Diyanet İşleri Başkanı Görmez: O sorular toplumun din algısını tespit için

Diyanet İşleri Başkanı Görmez: O sorular toplumun din algısını tespit için
Diyanet İşleri Başkanı Görmez: O sorular toplumun din algısını tespit için
İstanbul Grand Cevahir Kongre Merkezi'nde düzenlenen 6. Dini Yayınlar Kongresi'ne katılan Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, basın mensuplarının 'TÜİK anketi' ve 'dershane' tartışmasına ilişkin sorularını yanıtladı.

İSTANBULİstanbul Grand Cevahir Kongre Merkezi'nde düzenlenen 6. Dini Yayınlar Kongresi'ne katılan Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Görmez'e, Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından Türkiye İstatistik Kurumu'na (TÜİK) yaptırılan ve "Hangi dine mensupsunuz”, "Kendinizi hangi mezhebe ait hissediyorsunuz", "Alevi misiniz, Sünni misiniz", "Sarhoş olmayacak kadar içki içmek günah mıdır", "Sizce köpek giren eve melek girer mi", "Misafirlikte kadınlar ve erkekler aynı mı oturursunuz" gibi sorulardan oluşan anket hatırlatılarak, böyle bir anketin neden yapıldığı soruldu.


‘SORULARIN HEDEFİ, DİN İLE İLGİLİ…’

Mehmet Görmez, ankete ilişkin şunları söyledi: "Bugüne kadar Diyanet İşleri Başkanlığı'nın, Anayasal bir kuruluş olarak topumu din konusunda aydınlatmakla yükümlü olan bir kurumdur. Bilimsel verilere dayanarak, çalışmalarını yürütememiş olması bir eksiklik olmuştur. Dolayısıyla dünya çapında din hizmeti sunan, toplumun dini hayatına hizmet eden bir kurumun, toplumu din konusunda aydınlatmakla yükümlü olan bir kurumun toplumun içerisinde dini hayatla ilgili ne tür sorunlar yaşanıyor, ne tür doğru ya da yanlış düşünceler var, bunları bilmeden vaazları, hutbeleri, eğitim hizmetlerini tanzim etmesi mümkün değil. Herkes çok iyi bilir ki, bütün dünyada bunlar bilimsel çalışmalardır. Ve bu bilimsel çalışmalar asla insanları tasnif etmek, bölmek, tespit etmek için yapılmaz. Bütün bu bilimsel araştırmalar, bilimsel veriler oluşturarak, o bilimsel veriler doğrultusunda kendi hizmetlerini tanzim etmek için yapılır. Bunun kadar tabii bir şey yoktur diye düşünüyorum. Biz sadece, toplumun din ile ilgili doğru algılarını ve bilgilerini bilmekle yükümlü değiliz. Eğer yanlış bir algı, yorum, anlayış varsa, bizim onları da bilmemiz lazım. Dolayısıyla bütün o sorular, hatta çok daha saçma sorular olabilir, ancak bu soruların her birisinin hedefi, toplumda din ile ilgili doğru, yanlış yorumlar var mı, yok mu, bunu tespit etmeye yöneliktir."


ANKET TAMAMLANDI

Söz konusu anketin tamamlanmadığı yönündeki iddialar sorulunca Görmez, "Tamamlandı. Şu anda bilim adamları çalışarak, bize sadece veriler verecektir. Biz de o bilimsel verileri dikkate alarak, kendi hutbelerimizi, vaazlarımızı, eğitim programlarımızı, bunu dikkate alarak yeniden değerlendirmeye alacağız" dedi.


‘BİRBİRİMİZİN YÜZÜNE BAKMAK DURUMUNDAYIZ’

Mehmet Görmez, dershanelerle ilgili tartışmaların sorulması üzerine de "Benim doğrudan o konuya girmem doğru değil. Ben sadece Diyanet İşleri Başkanı olarak ve bu topraklarda yaşayan bir kardeşiniz olarak, bir çağrıda bulunabilirim. Elbette bizim, gelecek nesillerimizi, insan yetiştirme düzeneklerimizi, eğitim müfredatlarımızı tartışmamız, konuşmamız son derece önemli ve tabiidir. Ancak, bunu yaparken herkesin kardeşlik ahlakı ve kardeşlik hukuku içinde kalarak, birbirini üzmeden, itham etmeden, doğru dil ve üslup kullanarak, bu tartışmaları, konuşmaları yapmamız çok önem arz ediyor. Çünkü, Allah bizi kardeş olarak ilan etmiştir. Biz birbirimizin her gün yüzüne bakmak durumundayız. Birbirimize karşı bizi sonradan mahçup edecek her türlü dilden, üsluptan uzak durmaya davet edebilirim herkesi sadece" diye konuştu.

"Bugüne kadarki tartışmalarda yanlış üslup kullanıldı mı?" diye sorulunca Görmez, "Onu, sizin taktirinize bırakayım artık" dedi.


DİLHUN GENÇDAL - ÖZKAN ARSLAN / DHA


  http://www.radikal.com.tr/1163600116360016

  YORUMLAR
  (16 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Kime anlatiyorsunuz ki? - Ayse Sule

  Bu habere Radikal muhabirinin uygun gordugu ilk basligi (bkz: Diyanet Isleri Baskani acikladi: Kopekli melekli soru anayasal gorevimiz) ve sadece o basligi okuyarak yapilan sozumona yorumlari okudugumda, gercekten bezginlik duygusu kapladi icimi. Muhatabinin ne dedigini dogru anlamak, kendi meramini da safsataya dusmeden ifade edebilmek icin ozen gosteren bir avuc insan karsisinda, seviyesizligi marifet sayanlarin piskinligi ve coklugu her gecen gun daha fazla kanatiyor icimi. Sorun diye mansetlere tasidigimiz hersey tali mesele bile degil aslinda. Hepsi, bu rasyonaliteden yoksun, safsatanin dibine vurmus olumcul iletisimsizlik sorunundan kaynaklaniyor. Onu cozmeden bir halt olmayacak bizden.

  NEYİN ANKETİ - pispor

  saçma sapan sorular soruyorlar vatandaştan tepki olunca da bin bir dereden su getirip kendilerini arındırmaya çalışıyorlar yok efendim sorulan sorular dini yanlış yada doğru algılamak ile ilgili imiş ya kardeşim doğru olmayan bir şeyin yanlışı olur mu Allah aşkına

  İnançları Kurcalamak Yanlıştır - Saim Kara

  Diyanet yetkilileri böyle bir anket yapmadan önce, Bakara Suresi 62. Ayeti okumalıydılar. Ama anlayarak ve üzerinde düşünerek..

  YAPTIRMAYIN İSLAMİ İLİMLER ÜNİVERSİTESİ - HARAYDIN

  Mevlana der ki doğru algılanan şeydir,sizin yaptığınız ve söylediğiniz değil. O halde bu işlem algılama sorununa yol açtığına göre kamuya yaptırmayın efendim. Diyanet Vakfı neden bir İslami İlimler Üniversitesi kurmaz. Bu tür araştırmaları teolojik araştırmalar olarak bu üniversite yapmalı.

  . - E.S

  Bu soruya en güzel cevabı Zekeriya Beyaz hoca vermişti zamanında.

  Dikkat!!! - vancetti

  Hemen evimin kapısına Dikkat Melekler Giremez Köpek ve Kedi var yazdıracağım. Sanırsın kedi ve köpeği Allah yaratması.

  suriye de bile - thirth eye

  suriye de bile bireysel olarak bir kişiye mezhebini soramayacağınıza dair bir kanun olduğunu biliyormusunuz