Diyanet İşleri Başkanı: Kibir düşürür, gurur aldatır

Diyanet İşleri Başkanı: Kibir düşürür, gurur aldatır
Diyanet İşleri Başkanı: Kibir düşürür, gurur aldatır
Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez Miraç Kandili nedeniyle yayınladğı mesajda, "Her insan kibirden uzak durarak bütün insanlara hatta bütün mahlûkata karşı mütevazı ve alçak gönüllü olmak zorundadır" dedi.

Radikal.com.tr - Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, bugünkü Miraç Kandili nedeniyle bir mesaj yayımladı. Diyanet İşleri Başkanı Görmez, Mirac'ın "bir arınma ve Allah’a yükseliş olduğunu" kaydettiği mesajında "Allah’a yükselmenin yolunun heva ve heveslerden, hırs ve intikam duygularından, öfke ve gazaptan, kibir ve gururdan vazgeçmek olduğunu" söyledi. Görmez'in mesajındaki 'kibir' uyarısı şöyle: 

"Sevgili Peygamberimizin (sas) Miraç’tan hediye olarak getirdiği Bakara suresinin son ayetlerinde Rabbimiz bizlere yüksek sorumluluklarımızı ve zaaflarımızı birlikte hatırlatmaktadır. Her sorumluluk bir emanettir ve emaneti omuzlarında taşıyan her insan, her türlü kin ve öfkeden, haset ve kıskançlıktan, gurur ve kibirden uzak durarak bütün insanlara hatta bütün mahlûkata karşı mütevazı ve alçak gönüllü olmak zorundadır. Zira Efendimizin (sas) ifadesiyle tevazu yüceltir, kibir düşürür, gurur aldatır, haset bitirir. Nefsimizin ölümcül zaafları bizi her türlü miraçtan, yüceliş ve yükselişten alıkoyar." 


  http://www.radikal.com.tr/113637211363725

  YORUMLAR
  (5 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Kibir Mi Dediniz? - user1107643

  Basbakani özetlemis galiba!

  "Arka kapıdan kaçıp gitmişler"... - moeztas

  ...demşti, Rahmetli. "Hoca"nın son öğüdünü dinlemişler. Maalesef bu gün de yok zat-ı muhterem, sizin de sözünüzü duymayacak...

  Başbakanın kibri - Marlene

  Başbakanın kibri ne olacak peki? Diyanet işleri başkanımız onunla bu konuda uzun uzun konuşmalı diye sanıyorum.

  ayrica - sahin_a

  Ayrica katillerle hareket eden, katliam emri verenler, insanlari nefretle dolduranlar, kin kusanlar, katliamlara ferman verenler de sanirim Allah'in kitabinda onay görmüyordur degil mi hocam. Bu konuca basbakan efendinin icraatlarini takip edenler yukaridaki tanimlamaya yakin en yakin zatin kim oldugu hakkinda süpheye yer birakmayacak sekilde anlarlar herhalde. Mesela bir Fas Krali, Tunus Muhalefeti bile bu konuyu kavramisa benziyor. Ilginc degil mi?

  aah ah - sahin_a

  Sanirim basbakan efendi Diyanet isleri baskaninin ve bircok dindar insanin da malumu olan bu ayetleri hic mi hic görmemis, duymamis, bilmemis. Allah islah eylesin zira bizler onun bizzatihi degiseceginden umudumuzu yitireli hayli zaman oldu...