Diyanet'te yeni yapılanma

Devlet Bakanı Mehmet Aydın, Diyanet İşleri Başkanlığı'nın çağdaş bir yapıya kavuşturulması amacıyla bir tasarı hazırladıklarını açıkladı. Meclis Genel Kurulu'nda, önceki gün Diyanet'in bütçe görüşmelerinde konuşan Aydın...

ANKARA - Devlet Bakanı Mehmet Aydın, Diyanet İşleri Başkanlığı'nın çağdaş bir yapıya kavuşturulması amacıyla bir tasarı hazırladıklarını açıkladı. Meclis Genel Kurulu'nda, önceki gün Diyanet'in bütçe görüşmelerinde konuşan Aydın, kurumun şu anda 'delik deşik bir çerçeveyle' idare edildiğini belirterek, "Başkanlığımız, yakında çok çağdaş bir yasaya kavuşacak. Ümit ediyorum, kimse bunun üzerinde siyaset yapmaz, yapmamalı" dedi.
Diyanet'in, 20 Alevi ve Bektaşi kurucu şahsiyeti seçtiğini, Alevi bilim adamlarıyla birlikte, onların eserlerini kitaplaştırmak için ciddi bir çalışmaya girdiğini de açıklayan Aydın, bu çerçevede 8-10 kitabın çok yakın tarihte çıkarılacağını söyledi. Bakan Aydın Türkiye'de Alevilerin Sünniliği, Sünnilerin de Aleviliği çok az bildiğini, önce din adamlarının eğitilmesi gerektiğini vurguladı.
Aydın, "Bektaşilik nedir? Hazreti Ali'ye, Ehli Beyt'e nasıl bakıyoruz? Bunlar bizim değerlerimiz. Bu, kavga konusu olmamalı. Siyasetin, hiç konusu olmamalı. Hatalarımız varsa söyleyin" diye konuştu.