Diyanet İşleri Başkanlığı rasathane kuruyor

Diyanet İşleri Başkanlığı rasathane kuruyor
Diyanet İşleri Başkanlığı rasathane kuruyor
Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, rasathane kurmak için astronomi bilimi uzmanlarıyla bir çalışma yürüttüklerini belirterek, "Bazıları bize netlik açısından Toroslar ile Gerede'yi işaret ediyor. Nerede yapacağımıza karar vermedik ama Diyanet İşleri Başkanlığı'mızın bir rasathanesi ve gözlem evi olacak" dedi.

BOLU - Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, Bolu İl Müftülüğü tarafından yapılan yayınevi ve yurt açılışlarına katılmak için kente geldi. Bolu Müftüsü Mehmet Şahin ile birlikte Gölcük Tabiat Parkı'nda bulunan Devlet Konukevi'nin bahçesinde göl kenarında kahvaltı yapan Görmez daha sonra Bolu Valiliği'ni ziyaret etti. Bolu Valisi İbrahim Özçimen tarafından karşılanan Görmez, valilik özel defterini imzaladıktan sonra makama geçti. Vali Özçimen ile bir süre sohbet eden Görmez, daha sonra gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Yaklaşan Kurban Bayramı öncesi vatandaşlara tavsiyelerde bulunan Görmez, kurban ibadetini yaparken Allah'tan uzaklaştıracak davranışlardan sakınılması gerektiğini belirterek, "Kurban kesimi sırasında çevre temizliği ve hayvan hakları korunmalı. İnsan sağlığı ve hijyen açısından kurban ibadeti yerine getirilmesi çok önemli kuralları ve prensipleri olan bir ibadet. Milet olarak buna hazır olmalıyız" diye konuştu.

DİNLERİ REKABETE SOKMADAN YAYIN YAPACAĞIZ
Diyanet TV'nin dinleri rekabete sokmadan bir yayın politikası sürdüreceğini açıklayan Görmez, şunları söyledi: "Diyanet Televizyonu TRT Anadolu olarak bilinen kanalda yayına başladı. Kanalımız bilhassa Ramazan ayında çok önemli bir mesafe kat etti. Dinleri asla bir rekabete sokmadan, imaj ve reklama başvurmadan, propaganda yapmadan, sadece aydınlatma, dini doğru anlatma, din konusunda toplumu aydınlatmayı kendisine prensip olarak kabul ediyor. Dünyada yüzlerce hatta binleri bulan dini kanallar var."

HİLALİ GÖRMEK İÇİN CAPETOWN'A GİDİLECEK

Ramazan ayında imsak saatine ilişkin eleştirilerin hatırlatılması üzerine Görmez, çelişkiyi ortadan kaldırmak için bir ekibin hilalin görüneceği Güney Afrika'nın Capetown kentine gideceğini ifade ederek, "Astronomi bilimi bize hilalin hangi gün hangi saatte nerede görüleceğini gösteriyor. Bu hesap o kadar kesindir ki bu hesap şaştığı zaman kıyamet kopar, dünyanın dengesi bozulur. Diyanet TV'den arkadaşlarımız ve astronomi uzmanlarımız bu sene bir çelişki daha yaşatmamak için hilalin görüneceği Güney Afrika'nın Capetown şehrine gidecekler ve oradan bize hilali canlı olarak yansıtacaklar. Bir rasathane çalışmamız var. Astronomi uzmanlarımızla toplantılarımız devam ediyor. Bazıları bize netlik açısından Toroslar ile Gerede'yi işaret ediyor. Nerede yapacağımıza karar vermedik ama Diyanet İşleri Başkanlığı'mızın bir rasathanesi, gözlemevi olacak" dedi.

ÖFKE DİLİNDEN UZAK DURALIM

Görmez, cemevi ve cami tartışmalarıyla ilgili olarak ise, "Son yıllarda ve günlerde Türkiye 'de Alevilik eksenli çokça tartışma yaşanıyor. Mezhebi ne olursa olsun bu topraklarda yaşayan bütün kardeşlerimizi bu konularda öfke dilini kullanmaması gerektiğini temenni ediyorum. Tamamen barış dilini kullanmayı, herkesi güzel bir dil kullanmaya davet ediyorum. Tarihte yaşanmış acıların hesabını birbirimize sormadan gelecek nesiller için bir barış dili kurmamız gerektiğini ifade ediyorum" diye konuştu.

Görmez, ziyaretin ardından İzzet Baysal Caddesi'nde yürüyerek vatandaşlarla selamlaştı. Diyanet Yayınevi'nin açılışını yapan Görmez, beraberindekilerle birlikte daha sonra Bolu Belediyesi'ni ziyaret etti. (Mutlu YUCA-Taner BAYAR/DHA)


  http://www.radikal.com.tr/115180411518047

  YORUMLAR
  (7 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Ne alaka? - brandywine06

  Diyanet'in çalışmalarıyla rasathanenin ne ilgisi var? Rasathane astronomi bilimiyle uğraşanlar için gereklidir. Diyanet'e neden lazım? Başkanın asıl bu ihtiyacı açıklaması gerekmez mi? Bildiğim kadarıyla pek ucuz bir şey de değil, olması gereken aletler oldukça pahalı. Astronomi ve uzay bilimleri bölümü olan üniversiteler ödenek yokluğundan gereken aletleri alamıyor, eskiyeni tamamlayamıyor. Para çoksa oralara versinler.

  - momentum

  Biz mağlup Türkler, tarihsel hafızamızda büyük kırılmalar yaşadığımız için, geçmişle aramızda olan "devamlılık" duygusunu kaybetmişizdir. Sayın Radikal bunun ne haber değeri var? Eskiden cami komplekslerinde muvakkıthane'ler olurdu. Bunların işi, öncelikle namaz vakitlerini tespit etmekti. Yani, şer'i kaynağında zeval, gölge uzunluğu, fecir gibi terimlerle tanımlanmış namaz vakitlerini saat cinsine çevirmek. Hilal, bayram, Ramazan hesaplarını da göz ününe alırsanız, yoğun bir uğraş alanı. Bu işlerden sorumlu olan kurum da muvakkıthane uygulamasını rasathaneye çevirmiş. 2013 yılındayız, güneş saatleri ve usturlapla uğraşacak halimiz yok. O kadar garip bir durum değil yani.

  peki - mcd

  benim anladigim diyanet her yil karesi alinarak artan milyonlarca liralik butcesini nereye harcayacagini bilemediginden saka olsun diye gelen tekliflere "he" demis. Cape Town da cok guzel tabi, gidin gorun avm.

  Hem ilahi ve hem de şeytani mi? - c. uyan

  Veya hem uhrevi ve hem de dunyevi bilim

  Saçmasapan kurum Diyanet - Neofreeself

  Sünni islam dogmasının temsilcisi milyarlarca liralık bütçesi olan gereksiz kurum diyanetin seküler bir ülkede yeri yoktur. Hele kendi dogmasına inanmayanlardan vergi alınması tam bir saçmalık....ha bir de astronomi uzmanları varmış bu kurumun...Size bir şey söyleyim: Bu zihin yapısı ancak astroloji üretir...o da çöp ztn....

  ... - dogan_23

  AKP iktidara geldiğinden beri bütçesi "parabolik" bir şekilde artan ve en son 4.6 milyar liraya ulaşan Diyanet, hangi sektöre el atacağını şaşırdı. Bu anti-laik kurumun en kısa zamanda kapatılması gerek.

  Para Sende - polonyametin

  kurarsin tabi butceden en buyuk payi sen aliyorsun neredeyse Vatikani gececeksin butce bakimindan yarinda bir banka satin almaya gidersen hic sasirmam