Diyanet'ten 'Beddua' açıklaması


Diyanet'ten 'Beddua' açıklaması

Diyanet'ten 'Beddua' açıklaması
Diyanet İşleri'nden Gülen'e sert tepki: Müslümanlar birbirine beddua etmez. İslam ahlakına aykırıdır. Hz. Peygamber, İslam'a düşmanlık edene bile beddua etmemiştir.

Fethullah Gülen'in kamuoyunda tartışma yaratan bedduası, Diyanet İşleri Başkanlığı ve Alo Fetva hattının İslam hukuku çerçevesinde beyan ettiği görüşlerde karşılık bulmadı. Diyanet, "Hz. Peygamber, İslâm'a düşmanlık gösterenlere bile beddua etmemiş, onların hidâyeti için dua etmiştir" görüşünü bildirdi. Bedduanın İslam dinindeki yeri ile ilgili soruları yanıtlayan Doç. Dr. Halil Altuntaş, Müslümanların beddua etmekten kaçınarak, birbirinin hidayeti için dua etmesi gerektiğini belirtti.

"PEYGAMBERİMİZ DE ETMEZDİ"
Sabah gazetesinde yer alan habere göre; Altuntaş, şunları söyledi: "Peygamber Efendimiz (s.a.s.) beddua etmekten kaçınırdı. Kendisinin lanet eden değil, aksine rahmet peygamberi olduğunu söylerdi. Mekke döneminde İslam tebliğ etmek üzere Taif'e gittiğinde, orada kötü bir davranışla karşı karşıya kalmış; dönüşte taş yağmuruna tutulmuş, mübarek ayakları kanlar içerisinde kalmıştı. O sırada Allah tarafından kendisine 'onlar aleyhine yapacağı duanın kabul edileceği, dilerse onları helak edeceği' bildirilmiş, fakat Peygamber Efendimiz (s.a.v.) 'Hayır, belki bunların soyundan sana ibadet edecek çocuklar doğar, ya Rabb' demişti. Uhud'da dişini kıran, yüzünü yaralayan düşmanları için de 'Allah'ım! Kavmimi hidayete erdir, çünkü onlar yaptıklarını bilmiyorlar' diye dua etmiştir. Bütün çalışmalara rağmen İslamiyet'i kabul etmeyen Devs kabilesine beddua etmesi istenince: 'Ya Rabbi! Devs kabilesine hidayet eyle de onları bizim saflarımıza kat' diye dua etmişti. Buradan anlaşıldığı üzere Müslüman'a düşen, beddua etmekten kaçınmak, bunun yerine karşısındakilerin hidayeti için dua etmektir." Diyanet İşleri Başkanlığı'nın resmi internet sitesindeki bedduayla ilgili bilgilendirme bölümünde "Müslümanların olur olmaz sebeplerle birbirleri aleyhine beddua etmelerinin İslam ahlakı ile bağdaşmadığı" ifade edilerek şu ifadelere yer veriliyor: "Peygamberimiz (sadece), azılı İslâm düşmanlarından Ebû Cehil, Ümeyye ibn Halef ve benzerlerinin de içinde bulunduğu yedi kişiye beddua etmiş, bu kişilerin hepsi de Bedir Savaşı'nda öldürülmüş, böylece Hz. Peygamber'in bedduası yerini bulmuştur (Ahmed, I, 393, 397).

ALO FETVA: İSLAM AHLAKINA UYMAZ
'Diyanet İşleri Başkanlığı'na vatandaşlardan gelen soruları yanıtlayan Alo Fetva hattının uzmanları ise "beddua" ile ilgili olarak şu değerlendirmeyi yaptı: "Beddua etmek İslam ahlakı açısından doğru değildir. Kişilerin beddua etmekten uzak durması gerekir. Kişi içinden beddua etse bile o ahı Allah (cc) duyar."


  http://www.radikal.com.tr/1167761116776124

  YORUMLAR
  (24 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Cok onemli haber (!) - thk4yrslf

  Cunku diyanet (ve Gulen) cok zeki ve aydin insanlar ya... Aksam uykularimiz kaciyor acaba ne dusunuyorlar hemen ogrenelim diye... Imza: Muz cumhuriyetin muz insanlari.

  ilginç - ayilmaz_

  diyanet haklı, müslüman müslümana beddua etmez sözü doğrudur lakin bu söz yaşananlara aktarıldığında etken ve edilgen kısımlarında çelişki var.

  rüşvet açıklaması da isteriz - anticapitalista

  pek Müslüman diyanet rüşvet ve yolsuzluklar için de açıklama yapsa ya

  Diyanet işleri alenen yalan söylüyor! - tlgthrm

  Kutsal kitaptaki Ali İmran Suresi 61. ayet -bizzat Diyanet işlerinin tercümesi- diyor ki: "Sana (gerekli) bilgi geldikten sonra artık kim bu konuda seninle tartışacak olursa, de ki: ?Gelin, oğullarımızı ve oğullarınızı, kadınlarımızı ve kadınlarınızı çağıralım. Biz de siz de toplanalım. Sonra gönülden dua edelim de, Allah?ın lânetini (aramızdan) yalan söyleyenlerin üstüne atalım.? KAYNAK: http://www.kuranmeali.org/3/ali_imran_suresi/61.ayet/kurani_kerim_mealleri.aspx

  Tebbet Suresini Bilmiyor mu Diyanet? - halukaka

  Ebu Leheb'in Elleri Kurusun! Kurudu da Zaten şeklinde devam eder :) Ha ben müslüman değilim ve Kuran'ın inişi (daha doğrusu, benim nazarımda, yazılışı ve yazanı) hakkında farklı (daha bilimsel) düşüncelere sahibim. Ama kimse de bana İslam'da beddua yoktur yalanını yutturamaz. Neden? Çünkü ben baştan sona okumuşum Kuranı. Hemi de eleştirel bir bakış açısıyla. Her kulaktan dolma müslümana da (ki müslümanların yüzde doksan küsuru kulaktan dolma müslümandır) Kuran'ı okumasını ANLAYARAK OKUMASINI muhakkak öneriyorum. Ben öyle dinden çıktım, doğru yolu buldum. Bir anlamda Kuran beni doğru yola sevketti / Kuran sayesinde Hidayete yani Laisist Hümanizme erdim diyebiliriz :)

  Diyanet haklı. - hipster_intellectual

  Doğru... Muhammed, İslam'a düşmanlık edene beddua etmekle vakit kaybetmez direk kellesini aldırtır. Tarih Muhammed'in peygamberlik iddiasını sorgulayan onlarca Arap ozanın yazdığı mısralar, söylediği sözler sebebiyle Muhammed'in talimatı üzerine kellesinin uçurulduğunu yazar. İbn Hişam, Ibn İshak, Ibn Sad, Ebu Cafer Taberi vs... Eleştiriye zerre tahammülü olmayan, barbar bir ortaçağ kabile şefinden bahsediyoruz burda, sütten çıkma ak kaşık bir azizden değil. Pek çok farklı kaynaktan bunlar aratılıp doğrulanabilir.

  Diyanet ve Siyaset - bilal129

  Diyanete hiç bir şekilde güvenmiyorum çünkü siyasete yönünü nereye çevirirse onlar o yöne dönüyorlar,bu ak partinin çıkarına olmadığı için böyle bir açıklama geliyor Eğer gerçekten İslamiyete hizmet ediliyorsa önümüzde milli piyango çekilişi var çıksınlar ve desinler ki Milli piyango haramdır bende o zaman diyanete güvenim.Hep birlikte bekleyip görücez.