Diyanet İşleri Eski Başkanı: Paris 'ötekinin provokasyonu' değildir

Diyanet İşleri Eski Başkanı: Paris 'ötekinin provokasyonu' değildir
Diyanet İşleri Eski Başkanı: Paris 'ötekinin provokasyonu' değildir
Eski Diyanet İşleri Başkanı Prof. Ali Bardakoğlu, 12 kişinin öldüğü Paris'teki Charlie Hebdo katliamına ilişkin olarak sarsıcı açıklamalar yaptı.

RADİKAL - Eski Diyanet İşleri Başkanı Prof. Ali Bardakoğlu, 12 kişinin öldüğü Paris'teki Charlie Hebdo katliamına ilişkin olarak açıklamalar yaptı.
Saldırı için bazı çevrelerce "provokasyon" nitelemesi yapılması konusunda ise Prof. Bardakoğlu, "Olayı 'ötekinin oyunu ve provokasyonu' olarak görmeye başlarsak, kendi mahallemizde olup biteni sağlıklı biçimde anlayamayız ve analiz edemeyiz" diye konuştu. Bardakoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

" Bugün İslam dünyasında şiddet ve terör ile cihat/dini duyarlılık arasındaki farkı ayırt edemeyecek kadar iç dünyası öfke ve nefretle dolu binlerce gencimiz mevcut. Tabii onların bu ruh halinin birçok sebebi vardır. Ama birçok bölgede verilen dini eğitim ve bilgi de bu şiddeti meşrulaştıracak bir dizi argümanla dolu."

Bardakoğlu'nun Paris katliamına ilişkin görüşlerini "Terör ve İslam" başlığıyla Hürriyet'teki köşesine taşıyan (9 Ocak 2015) Taha Akyol'un yazısının ilgili bölümü şöyle:


...
Elbette ekonomik, sosyal , kültürel faktörler söz konusudur. Bu faktörler birçok toplumda var, fakat din adına şiddet en çok Müslümanlarda! Din algısında sorunlar olduğu açık.

Eski Diyanet İşleri Başkanı Prof. Ali Bardakoğlu hocamızla görüştüm. Bu katliamı kınamanın "sıradan ve yetersiz" bir davranış olduğunu söyledi. "Provokasyon" nitelemesi konusunda ise Prof. Bardakoğlu'nun söyledikleri şöyle:

"Olayı 'ötekinin oyunu ve provokasyonu' olarak görmeye başlarsak, kendi mahallemizde olup biteni sağlıklı biçimde anlayamayız ve analiz edemeyiz. Halbuki bugün İslam coğrafyasının değişik muhitlerinde verilen dini eğitimin, İslam adına üretilen dini bilginin bu tür nefret ve şiddetleri besleyip beslemediğini soğukkanlı şekilde araştırmamız gerekiyor. Kapımızın önünü görüp gözetmek, bir kirlenme varsa onu temizlemek zorundayız."

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Mehmet Görmez de Selefiyeci, bağnaz ve şiddet yanlısı davranışların İslamofobi'ye yol açtığını söylemişti, haklı olarak.

Fakat Din Şûrası'nın ortak bildirisinde maalesef bu görüşe yer verilmedi! İslamofobi sadece Batı'nın İslam düşmanlığı yapmasından ibaret gibi gösterildi. Böyle bir anlayışın Müslümanlarda bir "kendini gözden geçirme" tavrına yol açmayacağı, sorunların da sürüp gideceği açık.

Din eğitimi sorunu

Bütün sorun, muhterem hocamız Bardakoğlu'nun şu satırlarında özetlenmiştir:

"Bugün İslam dünyasında şiddet ve terör ile cihat/dini duyarlılık arasındaki farkı ayırt edemeyecek kadar iç dünyası öfke ve nefretle dolu binlerce gencimiz mevcut. Tabii onların bu ruh halinin birçok sebebi vardır. Ama birçok bölgede verilen dini eğitim ve bilgi de bu şiddeti meşrulaştıracak bir dizi argümanla dolu."

Demek ki:

İslam toplumlarında on binlerce gencin içini "öfke ve nefretle dolduran" birçok siyasi , ekonomik, sosyal sebepler vardır. Bilhassa Filistin sorunu ve sömürgecilikten kaynaklanan ezilmişlik psikolojisinin yarattığı tepkiler...

Pakistan'da, Afganistan'da ve Ortadoğu 'da Selefi medreseleri gibi "bazı sorunlu yerlerdeki dini eğitim ve bilgi de bu şiddeti meşrulaştıracak bir dizi argümanla doludur". Bu yüzden terörü dine bulayarak icra ediyorlar. Cihadizm denilen şiddet cinneti yaygınlaşıyor.

Ve yine Bardakoğlu'nun belirttiği gibi "Batılılar bu tür olaylardan Müslüman'a, ondan da İslam'a intikal edip arada bir sebep-sonuç ilişkisi kurmaya çalışıyorlar" ve bu da "İslamofobi'yi körüklüyor".

İslam adına şiddet ve taassup kusanlar, çağımızda İslam'ı karanlık bir çıkmaz sokağa sürüklüyorlar.

İslam'a en büyük zararı bunlar veriyor.


YAZININ TAMAMI İÇİN TIKLAYIN


  http://www.radikal.com.tr/1268340126834012

  YORUMLAR
  (12 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Aragora'ya cevaben - prevultion

  Cihad cehd etmek, çalışmak anlamına gelir. Ankebut/8-69, Enam/109, Furkan/52 de var gücüyle yemin etmek, var gücüyle ikna etmeye çalışmak gayret sarfetmek anlamlarında kullanılır örneğin. Tevbe suresinden önce Bakara 190-195'te savaş emri vardır. Savaş el-müşrikine ile yapılır. Ne ölçüde arapça biliyorsunuz bilmiyorum ama ingilizcedeki "the" müşrikin gibi okunabilir yani bütün müşriklerle değil sadece specific, bazı müşriklerle... Peki hangi specific müşriklerle? Bunun cevabı ise Bakara 190'da verilir. Bundan sonra inen bütün ayetler Bakara 190 ışığında okunur. Bakara 190 ise açık bir şekilde "SİZE SAVAŞ AÇAN müşriklerle Allah yolunda savaşın" der. Sonraki ayetler Tevbe suresi dahil -ki Tevbe son inen suredir- bu emrin detaylandırılmasıdır. Zaten fundamentalist cihadçılar hariç benim tanıdığım ortalama Müslümanlar da bu şekilde yorumlarlar savaş ayetlerini. O değil de Türkiye'deki Ateist/Kemalist/Agnostik akımlar neden bu kadar sığ? Hiç düşündünüz mü? Hutbemizi :) Mümtahine 8 ile bitirelim (Nüzül sırası 190'dır pek sanmıyorum ama bilmem kafada şimşek çaktırırmı); "Allah, size, sizinle inancınızdan dolayı savaşmayan ve sizi yurtlarınızdan çıkarmayan kimselerle iyiliğe ve fedakarlığa dayalı bir ilişki kurmanızı yasaklamaz..." Işık içinde kalın üstadım... Korkarım şu Kemalist sığlık benim gibi bir adamı bile ilahiyat uzmanı yapacak.

  Çok basit - user808804

  Cİhad = Öldürmek. Ama şöyle, ama böyle. Öldürmek, bitti. Bahaneyi kendine göre yorumlarsın, sonucu değişmez. Öldürmek.

  Bu tatlısu mülümanlarını seviyorum ya - doriendurga

  Valla bak. Seviyorum. Şimdi ordan "ama surede böyle diyor, naaber, ikiyüzlülük etmeyin, inandığınız din asıl bu işte" diyenlere sesleniyorum; yapmayın. "Haklısın, madem öyle komple sırt çevireyim islama" diyeceklerini mi sanıyorsunuz? Ki bence o radikal kafaya yönelip adam kesmeyi makul bulmaları daha olası... Hristiyanlık nasıl engizisyondan buralara geldi, bi ona bakın. Hep bu tatlısu dindarları sayesinde tabi ki; insan haklarını dine uydurdular, bi kısımları (kölelikten falan bahsedenleri mesela) görmezden gelmeye başladılar vs. Öyle öyle evrildi, görece zararsız oldu o din- kitapta ne yazdığı kimin umrunda; önemli olan insanların ondan ne anladığı.. O yüzden, sevin o tatlısucuları. Takdir edin. Pekiştirin bu gevşemeyi. Çıkış yolumuz budur karanlıktan.

  Sivas - Muba

  Bunlar tum cinayetlerini provokasyona geldikleri icin isliyorlar. Sivas katliaminda oldugu gibi..Yandas gazetelerin mansetlerine bakin nedenini anlarsiniz. Bunlar islami temsil etmiyor diyenler var, neyi temsil ediyorlar o zaman, spagetti dininden mi bunlar, hepiniz oradasiniz!

  AKLİSELİM. - user781727

  Diyanet işleeri başkanı açık konuşmuş, kendisine teşekkür ederiz, her dindarım diyen konuşamaz. İnşallah bu konuştukları yüzünden gazaba uğramaz. Dünyada, din üzerinden güç sahibi olmaya çalışanların, özellikle eğitimsiz, bilgisiz aynı zamanda işsiz ve fakir gençler üzerinde yoğunlaşıp, onları kendisine muhtaç hale getirip, kullanmasıdır malesef. İslamiyetin özü ve hiç bir gerçek müslüman, insanları ayrıştırıp, düşman haline getirmez ve kan dökmeyi kabul etmez, Yorumları okuyun, bu gazetenin okurları arasında bile var öyle kin dolu insanlar. Sorumlusu, gençlerimizi bilime, teknolojiye yöneltmek yerine, onlardan faydalanmak için, manevi dünyalarını kullanan aç gözlü, güç sahipleridir. Bu yüzden, dünyanın bir çok yerinde, gerçek müslümanlar, müslümanım deyince terörist muamelesi görüyor. Bu gün mubarek Cuma, dualarımız kabul olsun, Rabbim bü güzel ülkemi, kazanma hırsından, kör olmuş, basiretsiz insanlardan korusun.

  Teşekkür - alpayari

  Sayın Bardakoğlu'na aklı selim "öz"değerlendirmesi nedeniyle teşekkür etmek istiyorum. Arabalarında kimlik unutan "profesyonel" terörsit na kadar acayipse Bardakoğlu'nun sözleri de bir o kadar gerçektir.

  İMAMIN ABDESTİ BÖYLEYSE,CEMAAT NİCE OLA... - moral

  Diyanet isleri baskani Mehmet Gormez Fransa'da yapilan terör saldirisi uzerine aciklama yapiyor. Uzuntulerini bildiriyor ve sirasi ile hz Musa, hz Isa ve hz Muhammed'in isimlerini anıyor. Sadece Hz Muhammed'in isminden sonra "aleyhisselam" demeyi uygun buluyor. Aleyhisselam'in anlamı; O'na selam olsun demektir ve peygamberler icin soylenir. Bu konusma yazili bir metin olarak hazirlanmis olmasa, dogaclama yapilsa bir nebze anlayabilirim. Ama dikkatle hazirlanan bir konusma metininde bu tip fikri kodlara referans veren bir tarz benimsenmesi bile Islam'ın ne kadar siyasallasmis oldugunu ve diger dinlere bakis acisini gostermiyor mu? Bu arada her konuda heran bir suru fikir beyan eden buyuk zatdan hic bir aciklama yok.