Diyanethaber müminleri Zaytung'a karşı uyardı!

Diyanethaber müminleri Zaytung'a karşı uyardı!
Diyanethaber müminleri Zaytung'a karşı uyardı!

Zaytung 'haberi'nde kullanılan temsili 'Ateist İmam' fotoğrafıdır.

Diyanethaber internet sitesi Zaytung internet sitesinde çıkan "Ateist imam görevinin başında" haberini yalanlarken, "değerli kardeşlerimiz dikkatli olun" uyarısı yaptı.

Radikal.com.tr – Mizahi haber ve video içeriğiyle ilgi çeken ve “Dürüst, Tarafsız, Ahlaksız Haber” sloganı ile yayın yapan Zaytung, Diyanethaber sitesini kızdırdı! Zaytung’da çıkan, "Ateist Olduğu Gerekçesiyle İstifası İstenen Köy İmamı, Geri Adım Atmıyor: Mesleğime profesyonelce yaklaşıyorum..." haberini ciddiye alarak ilgili müftülüğü arayan site bir yalanlama yayınladı. Zaytung haberini, “Ahlaksız Sitede Geçen Haber Metni” başlığıyla yayınlayan Diyanethaber, Zaytung’un haberini de ‘reklam olmasın’ diye vermedi.


Zaytung’ta yayınlanan “haber”:

“Ateist Olduğu Gerekçesiyle İstifası İstenen Köy İmamı, Geri Adım Atmıyor: “Mesleğime profesyonelce yaklaşıyorum…”

Muğla’nın Milas ilçesine bağlı Ortancalar Köyü’nde görev yapan İmam Seyfi Çalışkan (28), ateist olduğunu açıklamasıyla birlikte Türkiye ’nin gündemine oturdu. Geçtiğimiz cuma günü hutbede ateist olduğunu itiraf eden Çalışkan’ı Diyanet İşleri Başkanlığı jet hızıyla istifaya davet ederken, genç imam ise işine profesyonel olarak yaklaştığını belirterek “Ben inanırım, inanmam ayrı konu ancak işimi en iyi şekilde, layığı ile icra ederim” sözleriyle istifa etmesini gerektiren bir durumun olmadığını kaydetti.
“Görevimin başındayım…”
Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından en kısa süre içerisinde görevi bırakması istenilen İmam Seyfi Çalışkan, öğle namazının ardından basına yaptığı yaptığı açıklamada “Görüyorsunuz, aslanlar gibi görevimin başındayım. Cemaatimizle birlikte, başarılı bir şekilde namazımızı kıldık, çıktık. Ben Diyanet öyle dedi, öteki böyle dedi, hepsine kulaklarımı tıkadım, kendi işime bakıyorum” diyerek şöyle devam etti:
“Bakın zaten bu işin kuralı kaidesi belli. rekatı var, efendime söyliyim ezan saati var. Yani her şey kitapta yazılı. Ona uyduğum müddetçe bir problem görmüyorum. Açıkcası bu mesele niye bu kadar büyütüldü onu da anlamıyorum zaten. Misal yabancı teknik adam Türk Milli Takımı’nı çalıştırabiliyor zaman zaman. Ona soruyor muyuz sen Türkiye’ye ne kadar inanıyorsun diye? Belki Türkiye’yi sevmiyor bile adam ama yine de işini en iyi şekilde yapıyor. Ya da mesela bir felsefe öğretmeni, öğrettiği tüm felsefelere inanıyor mu? Manav kendisi kereviz sevmiyor diye satmamazlık ediyor mu? Onlar işlerini yapıyorsa ben niye yapmayayım?”
“Duygusal yaklaşmıyorum…”
İmamlık ve din işlerinin birbirinden ayrı şeyler olduğunu iddia eden Çalışkan, “Görevim neyse çıkıp en güzel şekilde yaparak maaşımı haketmek dışında bir düşüncem yok. İşime profesyonel bir şekilde yaklaşıyorum. Bence zaten bir imam bağımsız olmalı, aksi halde olumsuz şeylerden çabuk etkilenebilir. Duası kabul olmadığında bunu kişisel bir mesele haline getirebilir.” diyerek işine duygusal yaklaşmadığı için böyle şeyleri sorun etmediğinin de altını çizdi.
Köy halkı da memnun
Kamuoyunda tartışmalara yol açan imamla ilgili olarak Diyanet’in istifa ısrarı sürerken, Ortancalar Köyü sakinleri ise Seyfi Çalışkan’a sahip çıkarak kendisinin görevde kalmasında bir sakınca görmediklerini ifade ettiler. “Biz durumu ilk öğrendiğimizde, vaazlardan sonra gidip bir de kendimiz kontrol ettik ancak sağolsun, bir tane hadis dahi çarpıtılmadan kendisi tarafından söyleniyor. Bugüne kadar bir yanlışını görmedik, ağzından bir tane olumsuz vaaz çıkmadı” diyen Necmi Ortancalarlı (73), “Haaa ama yarın çıkıp oruçken armut yiyebilirsiniz, hac yerine Küba’ya gitseniz de olur falan derse o noktada bozuşuruz” sözleriyle yine de temkinli yaklaşımını korudu.
Köy muhtarı Naim Gürlüce ise bir süre “yahu bu adamın duası kabul olur mu” şeklinde bir tedirginlik yaşadıklarını belirterek “Sonra baktık kitapta ne diyorsa aynen onu okuyor. Prosekpetüs okur gibi. Ölümüzün pamuğunu falan da düzgün tıkıyor. E daha ne olsun?” sözleriyle imamlarına olan güvenini dile getirdi.
“İmamlık dışında günlük hayatta ters bir hareketini gördüğümüzde eskiden ‘yakışmıyor hocaya’, ‘koca imam böyle yaparsa’ gibi itirazlar olabiliyordu. Neticede insanız yani, kimse mükemmel değil. Şimdi öyle bi durum olduğunda “yaa bırak zaten ateist” diye geçip gitme şansımız var.” diyen Gürlüce, bu sayede bir imamın hatasının bütün bir camiaya mal edilmesinin de önüne geçildiğini ifade etti.
İmam ve köy sakinlerinin açıklamalarının ardından gözler Diyanet İşleri Başkanlığı’na çevrilirken, İmam Seyfi Çalışkan’ı tekrar imana davet edecek bir heyetin Ortancalar Köyü’ne hareket etmek üzere olduğu da gelen bilgiler arasında.”

Diyanethaber sitesinde yayınlanan açıklama:
Ne böyle Bir İmam Var Nede Böyle Bir Köy…

Haber sitelerin birinde bugün sahte bir haber vardı. Kimilerimiz okudu, kimilerimiz okumadı. Haberin özü Muğla Milas ilçesine bağlı Ortaca köyünde Seyfi Çalışkan isminde ateist bir imam hatib var… Cuma namazında ateist olduğunu itiraf eden Çalışkan’ı Diyanet görevden almak istemiş ve bir an önce görevini bırakmasını istemiş. Fakat Seyfi Çalışkan görevine devam ediyor… Her tarafı tamamen uydurma olan bu haber hakkında görüştüğümüz Milas ilçe müftülüğü haberin tamamen yalan olduğunu , Milas’da Ortaca isminde bir köy olmadığını ve Milas müftülüğünde de Seyfi Çalışkan isminde bir görevlinin olmadığını, çalışmadığını söylediler…
Değerli kardeşlerimizi dikkatli olmaya çağırıyor söz konusu haberin metnini aşağıda yayınlıyoruz. Haber site ismini yazmıyoruz… Zaten yalan haber sitesi olan bir siteyi bizde reklam yapmayalım… Unutulmamalı ki din ve diyanet üzerinden mizah yapılamaz…


  http://www.radikal.com.tr/1113043111304311

  YORUMLAR
  (11 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  'İmamın yaptığını değil söylediğini yap derler' - Attila Kaya

  Din görevlisi haklı önemli bir noktaya parmak basıyor Nihayet artık anla dinayet gereksiz bir kurum olduğunu ya herkese aynı mesafede olacaksın yada eniyisi olmayacaksın çok gereksiz ve söylediklerinle geçersiz oldun bu aşamadan sonra

  . - user1109431

  ÖYP de 2bin akademisyen kadrosu içinde İlahiyata 320 kadro var iken Fizik, Biyoloji ve Teknik bilimlere "0" kadro. Bu boyle giderse dinsizler de ilahiyat okuyup imam olmak zorunda kalacak.

  Resimdeki adam... - Rradikal

  Resimdeki kişi Ahmed Omaid Khpalwak isminde ölmüş bir genç. Hikayesi için: http://translate.google.com/translate?hl=en&sl=auto&tl=tr&u=http://www.pajhwok.com/en/2011/07/30/khpalwaks-prayer-his-dying-moments

  bence imamların arasında inanmayanlar vardır... - lastikordek

  çünkü bir meslekgurubu içinde aykırı olan uçlar mutlaka vardır. şimdikişinin tanrıya inanmadığı halde imamlık yapamayacağını iddia etmek doğru olabilir mi? ya değilse. adam işini yapar parsını alır. parayla imanın kimd olduğunu bilen var mı? ben zaten çoğu dindar geçinen ama ahlaki anlamda inancın gerektirdiği hiçbir koşula uymayan konjonktür müslümanları yok mu? her türlü hileyi ve dedikoduyu yapan ama dindar geçinen tanıdığım bir sürü imam var. onlar ne olacak? arıcılık yapıp sattığı bala şerbet katan bununla da övünen imam tanıdığım var. allah bizi inandığını söyleyipte minberden akp siyaseti yapan imamlardan korusun.

  DİYANET RANTÇI BİR KURUMDUR - pispor

  bakın hangi cami nin rantı yoktur.en ufaktan bir tuwaleti vardır onuda açık artırma ile kiraya verirler.oysa dinde rant ön plana çıkmaz aksine yardımın ön plana çıkması gerekir.bir imamın ateist olduğunu diyanet anlayamaz.imamlık başka inanç başkadır.ben çok imam tanıdım bunlar ateist,çok imamın alkol aldığınada şahit oldum.ama bunları ne eleştirdim nede yerdim.onlar devletin maaşlı memurlarıdır.

  Hay Manitu ya! - vadassy

  Ya siz Zaytung'dan da komikmişsiniz.

  Hangisi daha komik? - İtaatsiz

  Oyum DİB'e. "Unutulmamalı ki din ve diyanet üzerinden mizah yapılamaz?" :P