Diyanet İşleri Başkanı'ndan Valide Sultan Camii açıklaması

Diyanet İşleri Başkanı'ndan Valide Sultan Camii açıklaması
Diyanet İşleri Başkanı'ndan Valide Sultan Camii açıklaması
Diyanet İşler Başkanı Mehmet Görmez, Gezi Parkı olayları sırasında Dolmabahçe'deki Valide Sultan Bezmialem Camii'nde yaşananlarla ilgili ilk kez konuştu.

Habertürk televizyonunda soruları yanıtlayan Diyanet İşler Başkanı Mehmet Görmez, Gezi Parkı olayları sırasında Dolmabahçe'deki Valide Sultan Bezmialem Camii'nin bir "karargâh" olarak kullanılmasının kabul edilemeyeceğini söyledi.

Olayın duyulmasının ardından Diyanet'in müfettişlerinin incelemelerini başlattığını belirten Görmez, kamera kayıtlarının, din görevlilerinin, güvenlik görevlilerinin ve tanıkların ifadelerinin alınmasıyla bir rapor oluşturulduğunu hatırlattı.

Görmez, şöyle konuştu:

"Bir mümin olarak, bu cübbeyi, bu sarığı giymiş bir din hizmetkârı olarak herhangi bir olayda, suçu ne olursa olsun, dini, rengi ne olursa olsun... Bir insan can havliyle yaralı olarak bir mabete sığınırsa o bize Allah'ın emanetidir. Ancak bizim burada kabul edemeyeceğimiz çok önemli bir husus var. İçinde her türlü şiddeti barındıran bir kalkışma hareketinde bir camiyi üs olarak, karargâh olarak kullanabilir miyiz, kullanamaz mıyız? Kamuoyu daha çok içki içildi mi içilmedi mi tartışması yaptı. Ama bence daha çok üstünde durulması gereken nokta burası. Biz bunu kabul edemeyiz. Rapordan anlaşıldığı kadarıyla önceden oraya getirilen tıbbi malzemeler ve diğer malzemeler bunu gösteriyor. O camide namaz kılan cemaat olarak, vatandaş olarak kabul edemeyiz"

Caminin bir masuniyeti olduğunu, içinde nasıl davranılması gerektiğinin belli olduğunu kaydeden Görmez, şöyle devam etti: "Benim alnımı secdeye koyduğum yeri birisi gelip ayakkabıyla çiğneyemez. İçeride her türlü hareket var. Mesela 'Arkadaşlar burası Allah'ın evi' diye ikaz eden de var, dışarıdan sarhoş olmuş içeriye girip mihrapta oturan da var. Üstünü başını soyup orada gezinen de var. Köşesinde oturup dışarısı sakinleştiğinde dışarı çıkmak isteyen de var. Camiye giren gençlerin bütün tavırlarını düşüncelerini aynı kabul etmek de yanlış. Cami içinde kız arkadaşını öpen de var, edebiyle oturan da var"

Görmez, cami ile ilgili tartışmaların artık bitmesi gerektiğini belirterek, mabede saygısızlıkla ilgili yasal yaptırım gerektiğini söyledi.

"BENİ SON DERECE ÜZMÜŞTÜR"
Milas'taki Ulu Cami'de Kur'an kursundaki çocuklara badminton eğitimi verilmesi ile ilgili olarak Görmez, "Yazın binlerce çocuğumuz gelip camide Kuran-ı Kerim öğrenerek, dini öğrenerek geçiriyor. Diyanet olarak hassas olmamız gerekiyor. Derslerini aldıktan sonra spor yapabilsinler diye bir protokol imzaladık. Gençlik Spor İl Müdürlüğü bu malzemeleri getirerek önce çocuklara gösterelim deniliyor Milas'ta. Mihrabın önünde file kurularak, ajansları çağırarak haber yapmaları İngilizce, Arapça servis yapmaları son derece üzmüştür beni. Açıkça söyleyeyim bu sahneyi mihrapta izleyen müftü olamaz. Böyle bir müftü, müftülük sıfatını kaybetmiştir benim nazarımda. Arkadaşlarımız soruşturmalarını yapıyor. Açığa alınma gibi bir durum söz konusu değil. İlçenin müftüsü bu olayı izliyor o sırada. Bu son derece üzücü" diye konuştu.


  http://www.radikal.com.tr/1140771114077165

  YORUMLAR
  (65 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Kabul etmedikleri sey - ohabey

  "önceden oraya getirilen tıbbi malzemeleri o camide namaz kılan cemaat olarak, vatandaş olarak kabul edemeyiz". Diyanete ayrilan paranin tamamini saglik bakanligina aktarmanin zamani geldi de geciyor.

  takva - ocankaya

  ben de ilk cumlesini okuyunce iyi bisi soyleyecek sandiydim...

  allahtan kork hoca! - azi4

  ağababanın söylediği yalanın nereden tutsan elinde kaldığını bildiğinden eminim... tanrının kutsiyetini bir kenara bırakarak yine de yalakalık yapmaktan geri durmamak adına daha da rezil olmakta beis görmüyorsunuz...aynen devam! o soruşturma açtığınız müezzin vardı ya onun tırnağ edemezsiniz...bunu ben söylemiyorum, sırat köprsünde bu cümleler tokat gibi suratınıza indirilecek...nerden mi biliyorum dinde yalan söylemek var mı hoca!

  NİYE BU KADAR YIRTINIYORSUNUZ.??? - bilmehakki

  video ortada görüntüler ortada. bırakın her birey kendi vicdanıyla karar versin bu görünen duruma ne anlam yükleyeceğine. nedir bu avukat kesilmeler? neyi savunuyorsunuz? belki hayatınızda hiç girmediğiniz, nasıl davranılacağı konusunda cahil olduğunuz cami hakkında söz söyleme hakkı öncelikle oranın müdavmlerine aittir. "KAMU ALANI" diye zırva bir tanımlamayla "BAŞ ÖRTME" ye bile tahammül edilemez iken neredeydiniz ey sahte özgürlükçüler eyyyyy sahte mazeretçiler....

  ağır konuşmak istiyorum - bipartitus

  ah bu camilerin içi bunları yakar, dışı beni... ben kafirin önde gideniyim. benim paramla diktiler nice camiyi. cani değilim, başınıza yıkılsın demeyeceğim... yalnız; kalabalık olmaktan gelen gücünüzü kullanarak beni sömürdüğünüzü ve haram yiyici olduğunuzu biliniz. ben cebimden çıkan son kuruşa kadar helal edene kadar da haram yiyici kalacaksınız. pek dindar sayın başkan buna da cevap ver, bütün hakkımı helal edeyim. evet, bazen girip çiğnemek istiyorum o kilimleri. birkaç cam indirmek falan geçiyor içimden. yapmıyorum. işeyip, param yok diyerek tüyüyorum. haa, unutmadan: ben taksim meydanı'na buda heykeli dikilmesini istiyorum. tamamen dini ihtiyaçlarımın gereği olarak....

  Sayi Görmez - iris78

  Su bilinen(!) gazetelerde yazilar yazmanizi, su bilinen(!) tv kanallarinda yayinlara katilmanizi istirham ediyorum. Milleti söyle bir irsad etseniz. Tornadan cikmis gibi tek tip bir nesil yetistirmek (Mao'da buna özenmisti, ha, gecenlerde Fetullah Gülen'de istemisti) icin kollari sivamanin zamani diye düsünüyorum.

  Hay sarığına... - mlylmz

  Sarığından utan hoca, demek camide içki içilip içilmemesi değil, can derdindeki insanların can havliyle kendilerine camiyi, Allah'ın evini sığınak olarak seçmeleri rahatsız etti seni! Tabii, nicedir camiler babanızın malı, yandaşlarınızın her türlü iş takibini, kamuda kadrolaşmaları, yükselmeleri takip ve tanzim ettiği, bilumum numaraları çevirdiği yer olarak kullanıldığı için, bu size garip geldi. Cami, Allah'ın evidir, garibana, mazluma, zorda kalana her daim açıktır, türlü melanetlerin çevrildiği yer değildir.