'Diyanet'in hayattan kopuk birçok yönü var'

Altı yıldır yoga yapan Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Tefsir Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Salih Akdemir, Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu'nun yoga ve reikiyle ilgili açıklamalarını değerlendirdi


Bardakoğlu, Diyanet dergisinde kaleme aldığı yazıda, reiki, yoga gibi akımların, Hint ağırlıklı Uzak Doğu felsefesinden ve dinsel öğretiden beslendiğini belirterek, bu yöntemlerin modern insanın yalnızlığı ve çaresizliğiyle ilişkilendirilmesi gerektiğini söylemişti.

Prof. Akdemir ise, “Bir şeyin Uzak Doğu’dan gelmesi yanlışlık unsuru olamaz ki. Peygamberimiz, ‘Bilgelik inananın yitik malıdır. Onu nerede bulursa bulsun, ona herkesten daha layıktır’ diyor. Kurumun dikkatli olması lazım. Diyanetin hayattan kopuk birçok yönü var” dedi.

‘Din insanın doğasıdır’
Hem 5 vakit namaz kıldığını hem de yoga yaptığını belirten Akdemir’e göre, Bardakoğlu yazıda yoga, reiki gibi yönelişlerin insanları aldatmak ve ülkeye zararlı hale getirmek amaçlı kullanılabileceğine dikkat çekiyor. Akdemir, öğretilerde dini propaganda olmasında da herhangi bir sakınca bulunmadığını belirterek, “Biz de Avrupa’da Mevlana’yı, Yunus’u anlatıyoruz” diye konuştu. Akdemir, şöyle devam etti: “Yoga birlik demek. Birlik bilinci Allah’la bağımızı kurmak, güçlü bir noktaya getirmek, güçlü bir farkındalık sağlamak... Ben bunu uyguluyor ve öğretiyorum. İslam’a göre gerçek din insanın doğasıdır. Ne Diyanet’in sunduğu İslam, ne Hıristiyanlık ne de Yahudilik kurumsal olarak peygamberlerin ortaya koyduğu gerçek öğretiyi gündeme getiriyor.”