Diyanet İşleri Başkanı: İzmir'in dindarlığı farklı. Gerekeni yapın!

Diyanet İşleri Başkanı: İzmir'in dindarlığı farklı. Gerekeni yapın!
Diyanet İşleri Başkanı: İzmir'in dindarlığı farklı. Gerekeni yapın!
Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, İzmir'in farklı bir dindarlığı olduğunu belirterek "Bu dindarlığın irfan geleneğine ihtiyacı var" dedi.

İZMİR - İzmir'deki din görevlileriyle bir araya gelen Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, kentin manevi hayatını din görevlileriyle yeniden ayağa kaldıracak, işe ehil bir kişiyi şehre müftü olarak atadıklarını dile getirdi.

Görmez, "İzmir'in farklı bir dindarlığı var. Bu dindarlığın irfan geleneğine ihtiyacı var. Öyle olduğu için tasavvuf profesörünün, irfan geleneğinden geçmiş birinin İzmir'e müftü olarak atanması tesadüf değil" dedi.

Türkiye 'nin, insanların, cemaatin profilinin değiştiğine dikkati çeken Görmez, din görevlilerinin de İslam'ın rahmet mesajından kopmadan, değişim, dönüşüm içerisinde olması gerektiğini ifade etti.

"İDRAK GECİKMELERİ YAŞADIK"
Kurum olarak zaman zaman idrak gecikmeleri yaşadıklarını anlatan Görmez, şöyle konuştu:

"İlk idrak gecikmesini köylerden kentlere göçle yaşamışız. Halkımızın yüzde 22'si köylerde yaşıyor, Diyanet'in yüzde 75'i köylerde kaldı. Oysa halkımızın yüzde 77'si şehirde yaşıyor. Şu anda bu dağılım üzerinde çalışıyoruz. Bu gecikmeyi nasıl telafi edeceğimiz üzerinde duruyoruz.

Diğer bir idrak gecikmesini de şimdi yaşıyoruz. İnsanlığın üçte ikisinin kalbine küresel siyasetin aktörleri marifetiyle İslam'ın korkusunun salındığı bir dünyada yaşıyoruz. İslamofobi, insanlığın üçte ikisinin kalbine yerleştirilmiş bir hastalık oldu. İslam'a yönelik farklı meydan okumalarla karşı karşıyayız. Tüm gençleri kitle iletişim araçları teslim aldı. Çocuklarımızın sanal ortamlara mahkum olduğu dönemde yaşıyoruz. Muhatap kitlemizin anlayışları, dili değişti. 10 sene önceki mihrap görevliliği, müftülük tanımıyla yolumuza devam edemeyiz. 10 sene önceki Kur'an öğretmenimizin öğretme tekniğiyle bugün yolumuza devam etmemiz mümkün değil. 120 bin personelimizle önce kitabı doğru okuyarak, Allah'ın Resulü'nü, çağın idrakini doğru anlayarak daima İslam'ın rahmet mesajlarından sapmadan, değişim ve dönüşüm içinde olmak mecburiyetimiz var."

Görmez, "İslam dininin bir durak ya da tarihte yaşanıp bitmiş menzil değil, daima hareket halini zorunlu kılan bir yol" olduğunu ifade ederek "Yoldan çıkmak ile 6 asır önceki bir durağa takılmak arasında fark yok. İslamiyet daima insanlığın gelişmelerini dikkate alır ama çağın kötü gidişatına da 'dur' der" dedi.

“İZMİR’DE YAPILACAK ÇOK İŞ VAR”
İl Müftülüğüne atanan Ramazan Muslu da İzmir'de yapılacak çok iş olduğunu belirterek, meslektaşlarıyla birlik, beraberlik içinde beklenene cevap vermek hususunda gayret göstereceklerini söyledi.

İzmir'in protokol camisi ihtiyacına dikkati çeken Muslu, bu konuda tüm yetkililerin desteklerine ihtiyaç duyduklarını kaydetti. Muslu, din görevlileriyle ilgili boş kadroların ivedilikle doldurulmasını talep etti. (aa)


  http://www.radikal.com.tr/1126723112672335

  YORUMLAR
  (35 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  ...! - user399272

  Çok sayın Mehmet Görmez; Bu beyanatlarınız sizin kendi tasavvurunuz mu, yoksa birilerinin (RTE gibi sizin için peygamber statüsünde olan zatın) görüşleri mi? Lütfen buna bir açıklık getirir misiniz?

  GELEN GİDENİ ARATIRMIŞ - UYİ35

  Milliyetçiliğin akıldışı uygulamalarından ve "Türk'e Türk propagandası"ndan kurtulduk derken Ümmetçilik ve "Müslüman'a İslam propagandası" başladı. Herhâlde ancak 22. yy'da Hümanizm Türkiye'ye hâkim olabilecek!

  Sizin dininiz size, irfanınız da size olsun - Levent Alper

  İzmir'de Müslüman da var, olmayan da var. Eğer İzmirli Müslümanlar kendi Müslümanlıklarından ve kendi dindarlıklarından memnunsa size karışmak ve değiştirmek hakkını kim veriyor? Dindarlıkları sizinkinden farklıysa farklı. Bundan size ne? Kendileri mutluysa ve kendi dindarlık şekillerinde sorun görmüyorlarsa ne karışma haddiniz var? Asıl siz diyanettekiler kendi köhne dindarlık anlayışınızı değiştirin demezler mi? Size karışılmasını istiyor musunuz? O halde neden İzmirli Müslümanlara karışmak isterseniz? Bir yerlerinize batan ve rahaysız eden ne?

  kendi ağzından : diyanet'in % 75'i köylerde kaldı / protokol camii - kadioglu_08

  yapılan şaşalı atamalarla en ücra köşelerdeki camilerde bile imam olabiliyorken, nedense o ücra köşelerdeki okullarda veya resmi dairelerde personel sıkıntısı hiç aklına gelmiyor kimsenin. şimdi de hata ettik, halkımızın %77'si şehirde yaşıyor, biz köylerde kaldık.. bunu telafi edeceğiz ve yeni kadrolar için destek bekliyoruz deniyor. onu geçtim protokol camii ihtiyacı nedir arkadaş ya ? nedir bizdeki bu İslama dair popülarite kaygısı ? nedir bu İbrahim Zübükzade halleri ?

  Uyan Halkım Uyan - jerk

  Herşey mükemmel herşey çok güzel gibi gösterilip sürekli islam üzerinden nağralar atılıyor sanki başka derdimiz yokmuş gibi ama merak etmesin kimse fazla zamanları kalmadı geldikleri gibi gidecekler!!!

  Dinci faşizm böyle bir şey işte. - cengizkizilcay

  İzmir'in irfan dindarlığına ihtiyacı varmış! Bre bre bre... Üstelik bunu söyleyen, ABD'nin, Müslümanı müslümana kırdıran politikasına destek veren bir din adamı. Müslüman sayılır mı ondan bile emin değilim. Dindarlığını beğenmediği adamı devlet Diyanet yoluyla yola getirecek demek. Bre dinci faşistler, ne hakkınız var buna? Size ne İzmirlilerin inancından. Masumları katleden Cihadçı katilleri baştacı yapanların İzmirlilrerin inancına dair tek söz söylemeye hakları yoktur. Hem isteyen istediğine inanır ya da inanmaz, Size ne?

  İslam dışı yaşantıyla İslami söylevin paralelliğinin sağlanması durumu - gerçeklik

  İşin Türkçesi şu; ne yapıp edip İslam kimliği ile İslam şemsiyesi altında kendini tanımlayan insanlarımızı iki arada bir derede kalmaktan kurtarmalıyız. Yaşamlarıyla İslamla uzaktan yakından alakası olmayanların retorikte bunu dile getirmiş olmaları paralelsizliğini ortadan kaldırmak zorundayız. Gerekli bilgilendirmeyi yaparak sağlayacağımız seçim şansının insanların bildiklerini zan ettikleri yanlış doğrulardan kurtulmalarına vesile olacağını öngörebiliriz. İslamla ilgili tüm doğru bilgileri aldıktan sonra elbette bir insanın din seçim hakkına saygı duyulmalı; burada amaç, sadece bilinçlice yıllarca dinin farklı öğretildiği,algılatıldığı ve belletildiği gerçeklikten uzak dini anlayışların düzeltilerek sahip oldukları İslami söylem ile yaşamlarının paralelliğinin sağlanması olmalıdır.Art niyetlilere ve düzelmek istemeyenlere bir sözümüz yok,ama müslümanım deyip de hayatı boyunca tek gereğini yapmamış insanların yaşantılarıyla bilinçsizce müslüman olmayanlara verdikleri kozların, onların da arzu ve istekleriyle ellerinden alınmasının zamanı gelmiştir artık. Durum, zaten niyette ve söylevde olanın paralelliğinin sağlanması durumudur,kimse üzerine alınmasın.