Diyanet'e bağlı kuran kursu sayısı 3859

Devlet Bakanı Mehmet Aydın, Diyanet İşleri Başkanlığı'na bağlı olarak toplam 3859 Kuran kursunun faaliyet gösterdiğini açıkladı.

Devlet Bakanı Mehmet Aydın, Diyanet İşleri Başkanlığı'na bağlı olarak toplam 3859 Kuran kursunun faaliyet gösterdiğini açıkladı.
CHP Adana Milletvekili Atilla Başoğlu'nun yazılı soru önergesini yanıtlayan Aydın, Diyanet İşleri Başkanlığı'na bağlı Kuran kurslarının masraflarının hiçbir şekilde yurtdışından karşılanmadığını belirtti. Aydın, Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde daha önceleri öğrenci olmadığından dolayı eğitim-öğretime ara verilip, öğrenci temin edilmesi sonucu eğitim-öğretime yeniden başlanan Kuran kursları bulunduğunu söyledi. Bölgede ayrıca hiç Kuran kursu bulunmayan fakat ihtiyaç duyulduğu için kullanım hakkı Diyanet İşleri Başkanlığı'na verilmek kaydıyla ilk defa açılan Kuran kurslarının da bulunduğunu belirten Aydın, bu Kuran kurslarının açılışlarının başkanlığın bilgisi ve denetimi altında olduğunu vurguladı.
Diyanet İşleri Başkanlığı'na bağlı olarak faaliyet gösteren Kuran kursu sayısının toplam 3859 olduğuna dikkati çeken Aydın, şunları kaydetti:
"Bunlardan yatılı olanların iaşe, ibadetleri hususundaki giderleri müftülüklerin gözetimi altında kişiler, dernek ve vakıflar tarafından karşılanmaktadır. Başkanlığımıza bağlı Kuran kursları masrafları hiçbir şekilde yurtdışından karşılanmamaktadır.
Kuran kurslarımızda takip edilen müfredatta 12 saat Kuranıkerim, 6 saat Kuranıkerim Meali, 1 saat itikat, 3 saat ibadet, 1 saat Siyer, 1 saat Ahlak dersi ve ayrıca milli birlik ve beraberliğimizi kuvvetlendirecek vatan, millet sevgisi kazandıracak bilgilerin öğretimi yer almaktadır."