Diyanet: Yoga merkezlerine dini misyon yüklemeyin

Diyanet: Yoga merkezlerine dini misyon yüklemeyin
Diyanet: Yoga merkezlerine dini misyon yüklemeyin
İçişleri Bakanlığı, Diyanet'e "Yoga merkezlerinin dinen uygun mu?" diye sordu. Diyanet "Spor amaçlı dini kurallar gözetilerek yapılabilir ama dini misyon yüklenirse sakıncalı" yorumu yaptı.

Cumhuriyet'in haberine göre, İçişleri Bakanlığı, Diyanet İşleri Başkanlığı’na ilginç bir başvuru yaparak “yoga merkezlerinin” dinen uygunluğunu sordu. Milliyet ’ten Önder Yılmaz’ın haberine göre, Diyanet, resmi yanıt hazırlığını sürdürürken, fetva birimi, yoganın dini kurallar gözetilerek spor amaçlı yapılabileceğini, ancak dini misyon yüklenilmesi halinde sakıncalı olduğu yorumunu yaptı.


EŞEK SÜTÜ DE ARAŞTIRILDI
At, kanguru ve porsuk gibi hayvanların etlerinin helal olup olmadığı konusunda daha önce mütalaa hazırlayan Diyanet İşleri Başkanlığı, bu kez, “eşek sütü”nü araştırdı. “Eşek Sütü Kullanımının Dini Hükmü” başlıklı konuya ilişkin Din İşleri Yüksek Kurulu üyeleri çalışma yürütürken, Diyanet’in fetva biriminin yorumu, eti yenmeyen hayvanların sütü gibi yan ürünlerinin de sağlık gibi mecburiyetler dışında yenilemeyeceği yönünde.


  http://www.radikal.com.tr/1157347115734722

  YORUMLAR
  (22 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  yoga bir spordur - deryatandogan

  Yoga bir spordur ama bazı hinduzim budizm hayranı olan kişiler yogayı bu inançlarını yaymak için kullanıyorlar. bu insanlar yoga spor deyince hemen karşı çıkıyorlar, çünkü onlara göre yoga bir tapınma, bir ayin. bu tarz yoga merkezlerinde hindu rahiplerinin veya budanın heykellerini, resimlerini görebilirsiniz. veya kirtan geceleri düzenleyen yoga merkezleri var. kirtan budizm de söylenen bir çeşit ilahi gibi bir şey. bunlar hindu kıyafetleri giyip hindu tanrılarına söylenen ilahiler eşliğinde dans ediyorlar. bir merekz adını hariom koymuş, hariom yoga. hariom tanrı şivaya özel bir hitap şeklidir ve merhaba demektir. bunların hiç biri gerçek yoga değildir. isnanlar uyanık olmalılar ve yoga yapacakları zaman bu tip yerlere gitmemeliler. yoga çok iyi bir sağlık ve spor sistemdir ve spor olarak yapılmalı.

  Yoga bir bilimdir - Zardoz

  Yoga'nın günümüzde gerek ticari amaçlar gerekse de özellikle uzakdoğu dinlerinin yayılımını amaç edinen kişilerce fazlasıyla kirletildiğini görmekteyiz. Pek çok tarikat bu alanı paravan olarak kullanarak faaliyetler yürütmekte. Oysa yoga gerçekten özünde bilimsel bir alandır. Uzun yıllar yurt dışında bu konuda eğitim almış birisi olarak Yoga eğitimi veren merkezlerin bu kapsamda denetlenmesini uygun buluyorum. Bu konuda benden çok daha deneyimli bir arkadaşım geçenlerde Yoga Eğitmenleri Derneği başkanı Bora Ercan Bey'in dersine katılmış. Bora Beyin sıklıkla uzak Doğu dinlerinden bahsetmesi ve kitaplarında da bu alanı öne çıkatması kendisini çok rahatsız etmiş. Bu tür tutum ve konuşmalar toplumu yanlış yönlere yönlendirebilir. Dikkatli olunması gerektiği fikrindeyim.

  bu vesileyle - adilvezihni

  hazır konusu açılmışken sormak istedim diyanete, "ütü masası" dine uygun mudur?

  yoga forever - yogaforever

  bir yıldır düzenli olarak yoga yapmaktayım , yıllardır pc basında çalışmaktan olusan sırt ve boyun ağrılarıma iyi gelen tek şeydi . dunyanın bir cok ülkesinde farklı yoga kurslarına katıldım her gittiğim yerde ilk bulduğum sey bir yoga kursu oldu ve dünyanın hiç bir yerinde kimsenin bana dini bişey aşıladığını görmedim . yoga barış ve uyum içinde yaşamaktan bahseder, sağlık için faydaları hercekten sayısız , keşke ülkemde her mahallede bir yoga kursu olsada herkes boşuna ilaç kullanacağına benim gibi yogayla sağlıgına kabuşebilse derken bu haberi okudum .. hiç şaşırmadım .....

  yogama uzanan eller - sguncer

  Yoga seccademi alip spor salonuna gittigimde polisle mi karsilacagim simdi? Derin dinlenmeye gectigimde biber gazini uzerime mi bosaltacak diyanetin polisi? Halkin bir kesiminin benimsedigi dini degerleri alenen asagilamak mi oluyor diyanetin fetvasina uymamak? Teror orgutune uye mi oldum simdi? Bir bu mu eksikti?

  Tabii - düş-ün bulur-sun

  O zaman Namaz da tehlikelidir. Zira islamcılar, namazın spor olsun diye yapıldığı anlatıyor. Hazıma ve gaz çıkarmaya yardımcı oluyormuş.

  Diyanet - ibretnüma

  Diyanet'in başlıca görevi zaten fetva vermektir. Evet bu memlekette sadece İslam propagandası yapılabilir,kiliselerden adam devşirtecek hali yok devletin. Diyanet'in fetvaları ayrıca çok yumuşaktır, tam laiklerin nabzına göredir. Desene be adam "Bir kavme benzeyen oradan olur." hadisine göre yapılması haramdır. Eklesene "İsraf haramdır, Yoga zaman israfıdır; dolayısıyle caiz değildir kapatılmalıdır" diye.