Diyanet: Kutlu Doğum için uyarı yapmıştık

Diyanet, Genelkurmay'ın açıklamasında söz edilen Ankara'daki Kur'an okuma yarışması ve Şanlıurfa'daki ilahi söyleyen türbanlı kızların Kutlu Doğum Haftası ile "uzaktan ve yakından hiçbir ilgisi bulunmadığını...

ANKARA - Diyanet, Genelkurmay'ın açıklamasında söz edilen Ankara'daki Kur'an okuma yarışması ve Şanlıurfa'daki ilahi söyleyen türbanlı kızların Kutlu Doğum Haftası ile "uzaktan ve yakından hiçbir ilgisi bulunmadığını", Denizli İl Müftülüğü tarafından yapılan programın da herhangi bir siyasi parti ile birlikte yapılmadığını açıkladı.
Diyanet'ten yapılan yazılı açıklamada, "Genelkurmay Başkanlığı'nca yapılan basın açıklamasında Diyanet İşleri Başkanlığı'nın hizmet alanlarına giren bazı konulara doğrudan veya dolaylı atıflar yapılması üzerine kamuoyunda yanlış anlaşılmaya meydan verilmemesi için açıklama yapılmasına ihtiyaç duyulduğu" belirtilerek özetle şöyle denildi:

  • Diyanet İşleri Başkanlığı, 'laiklik ilkesi doğrultusunda, her türlü siyasi düşüncenin dışında kalarak özel kanununda gösterilen görevleri yerine getirmek'le yükümlüdür.
  • Başkanlığımız, 1989'dan beri Türkiye Diyanet Vakfı (TDV) ile birlikte Peygamberimizin doğum gününü (miladi 20 Nisan) ihtiva eden haftayı Kutlu Doğum Haftası ilan etmiş ve bu hafta büyük teveccühe mazhar olmuştur.
  • Haftanın amacına uygun kutlanması, amacı dışına taşmaması için gerekli önlemlerin alınması, programlanan etkinliklerin hafta için belirlenen tarihler arasında ve mülki amirlerin bilgi ve onayı dahilinde yapılması hususlarında, teşkilatımıza talimat gönderilmiştir.
  • Başkanlığımız ve TDV öncülüğünde yapılan etkinliklerin, geçtiğimiz yıllarda bazı sivil toplum örgütleri tarafından da müstakilen gerçekleştirilmesi üzerine, başka bir amaçla kullanılmasına fırsat verilmemesi hususunda uyarıcı açıklamalar da yapılmıştır. Sayısı yurt çapında on bini aşan 2007 etkinlikleri ana hatlarıyla bu çerçevede gerçekleşmiştir.
  • Söz konusu açıklamada yer verilen Ankara'daki Kur'an yarışması teşebbüsü ile Şanlıurfa'daki etkinliğin başkanlığımızın başlattığı ve koordine ettiği bu yılki Kutlu Doğum faaliyeti ile hiçbir ilgisi bulunmamaktadır.
  • Yapılan incelemede Denizli İl Müftülüğü'nün düzenlediği programın herhangi bir siyasi parti ile birlikte yapılmadığı, etkinlikte yer alan koronun başkanlığımıza bağlı yaz Kur'an kursu öğrencileri olduğu anlaşılmıştır. Adı geçen ile bağlı Tavas ilçesi Nikfer beldesindeki etkinlik ise, Kutlu Doğum çerçevesinde yapılan bir program değildir.