Diyanet'ten fetva: El ele dolaşmak dinen uygun değil!

Diyanet'ten fetva: El ele dolaşmak dinen uygun değil!
Diyanet'ten fetva: El ele dolaşmak dinen uygun değil!
Diyanet İşleri Başkanlığı'nın aylık dergisinin Şubat sayısında yer alan makalede, nişanlı çiftlerin "Elele dolaşmalarının dinen uygun olmadığı" savunuldu. Fetvada, nişanlı çiftlere 'İslami usullere göre görüşüp konuşmaları' tavsiye edildi.

RADİKAL - Diyanet, nişanlı çiftlerle ilgili tartışma yaratacak bir fetva yayınladı. Fetvada "El ele dolaşmayın, görüşürken örtünün" gibi ifadeler dikkat çekti. Sözcü'den Ali Ekber Ertürk'ün haberine göre, Din İşleri Yüksek Kurulu’nun görüşü olarak yeralan "Nişanlılık fetvasında", tartışma yaratacak ifadelere yer verildi. Nişanlıların birbirleriyle görüşüp görüşmeyeceğini ele alan fetvada, "Bu dönemde nişanlıların islami örtünmeyi gözetmek, başkalarının göremeyeceği bir tarzda yalnız kalmamak gibi dini ölçülere uygun olarak, birbirlerini daha yakından tanımak amacıyla görüşüp konuşmalarında bir sakınca yoktur" denildi.

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez'den 'Alo Fetva' isyanı


'EL ELE GEZMEK GÜNAH'


Fetvada nişanlılara şu uyarılar yapıldı: "Nişanlıların flört etmeleri, dost hayatı yaşamaları, dedikoduya mahal verecek şekilde baş başa kalmaları, öpüşmeleri, el ele tutuşmaları ve benzeri İslam ’ın onaylamadığı davranışlardan uzak durmaları gerekir."

Bazı gençlerin dini hassasiyeti gözetme adına nişanlılık dönemlerinde “dini nikah” kıydıklarına vurgu yapan fetvada, bunun sonucunda da üzücü olaylar yaşandığı savunuldu. Bu tarz üzücü olayların yaşanmaması için de mutlaka resmi nikah kıyılması gerektiği vurgulandı. Fetvada, “Dinen evlilik hayatı”nın da nikah kıyılmasıyla başladığı belirtilerek, nişanlıların, kesin evlenmeye karar vermeden nikah kıydırmamaları ve İslami usulde nişanlılığa devam etmeleri istendi.

Milli Eğitim Bakanlığı onaylı 'karne hediyesi': İbadet et yoksa yanarsın!


  http://www.radikal.com.tr/1292872129287215

  YORUMLAR
  (15 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  salla fetvayı - user572864

  Bunlar iyice ipin ucunu kaçırdılar.. artık şaşırmıyoruz. Sayın diyanet işleri başkanı ders çalışırken sizin suratınızı , fetvalarınızı hatırlamak tüm konsantrasyonumu bozuyor. Bu kadar boş işlerle uğraşmak sizin için soruyorum, dinen caiz midir?

  sorun yok - user993443

  Sorun yok biz de dudak dudağa yada kucağımıza alıp öyle dolaşırız.

  Iyi ki Muslumanliktan cikmisim... - qqaazz@mynet.com

  Elhamdulillah boyle sacmaliklar beni baglamiyor artik.

  Lütfen dikkat! - ebrukilic

  Türkiye'nin fetvalarla yönetilmeye doğru gittiğini vurgulamak için mi "Diyanet'ten... fetva" şeklinde bir başlık seçtiniz? Öyleyse yanlış yapmışsınız, bu biraz etten önce çömleğe düşmek oluyor. Diyanet kurum olarak ve bazı Diyanet yetkilileri zaten fetva olarak anlaşılsın diye bu gibi yazılar kaleme alıp görüşler beyan ediyorlar. Ama bunlar fetva değil. Çünkü kim hangi sebepten ne kadar çok değiştirmek isterse istesin henüz değişmemiş yürürlükteki anayasaya göre, burası hâlâ bir sultanlık değil, bir cumhuriyet. Diyanet'in de fetva vermek diye tanımlanmış bir görevi yok. İnsanları fetvalar ve fermanlarla yönetilecek anakronik bir sultanlığa hazırlamak istemiyorsanız, sorumluluk sahibi olup haberin başlığını, içeriğini vs. yeniden düzenlemeniz gerekir.

  el ele tutuşmamamız gerekiyor. - bizeke

  Ülkede zaten el ele dolaşmak imkanı kalmadı. Ülke parça parça edildi. Kamplara ayrıdı, Erkenekoncular, darbeciler,solcular, komünistler, sağcılar,cemaatcılar, AKP liler, ulusalcılar, millyetçiler ,Kürtler,. Çapulcular, vatan hainleri, . ,ihanetçi partililer, yalakalar, bizden basın, sizden basın, ötekiler , bizimkiler,satılmışlar, dindarlar laikler, ataistler,köstebekler, vs..... kim kimin elini tutacak.Ülke 40 parçaya ayrılmış. Bunlar görülmezken el ele tutuşanlara dince caiz değildir diyerek bir de dince caiz olanlar olmayanlar ayrımı yapmanın gereği var mı?

  fetva - user383887

  Rüşvet almak, yolsuzluk yapmak, yetim hakkı yemek UYGUN MU? Bunun için de bir FETVA versenize.

  Diyanet - user965260

  Neye dayanarak buna islami diyorlar merak ettim. Yüce Kitabımız Kuranı kerime göremi yoksa ARAP örf adetlerine göremi