Diyanet İşleri Başkanı Görmez'den zemzem uyarısı

Diyanet İşleri Başkanı Görmez'den zemzem uyarısı
Diyanet İşleri Başkanı Görmez'den zemzem uyarısı
Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, "Zemzem satmak doğru değil. Aman onu kimse yapmasın" dedi.

RADİKAL-Edirne'de düzenlenen 30. İl Müftüleri İstişare Toplantısı için kente glen  Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, başta İstanbul , Ankara olmak üzere çeşitli şehirlerde "zemzem suyu"nun şişelenmiş şekilde satılmasına ilişkin soru üzerine, "Zemzem satmak doğru değil. Aman onu kimse yapmasın. Selam söyleyin kimler yapıyorsa yapmasın" diye konuştu.

Edirne Müftüsü Emrullah Üzüm de zemzemin sadece hediye edilebileceğini belirterek, "Zemzem suyunun ticaret amaçlı Suudi Arabistan dışına çıkarılması yasak. Zemzem suyunun ticaretini yapmak caiz değildir. Buna kesinlikle müsaade edilmemesi gerek" diye konuştu.

ŞİŞESİ 2 LİRADAN SATILIYOR


Selimiye Camisi yakınında hac malzemeleri satan mağazanın sahibi Hüseyin Seri ise 250 mililitrelik şişelenmiş zemzem suyunu 2 liradan sattıklarını söyledi. Suyun kendilerine İstanbul'dan şişelenmiş halde, toptancı aracılığıyla geldiğini ifade eden Seri, şöyle konuştu: "Toptancımız İstanbul'dan koliyle getiriyor. 1,5 liradan gelişi var. 2 liradan satıyoruz. Umre'ye gidip döndüğümde eşe dosta ben de dağıttım ama toptancı buraya kadar getiriyor ve vatandaş da sorduğu için satıyoruz. Hastalara şifa olması açısından alanlar çoğunlukta. Ben de önce gerçekten zemzem olup olmadığından şüphelendim ancak toptancının güvenilirliği nedeniyle satışa başladım."

EDİRNE/AA