Diyanet'ten askerlere övgü

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Ali Bardakoğlu, kurumun hizmetlerini anlatmak için düzenlediği basın toplantısında, Diyanet'le Genelkurmay'ın siyasetin dışında kalmasının önemli bir başarı olduğunu söyledi.

ANKARA - Diyanet İşleri Başkanı Prof. Ali Bardakoğlu, kurumun hizmetlerini anlatmak için düzenlediği basın toplantısında, Diyanet'le Genelkurmay'ın siyasetin dışında kalmasının önemli bir başarı olduğunu söyledi.
İki kurumun da Cumhuriyet'in ve Atatürk'ün önemli bir projesi olduğunu belirten Bardakoğlu, "Tek kanunla kurulmuşlar. Genelkurmay ve DİB'in siyasetin dışında kalması çok önemli bir başarı. Türkiye'nin huzuru ve güveni için buna ihtiyaç var. Biz Diyanet olarak bunu her zaman göz önünde bulunduruyoruz" dedi.
Bardakoğlu'nun açıklamalarının Atatürkçü Düşünce Derneği' nin önceki gün düzenlediği 'Hilafetin Kaldırılmasının Yıldönümü' toplantısına tüm kuvvet komutanlarının katılmasından sonra gelmesi dikkat çekti.
'Model' rahatsızlığı
Seçim öncesi din görevlilerinin izinlerini kaldırdıklarını, hiçbir siyasetçiyi muhatap kabul etmediklerini vurgulayan ve siyasetçilerden de din ve Diyanet konusunda saygı isteyen Bardakoğlu'nun bir diğer mesajı da ABD'nin gündemindeki Büyük Ortadoğu Projesi'ydi.
Projeyle, Türkiye'nin diğer İslam ülkelerine 'model' olması istenirken, Bardakoğlu 'model' kelimesinin kendilerine sıkıntı verdiğini söyledi.
"Kendimizi empoze edeceğiz demek hoş değil" diyen Prof. Ali Bardakoğlu, Türkiye'nin İslam ülkeleri için iyi bir örnek olduğunu, isteyenlerin bu deneyimlerden ders alması gerektiğini ifade etti.
Bir süre önce Yutah Üniversitesi'nin 'İslamda ılımlılık' konulu konferansına katılan Prof. Bardakoğlu, ABD' de Ulusal Güvenlik Dairesi, Uluslarası Din Örgütü ve çeşitli düşünce kuruluşlarıyla görüştüğünü açıkladı.
Camilerde para toplamanın yasaklanacağını yineleyen Bardakoğlu, kadınlara ayrılan ibadet yerlerinin artırılacağını,etraflarındaki dükkânların kaldırılacağını söyledi. Projeye İstanbul'dan başlanacağını belirten Bardakoğlu, 15 Mart'tan itibaren, din görevlilerinin 'Eğitime Yüzde 100 Destek Kampanyası'na katkıda bulunacağını kaydetti.