Diyanet'in Alo Fetva hattı 'biber gazı caiz' dedi

Diyanet'in Alo Fetva hattı 'biber gazı caiz' dedi
Diyanet'in Alo Fetva hattı 'biber gazı caiz' dedi
Diyanet'in "Alo Fetva" hattından yapılan açıklamada, dini açıdan biber gazının kullanılmasının sakıncalı olmadığı vurgulandı: "Daha farklı savunma biçimleri de geliştirilebilirdi; ama en uygunu bu, karşı tarafa en az zarar vereni bud... "

Radikal.com.tr - Diyanet İşleri Başkanlığı, Gezi Parkı protestoları süresince polis saldırısında çok yoğun kullanılan ve uzmanlar tarafından insan sağlığına zararlı olduğu her fırsatta dile getirilen biber gazıyla ilgili bir değerlendirme yaptı.

Diyanet’in “Alo Fetva” hattından yapılan açıklamada, dini açıdan biber gazının kullanılmasının sakıncalı olmadığı vurgulandı.

Yeniçağ gazetesinden Hanife Açıkalın’ın haberine göre, dini açıdan biber gazının kullanılmasının sakıncalı olmadığı belirtilen Alo Fetva Hattı’nda yer alan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Her ülkede, bu tarz olaylarda bu tarz gösteri yapanlara, şiddete başvuru yapanlara karşı savunma biçimi geliştiriyorlar. Devletimiz de bunu yapıyor. Daha önce de duyuru yapıyorlar zaten, astım hastaları varsa alandan ayrılsın, biraz sonra müdahale edeceğiz diye. Yani dini açıdan bunların bu şekilde değerlendirilmesi doğru değil. Daha farklı şiddeti engelleyici savunma biçimleri de geliştirilebilirdi ama en uygunu bu, karşı tarafa en az zarar veren budur ki, kullanılıyor. Ve karşı tarafı dağıtmak için fiili bir müdahalede bulunulması lazım. Bu cop da olabiliyor. Başka ülkelerde polisler plastik mermi kullanılıyor. Yani bu noktada biber gazı kullanılmasında bir sıkıntı yok. En zararsızı biber gazıysa bununla müdahale edilmesi en doğrusudur.”


ZARARLARI RAPORLA BELGELENDİ
Gezi Parkı eylemleri sırasında Türkiye ’nin hemen her yerindeki gösterilerde yoğun olarak kullanılması eleştirilere neden olan biber gazının 2003 yılında İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nün isteği ile İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi tarafından ’insan sağlığına zararlı olup olmadığı’ yönünde bir araştırma yapıldığı ve bir rapor hazırlandığı ortaya çıktı.

Biber gazının yapısı ve yan etkilerinin ele alındığı raporda, “Biber gazları ve tozları deri üzerine mukozaya uygulandığında kızarıklık ve yanma hissi uyandırır. Ayrıca gözde geçici körlüğe ve irritasyona sebep olabilir. Ancak bu etkilerin hiçbiri kalıcı değil” denildi. Raporda şu ifadeler yer aldı:

“Vücuda değdiği yerde ısı artışı ve yanma hissine sebep olur. Damarları genişletir, ağrıya yıl açar. Biber gazı ve tozlarının istenmeyen etkileri bulunmaktadır. Burun sinirlerini duyarsızlaştırıp hapşırık, dolgunluk ve burun akıntısına neden olur. Tolere edilmeyen yanma hissine sebep olur. Gözde geçici körlüğe yol açar.”


(Yeniçağ)


  http://www.radikal.com.tr/1138913113891333

  YORUMLAR
  (33 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Biber gazı yasaklansın mı? - Taksin Takmasim

  Geziciler resmen uçmuş. Her şeye at gözlüğüyle ve mümkün olan en bencil açıdan bakıyorlar. Biber gazı bir tek onlara karşı kullanılacak sanıyorlar. Bir düşünelim: 1993'te Madımak Otelinin önünde biber gazı ve en ilaçlısından basınçlı su kullanılması yanlış mı olurdu mesela?

  Kafire Karşı - ibretnüma

  Harp zamanı her türlü silahı kullanmak caizdir. Fetva doğru.

  Sünnet edilsin lütfen! - çoksaçma

  Yarın öbür gün "biber gazı yemek sünnettir" denilirse şaşırmayın.

  Caiz mi? - rebuar

  Neymiş caiz miymiş? Efendim Ortodoks Kilisesinden bir de aforoz çıkarsınlar daha tesirli olur. Yetmedi biber gazına okunmuş şerbet döksünler. Sahi bu diyanet Ermenilere de fetva çıkarmamış mıydı? Yazık çok yazık...

  acaba? - tamdestek

  Sayın hocam ağacını korumak isteyenlere çapulcu; bir insanın emeğine ucube,hak arayan bir çiftçinin anasına dil uzatmak CAİZ MİDİR ACABA???

  ... - solidarnosc

  iyiden iyiye katolik kilsesine çevirdiniz diyanet işlerini. cennetten arsa parselleyip on sekiz ay vadeli endüljans satarsanız şaşırmam vallaha..

  sınav - erenirmak

  Diyanetin samimiyet ve güvenilirlik sınavı Valide sultan camii araştırma raporu ile olacaktır.