Diyanet'ten İzmir açıklaması

Diyanet'ten İzmir açıklaması
Diyanet'ten İzmir açıklaması
Diyanet İşleri Başkanlığı, Mehmet Görmez'in İzmir'in farklı bir dindarlığı olduğunu belirterek "Bu dindarlığın irfan geleneğine ihtiyacı var" sözlerinin tartışma yaratması üzerine açıklama yaptı

Diyabet İşleri Başkanlığı, Prof. Dr. Mehmet Görmez'in İzmir ziyaretiyle ilgili yer alan haberler nedeniyle yazılı bir açıklama yaptı.

Diyanet’in açıklaması şöyle:

Bugün bazı gazetelerde Diyanet İşleri Başkanı Sayın Prof. Dr. Mehmet Görmez’in İzmir ziyaretiyle ilgili yer alan haberler nedeniyle aşağıdaki açıklamanın yapılmasına ihtiyaç duyulmuştur.

Diyanet İşleri Başkanı Sayın Prof. Dr. Mehmet Görmez, İzmir’de din görevlileriyle bir araya geldiği bir toplantıda, şehrin, hizmet sürekliliği açısından genel bir değerlendirmesini yapmış, bu çerçevede Başkanlık hizmetlerinin sürdürülmesinde genellikle İzmir’in ihmal edildiğine işaret etmiş, bu hususta duyduğu mahcubiyeti dile getirmiştir.

Aynı çerçevede İslâm kültür geleneğinin en önemli kavramları arasında yer alan “irfan” kavramına da atıfta bulunarak, İzmir gibi çok kültürlü, çok boyutlu ilgi, bilgi ve duyarlılık eksenlerine sahip müstesna bir şehirde bu çeşitliliği kuşatacak yegâne dilin irfani bir perspektif olacağını vurgulamıştır.

Bilindiği gibi her ilimiz, her bölgemiz kendi içinde özel bir dindarlık formuyla bezenmiştir ve bu durum sadece din mütehassıslarının değil sosyal bilimcilerin de sıklıkla gözlediği bir husustur. Bu çeşitlilik hiçbir zaman bir kusur ya da eksiklik olarak değerlendirilemez. Aksine bu özelliğiyle her ilimiz tıpkı İzmir gibi, yüce dinimiz İslam’ın farklı mecralarda hayata dahil olan zenginleştirici özelliklerini yansıtmaktadır.

Hal böyleyken bugün bazı medya organlarına yansıyan söz konusu haberin akıl ve iz’an ölçüleri içinde kabul edilebilmesi mümkün değildir.”

 


  http://www.radikal.com.tr/112674411267447

  YORUMLAR
  (7 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Azıcık Dürüstlük - Neyzen Batın

  Daha önce söylenilen ortada, buna yapılan açıklamayla ise hiç bir alakası yok. Erdemler üzerine kurulan din kurumunun, ülkemizde müslümanlığın papalığına soyunan diyanetin bu tavrında bir acayiplik yoksa ya ben Türkçe bilmiyorum ya da diyanetin Türkçesi'nde biraz irfan eksikliği var. Eğer bende bir hata yoksa, diyanetten dinimizde kaypaklığın yeriyle ilgili bir açıklama bekliyorum acilen.

  irfan mı? - düş-ün bulur-sun

  irfanı olsa diyanette ne işi var ? Herhangi bir bilim dalından bile birhaber ol, uydur kaydır iki arapça laf savur, din adamı rollerinde oyna, sonra da İzmir gibi gelişmiş bir topluma laf söyle. Çıldırmış olmalı. Gerçekten cehaletin sonu yok galiba, dipsiz kuyu gibi.

  Sosyokültürel dini simgeler - Hüseyin Kenan

  Bburdaki yorumlari okuduktan sonra, baska gazeteleri mesela Aksam,Hürriyet,Zaman vs ilk defa radikal okuyorum...ve yorum yazan arkadaslar düsüncelerinizi negüzel ifade ediyorsunuz böyle...keske daha önce bu gazete ve okurlarina denk gelseydim, Hanso-türkcem coktan düzelmisti Habere gelince...benim Atalarim sunni, ama ben son 10 sene de baazi alternativ dini ögretilerin bakis acisindan yola cikarak, Kuran Kerim'i bir mezhepe indirgenemeyecegini düsünüyorum artik...ve Kuran dan yola cikarak Dini firkalasma ve ruhbanlik zaten yasaklandigina göre ("Ruhban sinifi kurmayin" Hadid 27) Diyanet er veya gec ya siradan bir kurum olacak, yada tamamen el degistirecek...bunun da iki opsyonu var, ya iyi ele yada kötü ele gececek

  Gözlem - fonksiyonel

  Sünni Diyanet'in yapısından Sünniler bile hoşnut değil aslında. Finansmanının üç bakanlığın genel bütçesinden fazla olması halak için bir kambur adeta. Yeniden reformize edilerek, Ezidilik'ten tutun, Şamanizm'e kadar, Sünnilik'ten tutun, Ceferilik ekolüne kadar geniş bir din coğrafyasına hizmet götürücek bir yapıya kavuşması gereklidir. Ama Diyanet'i benimseymesem de, Diyanetişleri başkanın sözünün doğruluğunu teyit edebilirim. İzmir, pratikte İslami unsurları taşımaz. Ramazanda, çoğunluğun niyetli olmasını geçin; meyhaneler, barlar, pub'lar kapanmaz, bilfiil kaldırımlara kadar taşar hatta! Örtülü insanlardan radikale kaçan varsa (misal burkalı, çarşaflı, cübbeli) onu beyni yıkanmış bir tür olarak addederler. Laikliğin tasfiye edilmesi, şeriatın hortlaması gibi söylemlerin giriş kapısı da bu kenttir! Bunlar, faşizan düşünce değil, görmeyi bilen herkesin gözlemidir!

  zannedersem haberi yok - genco940

  öncelikle haber girişi orginal diyabet işleri başkan... olarak başlamış. hal böyle oluncada sayın, Başkanın bağlı olduğu makamında geçmişte gavur İzmir algılamasından yola çıkarsak tencere yuvarlanmış kapağını bulmuş demek daha doğru olur. Her ne hikmetse her konuda müdahil olmak birazda kendini beğenmişliğin ifadesi olarak görülebilirmi bilmem ancak görünen o ki laf edip geri almak, bilahare minareye kılıf giydirmeye çalışmak hoş olmasa gerek. Birisi çıkıp derseki sana ne benim dinimin ilim ve irfanından ne olur? Eğer irfan arıyorsanız bir inançın talebi olan cem evleri için camiye gidin demenin neresinin irfan olduğuna bir bakın.

  Rahmetli Birant.. - kabala.

  benım bıldığım muslumanlıkta 'senın ınandığın sana baskasının ınandığı baskasına' diye bir şey var bunu ben biliyorsam diyanet adamıda bilmelidir.. rahmetli M.A.Birant ın dediği gibi ''bu ülke ya müslümanım diye bizi kandırıyor yada müslümanlığın ne olduğunu bilmiyor''..

  diyanet - yesilturk

  diyanetin varlığı bu ülkede hep sorun olmuştur.islam dinine mensup olmayanların vergilerinin de bu kuruma aktarılması bir müslüman olarak beni üzüyor.diyanet işleri başkanlığı cumhuriyetin kuruluş yıllarında sunni müslümanlığı kontrol alma maksadı ile kurulmuştu.bize devletin laik olması gerektiğini on yıllardır dayatanlar diyanetin varlığını görmezden geldikleri gibi bu kurumu kontrol mekanizması olmasını laikliğe aykırı olarak görmediler her ne hikmetse.diyanetin varlığının tartışılmaya açılması kanımca doğru olur.ama bir de şu var ki bazı art niyetli kişiler diyanet üzerinden sünnileri hedef almayı kendilerine hep görev bildiler.mehmet görmeze yapılan saygısızlıklar bunun en büyük kanıtı..