Diyanet İşleri Başkanı: Kadına karşı şiddetle uğraşacağınıza...

Diyanet İşleri Başkanı: Kadına karşı şiddetle uğraşacağınıza...
Diyanet İşleri Başkanı: Kadına karşı şiddetle uğraşacağınıza...
Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, "BM Temsilcimiz marifetiyle buradan onlara sesleniyorum. Kadına karşı şiddetle uğraşacağınıza önce insanlığa karşı cinayetleri önleyin" dedi.
Haber: MİRAY ÇİMEN / Arşivi

ANKARA - Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez’in, Birleşmiş Milletler (BM) projesi olan ve kadına karşı din adamlarının eğitilmesini öngören projenin protokol imza töreninde gündeminde Suriye’de yaşanan katliam vardı. Görmez burada BM’ye seslenerek, “Kadına karşı şiddetle uğraşacağınıza önce insanlığa karşı cinayetleri önleyin” dedi.

“Ailenin Korunması ve Kadına Yönelik Şiddetin Önlenmesinde Din Görevlilerinin Katkısının Sağlanması” konulu işbirliğinin imza protokolü töreninde konuşan Diyanet İşleri Başkanı Görmez, projenin Birleşmiş Milletler (BM) projesi olduğunun altını çizdi. Törende bulunan BM Temsilcisi Zahidul Hugue’ye seslenen Görmez şunları söyledi:


'KADINA KARŞI ŞİDDETLE UĞRAŞACAĞINIZA...'

“BM başta olmak üzere bütün uluslararası kuruluşlar, bütün insani kuruluşlar, hatta benim de başında bulunduğum kurum dahil olmak üzere toplumlara din ve ahlak öğretmekle yükümlü olan bütün kuruluşlar bugün meşruiyet krizi yaşıyor. Ben öncelikle BM temsilcimiz marifetiyle buradan onlara sesleniyorum: Kadına karşı şiddetle uğraşacağınıza önce insanlığa karşı cinayetleri önleyin. İnsanlığa karşı cinayetleri önleyemeyen kurumlar, kuruluşlar toplumların kadına karşı şiddeti, insan haklarını, aile içi şiddeti ve benzeri konuları nasıl önleyecekler. 


'BM’NİN 1 KURUŞUNU HARCAMAYACAĞIM'
Ben dün bir karar aldım. Dostumuz (BM temsilcisi Hugue) kusura bakmasın. Biz 2010 yılından itibaren bu projeye destek veriyoruz. Bundan sonraki kısmında en azından Diyanet İşleri Başkanlığı’nı ilgilendiren kısmında BM’nin bir kuruşunu harcamayacağım. Kabul etmiyorum o parayı. O parayı insanlığa karşı işlenen büyük suçları ve cinayetleri önlemeye kullansın. Bizim kadına karşı şiddeti, insana karşı şefkati ve merhameti toplumumuza, milletlerimize anlatacak kadar hem imanımız, hem maneviyatımız, hem de maddiyatımız var.”


TEPKİ GELİNCE DİYANET AÇIKLAMA YAPTI
Bu sözlerin özellikle sosyal medyada tepki çekmesi üzerine Diyanet İşleri Başkanlığı'ndan şu açıklama yapıldı:

"Bugün Ailenin Korunması ve Kadına Yönelik Şiddetin Önlenmesi imza töreni esansında Sayın Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez’in kadına karşı şiddeti reddeden, kadına karşı her türlü ayrımcılığı “en kötü ırkçılık” ilan eden 20 dakikalık konuşmasında BM’nin insan hakları, kadın hakları ve çocuk hakları gibi konularda artık inandırıcılığını kaybettiğini ifade etmek için söylediği bir cümleden kadın aleyhtarı bir yargı ve düşünce üretmek ve bunu sosyal medya üzerinden bir kampanyaya dönüştürerek topluma takdim etmek hiçbir iyi niyetle bağdaştırılamaz.”


Bu arada Görmez'in kadına karşı şiddete yönelik sözleri gün içinde Diyanet İşleri Başkanlığı'na ait Twitter hesabından da paylaşıldı.
  http://www.radikal.com.tr/1147278114727844

  YORUMLAR
  (44 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Ad honorem dei - Dopchik

  islamcı sünni faşistler üçlemesini ben kullandım bu başbakanın Reyhanlı katliamında ölen "sünni vatandaşlarımız" lafından sonra kullandığım bir üçlemedir.. herkese sünni diyebiliyorsak kafamıza göre bunu da bi deneyin şeklinde uyarlamamdır.. İslamcı faşistlik konusunu soruyorsan el kaide el nusra taliban fln yeterli herhalde daha fazla açıklama istemezsin gibi geldi..

  Bu habere yapılacak yorum - selo4433

  Akp onun kurmaylarının gerçek yüzü gittikçe açığa ortaya çıkıyor.

  ...DEVLETİN MİTOZ ZİHİN BÖLÜNMESİ... - janmem

  kadına şiddet uygulamayan bizden değildir... bunu söylemedikleri kaldı..eee ne olacak bunu da söylerler...!!! süresi/ ???. ayet..

  "İslamcı Sünni Faşistler" - Ad Honorem Dei

  Bir yorumcu başlıktaki ifadeyi aynen kullanmış. İslamcı ile faşisti anladık da Sünni sıfatını niye ekleme gereği duymuş onu anlamadık. Şimdi ben Başbağlar katliamını gerçekleştirenleri tanımlarken Alevi katiller sürüsü desem doğru olur mu? Olmaz.

  düşünmeden konuşan adam - şev_baş

  Kadınlara karşı uygulanan şiddet insanlığa karşı işlenen şiddet, cinayet değil de nedir? Bir laf edeceksen biraz düşenerek konuş..

  iyi söylemiş - ugrdemiral

  diyanet işleri başkanı kendi temsil ettiği dine çok yakışmış.yakında imamlar da suriyede cihatçılara katil toplarsa şaşırmam.

  derdi belli - drhakanerdogan

  Muhteremin derdi belli. Hazır insanlar ölüyorken "şu kadına şiddet" saçmalığına da değineyim demiş. Tutamamış kendini. Benim yerime de vur Mehmet, bu kadar savunduğuna göre herhalde sünnettendir.