Diyanet İşleri Başkanı: İslam'a göre işkence haramdır

Diyanet İşleri Başkanı: İslam'a göre işkence haramdır
Diyanet İşleri Başkanı: İslam'a göre işkence haramdır
Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, Hacı Lokman Birlik'in bedeninin zırhlı araca bağlanarak sürüklenmesini eleştirerek, "İslam dini hiçbir zaman işkence dediğimiz hele hele ölen bir beden üzerinde en küçük bir işkenceyi yapmayı haram kılmıştır, doğru değildir" dedi.

ANKARADiyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, Anadolu Ajansı (AA) Editör Masası'nda gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Görmez, Şırnak'ta öldürülen Hacı Lokman Birlik'in bedeninin zırhlı araca bağlanarak sürüklenmesine tepki gösterdi.

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez o gürüntüye ilişkin şöyle konuştu: "İslam dini hiçbir zaman işkence dediğimiz hele hele ölen bir beden üzerinde en küçük bir işkenceyi yapmayı haram kılmıştır, doğru değildir."

Görmez terörü de eleştirerek şu değerlendirmeyi yaptı: "Terör örgütlerini sadece bir terör örgütü olarak görmek ve okumak, sadece etnik bir hak arama olarak görmek ve okumak doğrusu tarihi bilmemek, hayatı ve dünyayı anlamamak olur. Bölgedeki dini dokuya zararı sadece PKK terör örgütü vermedi. Bizim devlet olarak da bazı uygulamalarımız, oradaki dini dokuya, bizi asıl bir arada tutan dini dokuya, tarih içinde hep zarar verdi. Önce yapılan yanlışlar sonra yapılan yanlışlara zemin hazırladı. Adım adım burada yaşayan bütün kardeşlerimizi İslam'dan ve İslam medeniyetinin bir parçası olmaktan çıkarmak için kültürel bir saldırı olarak görüyorum, sadece silahlı bir saldırı değil. PKK hareketi, Kürtlere ve Türklere yönelmiş bir silahlı saldırı değil aynı zamanda ideolojik - kültürel bir saldırıdır. Bu ideolojik - kültürel saldırının amacı bu toplumu hem bölmek, parçalamak hem de İslam medeniyetinin bir parçası olmaktan çıkarmak olarak görmek ve okumak lazım geldiğini, tarihi biraz inceleyen herkes bunu kabul edecektir. Bölgede oynanan oyunları bir bütün olarak değerlendirmek lazım. İslam devleti kurduğunu iddia eden DAEŞ'in İslam medeniyetini yok etmek üzere gösterdiği çabalar ile PKK terör örgütü arasındaki çabalar arasında herhangi bir fark görmüyorum." (AA)