Diyanet'ten Mehmet Şevki Eygi'ye tepki: Ahiret'te görüşürüz

Diyanet'ten Mehmet Şevki Eygi'ye tepki: Ahiret'te görüşürüz
Diyanet'ten Mehmet Şevki Eygi'ye tepki: Ahiret'te görüşürüz
Diyanet İşleri Başkanlığı, hadisleri ayıklama çalışmasını ağır sözlerle eleştiren Mehmet Şevket Eygi'ye 'öteki dünya'yı hatırlatarak yanıt verdi

Milli Gazete yazarı Mehmet Şevki Eygi, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın başlattığı “kadını aşağılayan, şiddet ve ırkçılık içeren” hadisleri ayıklama projesini 3 yıldır çok ağır sözlerle eleştiriyordu.

Eygi “Konulu Hadis Projesi” yle ilgili çalışmaların Batı basınında “İslam’da devrim” başlığıyla yayınlanması üzerine peş peşe ağır yazılar kaleme aldı. “Avrupalılar istemediği için bazı hadislerin atılmaya çalışıldığını” öne sürdü. Proje’nin “anlı secde görmemiş açık görüşlü ve oryantalist kişilerce” yürütüldüğünü iddia eden Eygi, “Ey Müslümanlar uyanın” diye çağrı yaptı.

Diyanet İşleri Başkanlığı, üç yıldır süren bu eleştirelere ilk kez sert bir açıklamayla yanıt verdi.

Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Görmez önceki gün Başkanlık adına bu iddialara yanıt verirken Eygi’yi ’Samimi Müslümanları Diyanet’e karşı tahrik etmekle“ suçladı.

İşte, Eygi’nin tartışma yaratan yazıları ve Diyanet’in cevapları:

 

Eygi: Alnı secde görmeyenler hadisleri ayıklayacakmış!

Diğer bir ayıklama işi de Diyanet İşleri Başkanlığı’nın üzerine tahmil edilmiştir (yüklenmiştir.) Kadınlarla ilgili olup da feminizme, muasır (çağdaş) kadın anlayışına uymayan bazı hadisler ayıklanacakmış. İnsan inanmak istemiyor, biz Müslümanlar dinimizi ” onların “ anlayışına uydurmak zorunda mıyız? Alnı secde görmemiş, bazısı Beyaz Türk yani iki dinli, iki kimlikli, bazısı ateist olan kişiler ve kurumlar birtakım hadîsleri istemiyorlarmış ve bu yüzden ” ayıklama “ yapılacakmış. (19 Temmuz 2006)

Diyanet: Ağır bir itham ve iftira

Prof. Dr. Görmez, özellikle ’yüklenmiştir’ ifadesine atıfta bulunarak bu ifadenin ağır bir itham ve iftira olduğunu söylüyor. Daha sonra ise projenin özünü açıklıyor: ”İddialarınızın aksine, Konulu Hadis Projesine, samimi birkaç hadis hocasının öncülüğünde hadis ve sünnetin günümüz okurlarına doğru şekilde anlatılması gayreti ile başlamıştır.

Eygi: Papaz danışman!

“Onlardan bazısı sahih hadisleri ayıklama konusunda Katolik bir Cizvit papazıyla işbirliği yapmaktır.” (3Mayıs 2009)

Diyanet: Size yakışmadı!

Prof. Dr. Görmez, cevap yazısında kurulun 6 kişiden oluştuğunu belirtiyor ve daha sonra ağır bir ifade kullanarak Eygi’ye bu yazıyı yakıştıramadıklarını belirtiyor: “Türkiye’deki yüze yakın ilim adamının bir Cizvit papazının danışmanlığında uluslararası siyasetin emri ve direktifiyle Hadis-i Şerifleri ayıklamaya çalıştığını iddia etmek, sizin gibi bir kaleme yakıştıramadığımızı ifade etmek istiyorum.”

Eygi: Müslümanlar, uyanın

Diyanet 80 uzman ile Hadisleri ayıklıyormuş, Diyanet bir devrim yapıyormuş. Müslümanlar! Siz kaçıncı uykudasınız. Maşallah siz yatakta uyuyorsunuz, ayakta uyuyorsunuz, yürürken, konuşurken hep uyuyorsunuz, lakin onlar uyumuyor, gece gündüz çalışarak hadisleri ayıklıyor. (23 Mart 2009)

Diyanet: Müslümanları tahrik ediyorsunuz
Bu ifadelerinizle tepeden bakan, tahfif edici bir üslupla hayal mahsulü itham ve iftiralarla, samimi Müslümanları Diyanet İşleri Başkanlığı’na karşı tahrik ediyorsunuz. Dolayısıyla gerek hadislerin ayıklanması, gerekse devrim iddiası ecnebilerin asparagas haberlerine dayalı bir evhamdan ibarettir.

Eygi: Diyanet’te yerli oryantalisler

Fransızların Eminence Grise diye bir tabirleri vardır. Şahsı ön plana çıkmayan ismi fazla bilinmeyen lakin işleri perde arkasından yürüten çekip çeviren başdanışmanlık yapan etkili isim manasındadır. Bizim Diyanet İşleri Başkanlığı’nda böyle bir zât vardır. Bazı özelliklerini sayayım. Çok güçlü bir devlet adamı tarafından oraya yerleştirilmiştir. Ankara ekolüne mensup olduğu söyleniyor, yani Fazlurrahmancı. Takiyye yapıyor yani inanç ve meşrebini gizliyor.(6 Mart 2009)

Diyanet: Gıybet yapıyorsunuz

Başkalarının ağzıyla naklettiğiniz tamamen gıybet, dedikodu, nemime ve koğuculuk eseri olan bu ifadeler, zihninizdeki bu kurgularınız, sadece Sevgili Peygamberimizin şu hadisini hatırlatma vesilesi olmaktan başka hiçbir anlam taşımıyor: “Kişiye yalan olarak her işittiğini söylemesi yeter!” (Müslim, Mukaddime, 3).

Eygi: Medrese diploması istiyor

Son yıllarda Diyanet’te geleneksel icazetli Sünnî din âlimlerinin sayısı ve tesiri azaldı. Bunların yerlerini yerli oryantalistler, akademisyenler, açık fikirli profesörler aldı. (6 Mart 2009)

Diyanet: Medrese dönemi sona erdi
Sadece Diyanet’te değil, icazet dağıtan medreseler dönemi sona erdiği için Diyanet’te de geleneksel icazetli din alimlerinin azaldığı, yerlerini 5-6 akademisyenin ve açık fikirli profesörlerin aldığı doğrudur. Ancak büyük emekler sarf eden bu hocalarımızı yerli oryantalistler diye tavsif etmeniz adalet, insaf kurallarıyla bağdaşmamaktadır.


İLAHİ ADALETİN TECELLİ EDECEĞİ GÜN!

Prof. Dr. Görmez, yazısını ise çok anlamlı bitiriyor. Yazısında hem a hem de ahirete atıfta bulunuyor: “Başta Diyanet İşleri Başkanlığı camiası ve Türkiye Diyanet Vakfı Yayın Kurulu Üyeleri olmak üzere, Konulu Hadis Projesinde yer alan yüze yakın ilim adamı adına yanlışlar düzeltilip helallik dilenmedikçe; hem ilahi adaletin tecelli edeceği günde haklarımızın baki kalması, hem de mer-i mevzuatın öngördüğü hukukî haklarımızın baki kalması şartı ile bu hususların kendi köşenizde kamuoyuna duyurulmasını istirham ederim.”

‘UYDURMA’ HADİSLER Dİyanet’İn oluşturduğu kurul, daha önce bazı ilahiyatçıların ’uydurma’ olduğunu belirttiği bazı hadislerin Peygamber’in sözü olup olmadığını araştırıyor. Bu hadislerden kadını aşağılayan yönler taşıyan bazıları basına şöyle yansımıştı:

* Eğer kadınlar olmamış olsaydı, Allah’a hakkıyla kulluk - ibadet yapılabilirdi.

* Kadınlara danışın, sonra da onları söylediklerinin tersini yapın

* İşlerini bir kadına havale eden bir toplum iflah olmaz.

* Kadınlar için dışarı çıkmak kadar da kötü olan bir şey yoktur... Onlar için evlerinden daha hayırlı bir şey de yoktur.

* Kadınları odalarda rahat edebilecekleri yerlerde oturtmayın, onlara yazı yazmayı öğretmeyin. Onlara yün eğirmeyi ve Nur suresini öğretin.

PROJE NEYDİ?
“Konulu Hadis Projesi” Diyanet İşleri Başkanlığı’nca 2006’da başlatıldı. 19 Mayıs Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yavuz Ünal’ın koordinatörlüğünde hadislerin gruplandırılmasını öngörüyor. Türkiye Diyanet Vakfı (TDV) Yayın Kurulu Başkanı Prof. Dr. Saim Yeprem o tarihte çalışmayı şöyle anlatmıştı: “Günümüz diliyle, günümüz insanının anlayacağı yaklaşımlarla anlatılacak. Kur’an-hadis bütünlüğü göz önüne alınarak, güncel olmayanlar tarihî değerinde bırakılacak. ”


BATI NASIL YORUMLADI
Hadİs Projesi geçen yıl şubat ayında İngiliz basınında geniş yer buldu:

“Türkiye’nin Peygamber’e yeni bir gözle bakışı sonuçlanmak üzere” (Financial Times)... “Türkiye 21. yüzyıl İslamı için çalışıyor” (Guardian)... “Ahlak, adalet ve kadın hakları: 21. yüzyıl İslamı’nın portresi” (The Times)... “Türkiye İslam” ı yeniden yorumluyor. Diyanet’in hazırladığı bu yeni anlayış İslam’ın modernleşmesi için devrim niteliğinde bir girişim niteliği taşıyor. “ (BBC)

The Times Prof. Dr. Mehmet Görmez’in şu sözlerine yer vermişti: ” Proje, İslam’daki modernist damarın yorumlarından esinleniyor. Modern klişeler bu gerçeği karartıyor ama yeniden yorumlama İslam’ın esaslarından biridir... Biz İslam’ın kişi onurunu, insan haklarını, adaleti, ahlakı, kadın haklarını, başkalarına saygıyı telkin eden yanını vurgulamak istiyoruz.

GÖRMEZ YALANLAMIŞTI
Batı basınında çıkan bu haberler üzerine. Prof. Dr. Mehmet Görmez, şu açıklamayı yapmıştı: “Çalışmamız üç ana eksende odaklanıyor. Birincisi tarih içerisinde Peygamberimiz’e atfedilen, ancak doğruluğu olmayan hadislerin ayıklanması. İkincisi yanlış olarak yorumlanan sözlerin doğru yorumlanması. Üçüncüsü ise doğru yorumlandığı halde günümüz şartlarında daha iyi anlaşılması için çaba sarf edilmesi. Hadislerin 21. yüzyıla uyumlu hale getirilmesi, İslam’ın teolojik temelinde değişikliğe gidilmesi gibi asılsız ve mesnetsiz iddiaların öne çıkarılması teessürle karşılanmıştır.(Gazete Vatan)