Diyanet'in 5.7 milyar liralık 1 yıllık ödeneği 8 ayda bitti

Diyanet'in 5.7 milyar liralık 1 yıllık ödeneği 8 ayda bitti
Diyanet'in 5.7 milyar liralık 1 yıllık ödeneği 8 ayda bitti
Diyanet İşleri Başkanlığı'nın 2015 yılı için öngörülen 5.7 milyar liralık ödeneğin bittiği öne sürüldü. Diyanet'in yedek ödenek isteyeceği belirtiliyor.

Cumhuriyet Gazetesi Yazarı Çiğdem Toker Diyanet İşleri Başkanlığı’nın bu sene için Maliye Bakanlığı’ndan yedek ödenek isteyeceğini yazdı. Toker bu yıl bütçesi 5.7 milyar TL olarak belirlenen Diyanet İşleri Başkanlığı’nın bu yıl 6.4 milyar TL harcayacağını öngördüğünü belirtiyor.
İşte Toker’in yazısının ilgili bölümü:

DİB her zaman dolaylı anlatımı seçmiyor. Mesela geçenlerde yayımlanan “2015 Kurumsal Mali durum ve Beklentiler Raporu”ndan öğreniyoruz ki, Diyanet, Maliye’den yedek ödenek isteyecekmiş.

Çünkü bütçeden ayrılan 5.7 milyar TL yetmeyecekmiş.

Zaten raporun son sayfasındaki tabloda, bu yıl harcamaların 6.4 milyar TL’ye ulaşacağı tahmini kayda geçiyor. Diyanet, bütçeden aktarılan başlangıçtaki paradan 700 milyon TL daha fazla harcayacağını tahmin ediyor ve bunu açıklıyor.

Raporda kamuoyuyla paylaşılan birkaç harcama kalemini aktaralım:

- Dini Yayınlar Genel Müdürlüğü’nün bastırdığı eserler için ocak-haziran döneminde 10 milyon 783 bin TL harcanmış. Temmuz-aralık döneminde ise 9 milyon 620 bin TL harcanacakmış. (Not: Listedeki eserlerin 20 bin adedini Kürtçe Kuranıkerim oluşturuyor)

- Diyarbakır’daki Dini Yüksek İhtisas Merkezi inşaatına 5 milyon TL, Yozgat Eğitim Merkezi’ne 7 milyon TL, Başkanlık Kütüphanesi’nin onarımı için 2 milyon TL, 29 Kuran kursu için 2 milyon TL, yatılı Kuran kurslarına iaşe bedeli için toplam 19 milyon TL gönderilmiş veya gönderilecek.

Raporda sıralanan faaliyetler arasında bir de Rize ve Trabzon müftülüklerinde düzenlenen Aile Okulu Seminerleri var. Seminerlerde, “çocuklara yönelik bilinçaltı mesajlar ile çocuklara mahremiyet bilincinin kazandırılması” gibi konular işlenmiş.

Peki, Diyanet’in fazladan harcayacağı 700 milyon TL bütçe açısından ne anlam ifade eder?

Bu yıl üç siyasi partiye bütçeden aktarılan toplam Hazine yardımından, 170 milyon TL daha fazla mesela. (Hazine yardımı 531.1 milyon TL aktarıldı.)

Cumhurbaşkanı ile Başbakan’ın altı ayda harcadığı örtülü ödenekten ise biraz daha az. (Ocak-haziran döneminde harcanan para (797 milyon TL.)


  http://www.radikal.com.tr/141666514166652

  YORUMLAR
  (2 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  İnsanlığın basireti bağlanmış - Artificial intelligence

  Diyanet kurumu dünyaya ne katar? hiçbir değer üretmeyen kurumun imam ve müezzinleri günlük 1 saat 15 dakikalık mesai (o namazları bende kılıyorum, mesai sayılmaz ama öyle diyelim) karşılığında tam maaş alıyorlar; Yöneticileri ise yüksek maaş saltanatı, devlet garantisi, olağanüstü itibar ile cennetlerini yaşıyorlar. Bu kurumun masrafları vergi mükelleflerine zulümdür. Adam 2 m" büfede günde 14 saat mesai ile esir hayatı yaşayarak vergi veriyor, ödemede bir gün geciktirse zerre kadar acınmıyor. İnsanlar gaflet uykusu içinde manzarayı görmüyorlar.

  Gider Tablosu .. - user871024

  Bu diyanetin nerelere para harcadığını görebileceğimiz bir yer var mı? Çok merak ediyorum camideki halıları mı yeniliyorsunuz ya da camiye gelen klima faturasını mı ödüyor bu Diyanet ? Bu kadar parayı nereye harcayabilir ki bir gereksiz oluşum ?