Diyanet Küba'da cami inşa edecek

Diyanet Küba'da cami inşa edecek
Diyanet Küba'da cami inşa edecek
Türkiye Diyanet Vakfı, Küba'da bir cami yaptırmak için çalışmalara başladı.

ANKARA - Diyanet, Küba ve Haiti'de cami inşa edecek. Türkiye Diyanet Vakfı (TDV) yetkilileri, Güney Amerika'daki Müslümanların hangi konularda yardıma ihtiyaçları olduğunu belirlemek için aralarında Brezilya ve Meksika'nın da bulunduğu Güney Amerika turuna çıkmaya hazırlanıyor.

TDV Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Tutkun yaptığı açıklamada, yurt dışındaki Müslümanlara yönelik yardım çalışmalarının olduğunu belirtti. Bu çalışmaların arasında cami yapımının da yer aldığını dile getiren Tutkun, 26 ülkede TDV tarafından yaptırılan camiler olduğunu, aralarında KKTC'nin de bulunduğu bazı ülkelerde ise inşa çalışmalarının devam ettiğini söyledi.

KIBRIS’A SELİMİYE BENZERİ CAMİ
Kuzey Kıbrıs’ta Selimiye Camisi'nin benzerinin yapılmasının planlandığını dile getiren Tutkun, bu projenin iki sene içinde tamamlanacağını bildirdi. Kırgızıstan, Kazakistan ve Arnavutluk'taki cami yapım çalışmalarının sürdüğünü ifade eden Tutkun, Somali'de ise iki camiyi restore ettiklerini kaydetti. Tutkun, ABD 'de yapımı süren caminin gelecek yıl eylül ayında tamamlanacağını bildirdi.

KÜBA’DAN CAMİ İÇİN OLUMLU YANIT ALINDI
Güney Amerika'daki Müslümanlara yönelik de yardım faaliyetlerine önem verdiklerini ifade eden Tutkun, Haiti ve Küba'dan gelen din adamlarına Türkiye'de eğitim verdiklerini söyledi. Tutkun, şöyle konuştu:

"Küba'daki Müslümanların lideri diyebileceğimiz kişiyle bağlantımız sürüyor. Kendi hükümetiyle görüştü, bizim orada cami yapmak istediğimizi söyledi. Onlar da yazılı bir şekilde Türkiye'nin Havana Büyükelçiliğine dönüş yaparak söz konusu çalışmaya olumlu baktıklarını ve süreci başlatabileceğimizi belirtmişler. Gerekli yazışmalarla süreci başlattık. Gidip Havana'da incelemelerde bulunacağız."

Tutkun, Haiti'de de bir cami yapılmasına yönelik çalışmalarının sürdüğünü söyledi.

KÜBA’DA 500 KADAR MÜSLÜMAN VAR
Küba'da 300-500 civarında yerli Müslüman'ın olduğunu dile getiren Tutkun, düzenledikleri vekaletle kurban kampanyası kapsamında Brezilya ve Küba ile Güney Amerika'daki birçok ülkede ilk defa kurban kestiklerini vurguladı. Tutkun, "Oralardaki Müslümanların ihtiyaçlarının belirlenmesine yönelik Brezilya, Honduras, Arjantin'i de kapsayan Güney Amerika seyahatine çıkacağız. Yeni yılın ilk ayında söz konusu ülkelere gideceğiz. Oralardaki Müslümanlar için neler yapabileceğimizi belirleyeceğiz. Bizim coğrafyamızdan oradaki Müslümanlara yardım eli uzatan kimse yok. Biz dünyanın her yerindeki Müslümanlara yalnız olmadıklarını hissettirmek için çabalıyoruz" ifadelerini kullandı.

BAMAKO EYÜP SULTAN CAMİSİ
Bu arada Türkiye Diyanet Vakfınca yurt dışında yaptırılan ve açılışı gerçekleştirilen son cami Mali'deki Bamako Eyüp Sultan Camisi oldu. TDV'nin Eyüp Şubesince yaptırılan ve 8 ayda tamamlanan cami, Afrika'da "Osmanlı mimarisine uygun inşa edilen ilk cami" olma özelliği taşıyor. Türk müteahhit ve işçilerince yapılan caminin kum, çimento ve demir dışındaki tüm malzemeleri Türkiye'den getirildi. Kubbeler Gaziantep'ten getirilen bakırla kaplandı. Cami Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez ve Mali Başbakanı Oumar Tatam Ly'nin katıldığı törenle ibadete açılmıştı. (AA)


  http://www.radikal.com.tr/116524011652405

  YORUMLAR
  (5 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Şerii şer.. - Mehmet Devrim

  Kirletemedikleri bir orası kalmıştı,şimdi oraya göz diktiler.Artık Şerii Şer orayada bulaşır.

  - momentum

  İlginçtir, komünizmden çıkmış Müslüman ülkelerinin çoğunun başkentlerinde veya belli başlı şehirlerinde, beldenin hakim yerinde bulunan, beldeyi tanımlar nitelikte (merkezi) mabet cami değil kiliseler, gösterişli katedrallerdir. Ne alaka diyeceksiniz, hani din yoktu o dönemde? Bu şehirlerde yeni yapılan camilerin büyük bölümünün Türk tarzında inşa edilmiş yeni yapılar olduğu görülüyor. Türkler olmasa, bu kadim Müslüman uluslara, Müslüman "spesiyalitelerini" anlatacak başka bir Müslüman ulus yok: yani, Müslüman mabedinin cami olduğunu, domuzun haram olduğunu, Albert, Linda, Edmont, Arthur vs. isimlerin "enternasyonal" isimler olmadığını, Müslümanların Kızılhaç'ı değil Kızılay'ı kullandığını falan... Türkiye'nin laikliğini istediğiniz kadar eleştirebilirsiniz ama geride kalacak olanın Türk Hava Kurumundan ibaret bir şey olduğunu bilerek.

  bol geldi - jooma

  tabi diyanetin bütçesi eğitim bütçesini geçerse olacağı bu. heryere cami. bide alevilerin vergileyle. cami değilde cemevi yapılsa eminim kübada yapılacak camiden daha yararlı olur

  Yuh artık! - savassarioglu

  Paramı nasıl yiyeceklerini şaşırmışlar.

  300-500 musluman - keryil

  300-500 musluman icin bir okyanus gecip iki yan kitaya giden hukumet, bu ulkedeki ortodokslarin ruhban yetistirememesi problemini neden cozmuyor? dunyada bu adamlarin yuksek ruhbanlarini yetistiren tek okul bizde, onu da keyfi bir sekilde kapali tutuyoruz. ama sonra gidip kuba'daki muslumanlari arayip bulup "cami yapalim mi haci" diye soruyoruz. mevcut camiler bile dolmuyor, ama biz tarihi kiliseleri tekrar cami yapma derdindeyiz turkiye'de. hesapta "maneviyat". pratikte dini ayrimcilik. devlet parasiyla cennetten arsa kapmaca hatta. ortacag hristiyaninin degisigi.