Diyanet İşleri Başkanı: Kibir düşürür, gurur aldatır

Diyanet İşleri Başkanı: Kibir düşürür, gurur aldatır
Diyanet İşleri Başkanı: Kibir düşürür, gurur aldatır
Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez Miraç Kandili nedeniyle yayınladğı mesajda, "Her insan kibirden uzak durarak bütün insanlara hatta bütün mahlûkata karşı mütevazı ve alçak gönüllü olmak zorundadır" dedi.

Radikal.com.tr - Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, bugünkü Miraç Kandili nedeniyle bir mesaj yayımladı. Diyanet İşleri Başkanı Görmez, Mirac'ın "bir arınma ve Allah’a yükseliş olduğunu" kaydettiği mesajında "Allah’a yükselmenin yolunun heva ve heveslerden, hırs ve intikam duygularından, öfke ve gazaptan, kibir ve gururdan vazgeçmek olduğunu" söyledi. Görmez'in mesajındaki 'kibir' uyarısı şöyle: 

"Sevgili Peygamberimizin (sas) Miraç’tan hediye olarak getirdiği Bakara suresinin son ayetlerinde Rabbimiz bizlere yüksek sorumluluklarımızı ve zaaflarımızı birlikte hatırlatmaktadır. Her sorumluluk bir emanettir ve emaneti omuzlarında taşıyan her insan, her türlü kin ve öfkeden, haset ve kıskançlıktan, gurur ve kibirden uzak durarak bütün insanlara hatta bütün mahlûkata karşı mütevazı ve alçak gönüllü olmak zorundadır. Zira Efendimizin (sas) ifadesiyle tevazu yüceltir, kibir düşürür, gurur aldatır, haset bitirir. Nefsimizin ölümcül zaafları bizi her türlü miraçtan, yüceliş ve yükselişten alıkoyar."