Diyanet İşleri Başkanı Görmez: El Kaide eylemleri tamamen İslam dışı

Diyanet İşleri Başkanı Görmez: El Kaide eylemleri tamamen İslam dışı
Diyanet İşleri Başkanı Görmez: El Kaide eylemleri tamamen İslam dışı
Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, Kenya ve Pakistan'daki El Kaide saldırılarıyla ilgili olarak, "Bunlar tamamen İslam dışı şeylerdir. Bu kitlesel cinayetlerle İslam'ı lekelemek isteyen örgütleri ortadan kaldırmak İslam dünyasındaki bütün bilim, din ve siyaset adamlarının görevidir" dedi.

İSTANBULSüleymaniye Camii'nde düzenlenen 'Camiler ve Din Görevlileri Haftası' dolayısıyla hazırlanan 'Camii- Kadın ve Aile ' konulu programa katılan Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, son haftalarda dünyanın dört bir yanında artan El Kaide ve bağlı örgütlerinin şiddetine değinerek, “Bunlar tamamen İslam dışı, İslam'ın reddettiği şeylerdir. Bu kitlesel cinayetlerle İslam'ı lekelemek isteyen bütün şahısları, örgütleri kınamak, bunu ortadan kaldırmak, İslam dünyasındaki bütün bilim adamlarının, din adamlarının, din kurumlarının, bütün siyaset adamlarının yapması gereken önemli hususlardan bir tanesidir” dedi.


DEMOKRATİKLEŞME LÜTUF DEĞİLDİR
‘Camiler ve Din Görevlileri Haftası’ dolayısıyla hazırlanan programın ardından gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtlayan Görmez, “Demokratikleşme Paketi'nde farklı inançların özgürlükleri söz konusu. Sizin bu konudaki görüşleriniz nedir” diye sorulması üzerine şöyle konuştu:

“Biz inanç ve din özgürlükleri noktasında alınan bütün kararları, atılan bütün adımları hem bu topraklarda yaşayan bir birey ve mümin olarak, hem de Diyanet İşleri Başkanı olarak, Diyanet İşleri Başkanlığı camiası olarak büyük mutluluk duyarız. Gerçekten bu topraklarda inancı, dini ne olursa olsun, farklı inançları, farklı düşünceleri, farklı kültürleri birlikte barış içerisinde yaşatacak her türlü adım bilhassa inanç özgürlükleri ve din özgürlükleriyle ilgili bütün iyileştirmeler bizi sadece memnun eder. Kaldı ki bunların hiçbirisi lütuf değildir. Çünkü bu özgürlükler yaratıcımızın doğuştan bütün insanlara verdiği haklardır. Bunun altını çizmek istiyorum. İkinci bir husus belki daha ileri adımların da atılması gerektiğine inanıyorum. Çünkü Diyanet İşleri Başkanlığı'nın özerk bir kuruluş olmasından, diğer bütün inançların, bütün düşüncelerin, kendilerine özgürce yapılandırmaları, kendi ibadetlerini özgürce yapabilmeleri, kendi din eğitimlerini özgürce verebilmeleriyle ilgili ilkeler, prensipler aynı zamanda bizim kültürümüzün, bizim tarihimizin, bizim medeniyetimizin öngördüğü ilkelerdir, prensiplerdir. Dolayısıyla bu iyileştirmeler devam etmelidir.”


EL KAİDE EYLEMLERİNE: ‘BUNLAR TAMAMEN İSLAM DIŞI’
Kenya'da meydana gelen saldırıya ilişkin soru üzerine ise Görmez, "Her iki üzücü hadiseden sonra hem Kenya, hem de Pakistan'daki hadiselerden sonra Diyanet İşleri Başkanlığı olarak 4 dilden bir açıklamamız oldu. Bütün İslâm dünyasında farklı din mensuplarına yönelik her türlü eylemin İslam’dan, İslam’ın kaynaklarından herhangi bir referans alması mümkün değildir. Bunlar tamamen İslam dışı, İslam'ın reddettiği, İslam'ın hiçbir zaman kabul etmediği şeylerdir. Doğrusu bu kitlesel cinayetlerle İslam’ı lekelemek isteyen, bütün şahısları, bütün örgütleri kınamak bunu ortadan kaldırmak İslam dünyasındaki bütün bilim adamlarının, din adamlarının, din kurumlarının, bütün siyaset adamlarının yapması gereken önemli hususlardan bir tanesidir. Ben bilhassa İslam dünyasındaki bütün ilim adamlarının bir araya gelerek İslam dünyasında önce birbirimize karşı başlayan şiddetin, daha sonra Müslüman olmayanlara yönelmesi üzerinde durması ve bunu engellemesi her türlü çabanın gösterilmesi gerektiğine inanıyorum" dedi.


SERPİL KIRKESER - ÖZGÜR ARSLAN / DHA


  http://www.radikal.com.tr/1153434115343421

  YORUMLAR
  (21 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  ... - tolstoyevski

  1- rojava'da insanlar katledilirken aklınız neredeydi? yoksa rojava'dakilerin öldürülmesi islama uygun mu? geç de olsa aklınızın başınıza gelmiş olması sevindirici. 2- madem islamdan bahsediyorsun. islamın devletin emrinde olması haram değil mi? eğer islamdansan diyanetin kaldırılmasını savunursun, yok eğer diyanetten memnunsan islam nutku atmayacaksın!

  .. - Jan21

  Bu vaazı el nusraya destek veren devletten maaş alanın vermesi çok tuhaf :) Vay be politika bu olsa gerek :)

  ıkıyuzluluk - mustafakaya

  ıslamyette ıkı yuzluluk yoktur pakıstandan bahsedıyorsunda kendı devletımızın destek verdıgı nusracıların katlıamına nıye degınmıyorsunuz kürtlerr söz konusu olunca hıçbırşeyy önemlı degıl degılmı

  İslam bu değil ise - ilbeg

  İstisnasız (artık TR de dahil) tüm İslam ülkelerindeki bu zulüm nedendir, bu diktalar neden hep bizlerde ? Bu kadar katili niye islam ülkeleri üretiyor ? Canlı bomba ve terörist üretim merkezleri gibi olmuş bu ülkeler.E şimdi bizim hükümet de El Kaidecilerin hamisi oldu, başımızı belaya soktu. Adamlar bela. Demek ki ya Kuran'da bir sorun var. Ya da Kuran'ı yorumlayan İslam aleminde. İki kiHerkes yok bilmem ne hazretleri böyle demiş, öteki şöyle demiş müslümanı olunca, kurandan çok kuranı yorumlayanlara inanılınca, ya da anlaşılmıyorsa binlerce insan farklı açıklıyorsa, bu işte de sorun var demektir.

  Sünniler sünnileri öldürdügüne isler deigsmis gibi - siradanbirisi

  En azindan bu mantikla düsündüklerinden hic süpem yok. Reyhanlida sünni türk vatandaslari El Kaide gibi militan bir sünni terör örgütü tarafindan öldürülmesi belkide akp´lilerin ve arka bahceleri diyanetin aklini basina getirdi.

  Iyide... - Ari Zerdüst

  Ülkende iktidar Suriyede El-Kaide ile kol-kola Müslümaa Kürtlere saldirmakta. 13-15 arasi genc kizlari saatlik imam nikah ile Tecavüz edilmekte.Cihat adina Türkiye eliyle el kaide ye gönderilen genclerin sayisini istersen dünkü radikal gazetesinin sayisinda bulabilirsiniz.El-Kaide Kürtlere vurunca dost ama baska dünyada vurunca terörist olabiliyor.Acaba diyorum din mi bunun böyle olmasi gerektigini söylüyor yoksa siz mi? El insaf ...

  BATILILAR BİZE BAKSALARDI MÜSLÜMAN OLMAZLARDI ONLAR İSLAMA BAKIYOR - Germiyen

  “Bizim gibi Müslümanlara bakarak Müslüman olmayan insanların halini istiğrab etmemek lazım; müslüman olurlarsa onu istiğrab(garip karşılamak, şaşırmak) etmek lazım. Hangi İslamî derinliğimiz var.. hangi hassasiyetimiz var.. hangi kılı kırk yararcasına İslamiyeti yaşamamız var ki onlarda bir imrenme duygusu meydana getirelim!.”