Diyanet'in özel yapım aracının fiyatı 1 milyonu TL'yi aşıyormuş!

Diyanet'in özel yapım aracının fiyatı 1 milyonu TL'yi aşıyormuş!
Diyanet'in özel yapım aracının fiyatı 1 milyonu TL'yi aşıyormuş!
Diyanet Yönetim Hizmetleri Genel Müdürü Kemal Uludağ imzasıyla Devlet Malzeme Ofisi'ne gönderilen yazıya göre Mehmet Görmez'e alınan makam aracının fiyatı 1 milyon 006 bin 641 lira 64 kuruş. Diyanet yaptığı açıklamada aracın 322 bin liraya alındığını savunmuştu

RADİKAL - Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez’e alınan 1 milyon liralık 2014 model siyah Mercedes S500 4matIc L VISION makam aracıyla ilgili resmi yazışmaların ortaya çıktığı öne sürüldü. Sözcü’den Ali Ekber Öztürk’ün haberine göre, Diyanet, bu aracın 322 bin liraya alındığını savunmuştu. Ancak ortaya çıktığı iddia edilen belgelerde, makam aracının fiyatının 1 milyon 006 bin 641 lira 64 kuruş olduğu görülüyor. Söz konusu belgelere göre, Diyanet’in araç satın alınmadan önce Devlet Malzemeleri Ofisi’ne (DMO) bir yazı gönderdiği ve makam aracında istenilen özellikleri de sıraladığı dikkat çekti.

Diyanet: Vakfın parasıyla alınmadı

Diyanet Yönetim Hizmetleri Genel Müdürü Kemal Uludağ imzasıyla Devlet Malzeme Ofisi’ne gönderilen yazıda, “Piyasa araştırması” yapıldığı ve 1 milyon 6 bin liralık Mercedes aracın beğenildiği vurgulandı. Yazıda alınacak aracın ‘’Yerli olmaması’’ ve bu nedenle Başbakanlık genelgesine aykırılık taşıması sorumluluğunun da Diyanet’e ait olduğu özellikle belirtildi. Alınacak makam aracında istenen özelliklere de yer verildi. Bunlar arasında “Arka koltuk eğlence sistemi” de var. Bu sistem, video, TV, müzik, internet ve oyun gibi ses ve görüntülü bölümlerden oluşuyor. Diğer istenen özellikler de şöyle: Ahşap süslemeler, kristal grisi deri, deniz kabuğu grisi konsol, surround ses sistemi, karartılmış arka ve yan camlar, keyless-go paketi, 360 derece kamera sistemi. Keyless-go sistemi aracın anahtarsız çalışmasını sağlıyor.

1 milyon 006 bin 641 lira 64 kuruşa alınan Diyanet Başkanı Görmez’in makam aracının 2006 yılından bu yana yenilenmediği, eski aracın hizmette aksamalara neden olduğu, göreve giderken “Yolda kaldığı’’, bu nedenle yeni araç alındığı savunulmuştu.

Arabadaki özellikler şöyle: Arka koltuk eğlence sistemi, Ahşap süslemeler, kristal grisi deri, deniz kabuğu grisi konsol, surround ses sistemi, karartılmış arka ve arka yan camlar, keyless-go paketi, 360 derece kamera sistemi.

DİYANET NE DEMİŞTİ?

Diyanet İşleri Başkanlığı, 15 Aralık 2014'te Başkan Mehmet Görmez’e 1 milyon TL’lik makam aracı alındığı yönündeki haberlere 15 maddelik yeni bir yanıt vermişti. Açıklamada, "Maliye Bakanlığı, başkanlık makamına tahsis edilecek otomobil için 350 bin TL’ye izin vermiştir. Bununla birlikte söz konusu aracın satın alma bedeli Maliye Bakanlığı’ndan alınan iznin de altında 322 bin TL olarak gerçekleşmiştir" denilmişti.

 

 


  http://www.radikal.com.tr/1343589134358914

  YORUMLAR
  (14 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  ARAP=PARA ! - COŞAR

  Bunlar islam dininin baş tücarları.dini bir talan,keyif aracı olarak kullanıyorlar.diyanetin tamamen kalkması gerekir.tüm harcamalarını vatandaşın verdiği vergilerden yapıyor.diyanete ayrılan bütçe eğitime aktarılmalı.

  Bu adam gerçekten müslüman mı? - fethi sancar

  Diyanet İşleri Başkanı örnek davranışlarıyla bize cennete değil cehenneme nasıl gideceğini gösteriyor. Müsriflik, yalan beyanlar, gereksiz fuzuli açıklamalar bu kadar açlık ve yokluk varken har vurup harman savurmalar. Bu adam gerçekten müslüman mı?

  ... - Selosl

  Paranın kaynağı nedir???

  namaz - user498209

  bu imamların arkasında namaz kılmak caizmidir ..

  - user589349

  Haşa sümme haşa Diyanet yalan soylemez:)

  Yalanlar yalanlar - user499884

  Veee gün gelip yakalandığımızda bu defa yalana sığınıyoruz. Peş peşe yalanlar sıralıyoruz. Belki biri tutar ve karşımızdakini kandırabiliriz diye. Fakat insanlar, sorularını sormaya devam ediyor. Bu, dünyadaki sorgudur. Belki, bir şekilde haksızlık yaptığımız, malını, parasını, imkânlarını gasbettiğimiz kişiyi kandırabiliriz. Fakat asıl sorgucu ötede bulacak sizi. Sizi gönderdiği imtihan yurdunda neler yaptığınızı yahut yapmadığınızı, her türlü söz ve amelinizi soracak sizden. O zaman ne yalan işe yarayacak ne yanlış... Kesinlikle zor durumda kalacaksınız ve bunun bedelini ödeyeceksiniz.

  Yalan - denizol

  Bu AKPnin neredeyse her işinin içinden bir yalan çıkıyor. Nasıl bilmezsiniz yalancının mumu yatsıya kadar yanar. Kabataş'ta, Diyadin'de, 17 25 Aralıkta, Katırların intiharında hep yalan hep yalan Anladık yalandan kimse ölmez ama; partiniz ölebilir