Diyanet: Öğrenci evi dokunulmazdır!

Diyanet: Öğrenci evi dokunulmazdır!
Diyanet: Öğrenci evi dokunulmazdır!
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın öğrenci evlerinin denetimi konusunda yaptığı açıklamaya Diyanet fetva vermedi.

Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu, İslam hukukuna göre kişinin mesken hakkının olduğunu ve dokunulmazlığının bulunduğunu bildirdi.

Bir vatandaşın, "İslam hukukuna göre devletin evi denetleme yetkisi var mıdır?" sorusunu cevaplandıran Din İşleri Yüksek Kurulu, “İslam hukukuna göre kişinin mesken hakkı vardır ve dokunulmazdır” diye cevap verdi. Açıklamada devletin eve müdahil olabilmesi için bazı şartlar gerektiğini vurgulandı. Açıklamanın devamında “Belirli şartlar çerçevesinde hakkın kötüye kullanımından dolayı devlet müdahil olabilir” denildi.

Din İşleri Yüksek Kurulu, konuyla ilgili Türkiye Diyanet Vakfı tarafından bastırılan İslam Ansiklopedisi'nin Hak Maddesi’nin yer aldığı 15. cildine bakılmasını önerdi. (CİHAN)


  http://www.radikal.com.tr/116032211603227

  YORUMLAR
  (7 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Şartlar? - Clear

  Zaten şartlar hasıl olunca,gereken yapılacak.Durup dururken deeeel.Öyle değil mi?

  haftaya kalmaz... - drozer

  Haftaya, aya kalmaz, çatır çatır yenir diyanet başkanı... Düşman safına geçmiş belli ki... İçine şeytan bile girmiş olabilir...

  inandiricimi? - vallagrande

  Kac alevi talebe oralarda bariniyor acaba?

  fetvaymış - aharasa

  biz fetva ile yönetilen bir devlet ve görüşünü belirlemek için fetvaya ihtiyaç duyan bir toplum istemiyoruz. niye diyanete soruyorsun? senin vicdanın sana ne diyor kardeşim ona bak.

  modern şeyhülislam - ehli-keyf

  diyanetin gündem hakkında sürekli fetva beklenir, verir hale gelmesinin osmanlı zamanı şeyhülislamdan beklenen fetvalardan ne farkı var

  Sen misin fetva vermeyen! - hümanıstanbul

  Yarın,öbürgün bu Din İşleri Yüksek Kurulu'nun başkanının istifa et(tiril)diğini duyarsam hiç şaşırmam...Eee gezi olaylarında camide içki içildi safsatalarının ardından o caminin müezzininin çıkıp :"ben camide içki içildiğini görmedim" demesiyle başına getirildiğini hep birlikte gördük...

  Turkiye Islam Cumhuriyeti - KronosOlympos

  Rezillige bakar misin; once en yetkili sahislarin isi gucu milletin bacak arasi oluyor, ve bu rezillik yetmezmis gibi bu konuda referans alincak ikinci aciklama ulkenin Din islerinden sorumlu kurumdan geliyor. Mantik ve bilimselligin guzel bir ahenk icinde isleyisi bu olsa gerek. Bana Iran veya Arabistandan ne farkiniz kaldigini soyler misiniz? 0rada da once Devlet yetkilileri bir seyler soyler, ardindan bu Imamlarin verdigi fetvalarla kanunlasir.