Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez o makam aracını iade ediyor

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez o makam aracını iade ediyor
Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez o makam aracını iade ediyor
Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, 1 milyon lira değerinde olduğu iddia edilen makam aracını iade etme kararı aldı. Özellikle muhalefet partileri konuyu zaman zaman gündeme getirmiş ve Görmez'e, değerini eski parayla 1 trilyon lira olarak ifade ettikleri makam aracı alınmasını eleştirmişlerdi.

RADİKAL - Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, Habertürk TV’de Ankara Temsikcisi Veyis Ateş’in sorularını yanıtladı

Görmez’in açıklamalarından satır başları şöyle:

Seçim süreçlerinde, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın en çok konuşulduğu, tartışıldığı hem tarihi yapısıyla hem yaptıkları, zaman zaman Diyanet İşleri Başkanı şahsı üzerinden çok yoğun bir tartışma yaşandığını izliyoruz. Biz de büyük bir dikkatle takip ediyoruz.

“KİLİSE DEĞİLİZ, RUHBAN SINIFI DEĞİLİZ”

Tabii ki demokratik ülkelerde bu yadırganacak bir durum değildir. Siyasi partilerin, gerek seçim öncesi gerekse her zaman hem din ile ilgili politikaları, Diyanet İşleri Başkanlığı ile ilgili vizyonları, hatta kaldırmak gibi bir düşüncesi varsa bunları toplumla açık şekilde paylaşması gayet normaldir. Kilise değiliz, biz de ruhban sınıfı değiliz, tartışılmaz değiliz. Bizim bütün yaptılarımız insanlar tarafından değerlendirilir, eleştirilir.

DİYANET İŞLERİ BAŞKANLIĞI KALMALI MI, KALKMALI MI?

Doğrusu bizim kabul etmeyeceğimiz, toplumun yadırgadığı, toplumun mahşeri vicdanı yaralayan bu tartışmaların bir boyutu var. Diyanet İşleri teşkilatında çalışan mihrap görevlesi, din gönüllüsü, minber görevlisi insanların, cemaatleriyle birlikte size yapacağım bu açıklamaları, toplumdan gelen, kendi teşkilatımızdan gelen baskılar üzerine yaptığımızı açıkça ifade ediyorum.

“DİYANET MİLLET KURUMUDUR”

Bu tartışmalarda işin siyasi boyutuna elbette karışmayız ama kurumumuzla ilgili bir itibarımıza gölge düşüren hepimizi üzen, bazen insanların kendi ideolojilerini, öfkelerini hatta bazen asla doğru olmayan haberler üzerinden eğer Diyanet bir polemik konusu haline getiriliyorsa, bu mahşeri vicdanı yaraladığı için bu açıklamayı yapıyorum. Bu açıklamalarda yadırgadımız birkaç önemli husus var. Birinci Diyanet İşleri Başkanlığı sıradan bir kamu kurumu değildir, aynı zamanda millet kurumudur.

Kurumun toplumsal meşruiyeti, yasal meşruiyetinin önündedir. Bu toplumun birliğinin çimentosudur, daima millet bu kuruma farklı bakmıştır. Eleştirilerimizi yapabiliriz ama eleştirileri yaparken sıradan bir kamu kurumu gibi ‘gelirim kapatırım, yok ederim’ vs düşüncelerle bu doğru değil.

“BU HİZMETİ, YOL, SU VE ELEKTRİK GİBİ BİR HİZMET OLARAK GÖRÜRSENİZ...”

Eğer siz bu hizmeti yol,su, elektrik gibi bir hizmet olarak tanımlar ve öyle görürseniz o zaman Diyanet İşleri Başkanlığı’nın varlığını ve yokluğunu vergi politikaları üzerinden tarif etmeye başlarsınız. Bu milletin manevi hayatının inşasında bu kurumun emeği var.

DİYANET İŞLERİ SADECE SÜNNİLERE Mİ HİZMET VERİYOR?

Orada şöyle bir yanılgı var, eğer siz bu hizmeti sadece İslam’ın bir mezhebi çerçevesinde verildiğini kabul ederseniz, yanılırsınız. Mezhep farklılıklarını dikkate alarak kuruma böyle bir eleştiri yapılırsa bu doğru olmaz.

Diyanet’in hizmet sadece namaz kıldırmaki Hacca götürmek değil.

Alevi vatandaşlarımıza hizmet konusunda çok kafa yorduk. Alevi meselesini Diyanet İşleri üzerinden tartışmak doğru değil.

Diyanet olmasaydı, Avrupa’daki vatandaşlarımız asimile edilirdi.

“1 MİLYONLUK ARAÇ” TARTIŞMASI

Aynı haber sonra S. Arabistan’daki üç gazetede yayınlatıldı. Bu bir algı operasyonuna dönüştürüldü. O araca bir gün bile binmedim.

Araç kesinlikle zırhlı değil. İbret-i alem olsun diye o aracı iade edeceğiz.


  http://www.radikal.com.tr/1349623134962323

  YORUMLAR
  (23 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Sen kendini de iade et... - citizen

  İbret-i alem için..., önce o aracı iade et., sonra da kendini ailene, çoluk-çocuğuna iade et., git evinde otur. Gelecek seçimlerde de AKP den aday oldu. Tabi o zamana kadar AKP kalırsa...Diyanet hiç bir dönemde senin söylemlerinle, tavırlarınla yarattığın şekilde tartışma konusu olmamıştı...Sahi sen bir de prof.unvanına sahiptin değil mi... Burhan Kuzu gibi yani...

  Sayın başkan lütfen açıklayın - user1080360

  Çok rica ediyorum sayın diyanet işleri başkanı bir kere de "biz sadece sünnilere hizmet vermiyoruz" demeyi bırakıp diğer mezhepler ve diğer dinler için ne yaptığını madde madde açıklasın. (Diğer mezhep ve dinleri sünnileştirmek için yapılanlar dışındakileri)

  Hiç değeri yok! - sblgngr

  Bu saatten, bunca patırtıdan sonra yaptığı bu hareketin hiç anlamı yok. Din adamlığı, o arabayı ilk günden kabul etmemeyi, lüx araba kullanmayı, haram yiyen, hak yiyen, hırsızlık yapanları eleştirmeyi gerektirirdi. Sen bunlara tık deme, kıyamet kopunca arabayı iade et. Bence güle güle kullansın bundan sonra..

  istifa - sofronitsky

  bu çoook geç kalmış kararlarla hem haksızlığını kabul ediyor hem de pişkin pişkin orada oturmaya devam ediyor.. istifa etmeli.. şu diyanet kalkmadan dindarlar özgürleşemez..

  papa kadar bile - user489984

  konuştukça batiyor,battıkçada konuşuyorsunuz.bir papanın araç konusunda yaptığını bile yapamadınız.

  Bizim dinimizde israf, şatafat haram değil mi? - by-bucur

  Eğer haramsa, başında şatafata lükse tamah eden birisinin bulunduğu kurumun yayınladığı Cuma hutbelerinin ne anlamı kalıyor?

  Papa gibi olanaklarin var ! - harmankordon

  Kalkmis birde ruhban sinifi degiliz diyor , o zaman kimin namaz -hutbe bilip bilmedigini sorgulamaya kalkisiyorsun !? Kendini ne zannediyorsun da (Papa) namaz bilir bilmez diyip , dinden aforoz muamelesi yapiyorsun !!!