon düzenlenebilecektir.
 
Otel 2 konaklama türünde 2 öğün açık büfe, Otel 1 konaklama türünde ise 3 öğün açık büfe yemek hizmeti verilecektir.
 
1- Otel 1 Konaklama Türünde; 
 
Mekke'de Hareme en fazla 700 metre Mesafede, Medine'de ise Merkeziyede bulunan yıldızlı lüks otellerde hizmet verilecektir. 
 
Takribi kalış süresi uçak programına uygun olarak 10 - 18 gün arasında belirlenecektir. 
 
2- Otel 2 Konaklama Türünde; 
 

Mekke'de Hareme en fazla 1000 metre mesafede, Medine'de ise Merkeziyede yer alan, yıldızlı statüde hizmet veren otellerde hizmet verilecektir.

Takribi kalış süresi uçak programına uygun olarak 14 - 25 gün arasında belirlenecektir. 

Otel konaklama türleri için yapılacak ilanlarda ve hazırlanacak broşürlerde otelin ismi, mesafesi, ücreti ve kaç öğün yemek verileceği hususları belirtilecektir.
 
D- 2015 YILINDA HAC YOLCULARINA VERİLECEK HİZMET VE MALZEMELER:
 
Kesin kayıt yaptıran 7 yaş ve üzerindeki her bir hac yolcusuna evsafı ve kalitesi Hac ve Umre Komisyonunca belirlenen malzemeler Başkanlığımız organizasyonuna katılacak olanlara Başkanlığımızca, acentaların organizasyonuna katılacak olanlara ise Hac ve Umre Komisyonunca tespit edilen evsaf ve kaliteden düşük olmamak şartıyla TÜRSAB'ca verilecektir. 
 
Buna göre;
 
1- Bayanlar için 4 m. (tunik ve pantolon), erkekler için 3.20 m. (ceket ve pantolon) elbiselik kumaş,
 
2- Bir adet orta boy tekerlekli seyahat ve bir adet el çantası,
 
3- iki adet Türk Bayraklı arma, 5 adet hijyenik koruyucu maske, cemarat taş kesesi, terlik kılıfı, (ipli sırt çantası), hac not defteri ve hacla ilgili CD,
 
4- Diyanet İşleri Başkanlığınca hazırlanan “Hac Kimlik Kartı” ve “Kimlik Askısı”,
 
5- Diyanet İşleri Başkanlığı yayınlarından; “Kur'an-Kerim, Haccı Anlamak, Kutsal İklimde Dua, Tavaf ve Say Duaları (spiralli), Hicaz Albümü ve Hz. Peygamberin İzinde isimli kitaplar ile Başkanlık tarafından hazırlatılan “Sağlık El Broşürü”,
 
6- “4. ve 5. maddelerde sayılanlar Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından, diğer malzemeler ise kesin kayıt yaptıran hacı adayı sayısına göre Başkanlık ve Acentalar tarafından ayrı ayrı temin edilerek hacı adaylarına dağıtılacaktır.
 
Ayrıca;
 
a) Kayıt yaptırdıkları il'den uçuş yapacakları havalimanına gidiş ve dönüşleri için otobüs kiralanacak veya otobüs bilet ücretleri ödenecek, otel konaklama türüne katılanlar ile müstakil konaklama türüne katılanların uçak iç hat bağlantıları yapılacak veya bilet ibraz etmeleri halinde ücretleri karşılanacaktır.
 
b) Suudi Arabistan'a gidiş ve dönüş uçak biletleri alınacaktır.
 
c) Mekke ve Medine'de ikamet ettirilecekleri otel veya binalar kiralanacaktır.
 
ç) Suudi Arabistan'ca verilecek hizmet bedelleri ödenecektir.
 
d) Cidde-Mekke-Medine ve Meşair intikalleri için otobüs kiralanacaktır.
 
e) Mekke'de Hareme 1000 metre mesafeden daha uzak yerlerde kiralanan bina ve oteller için servis konulacaktır.
 
f) Mekke ve Medine'deki ziyaret yerleri için otobüs kiralanacaktır.
 
g) Hac dönüşlerinde; hacılar ve görevlilerin Mekke ve Medine'den havalimanlarına gidişleri sırasında ihtiyaç olması halinde eşya nakli için kamyon kiralanacaktır.
 
ğ) Otel konaklama türlerine açık büfe yemek verilecek, diğer hac konaklama türlerinin tamamında sabah kahvaltısı ve akşam yemeği tabldot usulü verilecek, Kurulca belirlenecek yemek mönüsüne uygun olarak çay ve su ikramında gün boyu kısıntı yapılmayacaktır. 
 
h) Arafat ve Mina için sayısı ve içeriği bilahare belirlenecek mönüye uygun kumanya veya yemek verilecektir.
 
ı) Yukarıda sayılan hizmetlerin, Diyanet İşleri Başkanlığı ve Seyahat Acentalarınca da düzenlenecek organizasyonlardaki hac konaklama türlerinin tamamında aynı şekilde uygulanacaktır.
 
E- KESİN KAYITLARINI DİYANET İŞLERİ BAŞKANLIĞI ORGANİZASYONUNA  YAPTIRACAKLARDAN İSTENİLECEK BELGELERLE İLGİLİ HUSUSLAR:
 
1. Kesin kayıtlar esnasında,
 
a) Kesin kaydını yaptıracak hacı adaylarınca doldurulacak olan Ek-1 form dilekçe, 
 
b) Hac ücretinin tamamını veya ilk taksitini yatırdığına dair banka dekontu, 
 
c) 2015 Yılı Hac Kesin Kayıt Yaptırabilir Belgesi, 
 
ç) En az 01 Nisan 2016 tarihine kadar geçerlilik süresi olan çipli pasaport, İl Müftülüklerine teslim edilecektir.
 
a) Pasaporttaki fotoğraf ve diğer kimlik bilgilerinin sahibine ait olduğu,
 
b) En az 01 Nisan 2016 tarihine kadar geçerlilik süresi bulunduğu, 
 
c) Vize için, en az iki boG vize sayfası olduğu,
 
ç) Pasaportu veren makamca mühürlenerek imzalandığı,
 
d) Pasaportun fotoğraflı sayfasının presli ve soğuk damgalı olduğu,
 
e) Pasaport sayfalarının tam olduğu ve üzerinde silinti, kazıntı, değiştirme vb. işaretler bulunmadığı,
 
Kontrol ederek teslim alacaklardır.