Diyanet İşleri Başkanlığı: Sebepsiz boşanan kadına cennet haram

Diyanet İşleri Başkanlığı: Sebepsiz boşanan kadına cennet haram
Diyanet İşleri Başkanlığı: Sebepsiz boşanan kadına cennet haram
Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından hazırlanan ve dün tüm camilerde okunan cuma hutbesinde kadını kocasına karşı kışkırtmanın dinen günah olduğu belirtilerek, Hz. Muhammed'in, "Herhangi bir kadın, geçerli bir sebebi olmaksızın kocasından boşanma talep ederse, cennetin kokusu ona haram olur" hadisi hatırlatıldı.

Cuma hutbesinde okunan boşanmanın toplumu derinden tehdit eden ve nice felaketlere sebep olan çok önemli bir sosyal sorun olduğu, büyük umutla kurulan, güzel duygularla beslenen, vaatlerle oluşturulan kutsal birlikteliği sudan veya büyütülen değersiz nedenlerle yok edildiği ifade edildi. Boşanmanın, sonuçları çok acı ve çoğunlukla dönüşü olmayan bir olduğu, boşanmanın aynı çatı altında evliliğin devamının mümkün olmadığı durumda bir çıkış yolu olduğu ifade edildi. Hayati bir zaruret olmaması halinde boşanmanın tarafları, çocukları, ilgili aileleri ve hem de bütün toplumu rahatsız eden, onarılması güç tahribatlara sebep olduğu ifade edilen hutbede “Bundan dolayıdır ki Peygamber efendimiz: ‘Yüce Allah'ın en sevmediği helal boşanmadır’ ifadesiyle dinimizin boşanmaya karşı tavrını beyan etmişlerdir” denildi.

Günümüzde boşanmaların ekonomik sorunlar, şiddetli geçimsizlik, eşlerin birbirini ihmal etmesi, aşırı yaş farkı, aldatmalar, ihanetler, inanç ve ideoloji farklılıkları, ailelerin evli çiftlere gereksiz müdahalesi, küçük yaşta yaptırılan zoraki evlilikler, psikolojik sorunlar, uyuşturucu, alkol ve kumar bağımlılığından kaynaklandığı vurgulanan hutbede şöyle denildi:

“BARDAĞIN DOLU TARAFI GÖRÜLMEYE ÇALIŞILMALI” 
“Toplumumuzda sıkça görülen boşanma sebeplerinden birisi de evliliğe dışarıdan müdahale eden bazı kimselerin kadını kocasına karşı kışkırtmalarıdır. Peygamber ‘Kadını kocasına karşı kışkırtan bizden değildir’ buyurarak, karı kocanın arasını bozmanın, onların huzurunu kaçıracak söz ve eylemlerde bulunmanın, Müslüman'a yakışmayacağını belirtmişlerdir. Bu kışkırtmaların bir sonucu olarak kadının meşru bir sebep yokken kocasından boşanmaya kalkışması dinimizde asla tasvip görmez. Nitekim Hz. Peygamber ‘Herhangi bir kadın, geçerli bir sebebi olmaksızın kocasından boşanma talep ederse, cennetin kokusu ona haram olur’ diye buyurmuştur. Bütün bunların tersi de mümkündür. Erkek de karısına karşı kışkırtılabilir. Herhangi meşru bir sebep yok iken karısını boşamaya kalkabilir. O takdirde aynı vebali o erkek de yüklenmiş olur. Boşanma, sonuçları itibariyle çok ciddi bir iş olduğu için, bu kararın aceleye getirilmemesi gerekir. Karı-koca birbirlerinde mütemadiyen eksiklik arayarak değil, bardağın dolu tarafını görmek gibi, iyi ve hoş yönlerini görerek mutluluğu burada aramaya çalışmalıdırlar. Allah (c.c) ayet-i celilesinde bu hususu şöyle belirtmektedir: "Eşlerinizle iyi geçinin. Eğer onlardan hoşlanmadıysanız, olabilir ki, sizin hoşlanmazsınız da Allah onda pek çok hayır yaratmış olur. Peygamber efendimiz de ‘Mümin, mümin hanımına karşı kötü duygular beslemesin; çünkü onun bazı huylarından hoşlanmasa da diğer huylarından hoşlanabilir’ buyurarak eşlerin mümkün mertebe geçinmelerini, birbirlerinin iyi yönlerini görmeye gayret göstermelerini tavsiye etmiştir."

Hutbenin sonunda boşanmaların, ayrılan ortaya çıkardığı sorunlar hatırlatılırken, parçalanmış ailelerin çocuklarında genellikle uyum ve davranış bozuklukları görüldüğü, bazen eğitimlerinin yarım kaldığı, sokak ve suç ortamına itildiği vurgulandı. Hutbede, “Boşanma kararı sadece eşleri birbirinden ayırmaz; geride topluma sorun üreten bireyler bırakır. Eşler ayrılmadan evvel bir kez daha düşünmeli, çözüm olarak gördükleri yol felaket olmamalıdır. Sorun üretip uğraşmak yerine problemin ortaya çıkmasını engellemek daha akılcı ve daha iyi yoldur” denildi. (DHA)


  ETİKETLER:

  YAŞ

  ,

  Erkek

  ,

  Kadın

  ,

  suç

  ,

  ,

  sosyal

  ,

  dolu

  ,

  müdahale

  ,

  Karşı

  ,

  İdeoloji

  ,

  İnanç

  http://www.radikal.com.tr/1163786116378612

  YORUMLAR
  (12 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  karanlığın gölgesi buyurdu - demlicay2011

  ve boşanma erkeğin emriyle olur. diyanet bundan ibarettir. hp yazıcı microsoft yazılım. tayvan malı bilgisayarlar. japon malı görüntü ve ses sistemleri müdürlerin odasında mistubishi klima ve mersedes audi reno megan yerli olan halılar ve insanlar.

  Başığa dikkat.. - kerimm

  Haberin başlığıyla içerini okuduğunuzda yine kasıtlı davranarak insanları yanılttığınız farkediliyor.

  ALLAH ADINA YALAN SOYLEYENLER - Equalizer001

  Diyanet İşleri Başkanlığı: ?Gecerli sebepsiz boşanan kadına cennet kokusu haram olur diye camilerdeki imamlarina hutbe okutmus.? Herseyden once; Diyanet?in gecerli sebeplerin neler olduklarini ve neye gore, kime gore gecerli olacaklari ile ilgili insanlara bilgi vermesi gerekirdi. Ikincisi; benim mantigim Yuce Peygameberimizin boyle bir soz soyleyecegini kabul etmiyor. Peygamberimiz soyelmis ise bile, kadin erkek adini birlikte anarak soylemistir. Cunku, Peygamberimize mal edilmek istenen bu sozden; gecerli sebepsiz bosanmak isteyen kadina Cennet kokusu haram, gecerli sebepsiz bosanmak isteyen Erkege Cennet kokusu helal anlami cikar. Ucuncusu ve en onemlisi; Yuce Peygemeberimizin Kuran?da olmayan bir sozu soylemekten Allah?tan korktugu bilinen bir gercek oldugu halde, asil vazifesi insanlara gercek dini ve Kuran ayetlerini ogretmek olan, Hazineden her Yil Yuzlerce Million T.L. para ceken Diyanet Isleri Baskanligi?nin Cami imamlarina yalan soylettirmekten korkmadigini, ve kadin erkek ayirimciligi yapmaktan utanmadigini gormek, vatandaslarimiza nasil bir hizmet verdiginin acik-secik kanitidir. Bu baglamda; Allah adina yalan uyduran, Cenneti tekeline almaya calisan Diyanet Islerinin kapisina kilit vurarak aklimiza ve dinimize vurulan hurafe zincilerini kirmanin zamani gelmistir. ?Allah adına yalan uydurandan, yahut onun ayetlerini yalanlayandan daha zalim kimdir?? _ Enam suresi 21

  buddy - buster

  Bu saçmalığa yorum yazmak hiç içimden gelmiyor.

  Diyanet - urolog

  Sebepsiz yere 4 kadinla evlenen erkekler cennete gidiyorlar mi?

  . - E.S

  T.C Diyanet İşleri Başkanlığı (haşa) Allah'ın yeryüzündeki vekili midir ki kimin cennete gideceğine kimin gidemeyeceğine karar veriyor. İşte bunları görünce insan haklı olarak ATEİST oluyor. Diyanet İşleri Başkanlığı; sizin dininize inanmıyorum ben.

  herkes, - guvent

  dini kafasına göre yorumlar oldu...