Diyanet'ten minarede 'baz'a onay

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Nuri Yılmaz, Maliye Bakanlığı'nın izin vermesi durumunda GSM firmalarının camilere yer istasyonu (baz) kurmasında bir sakınca görmediklerini belirtti.

İSTANBUL - Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Nuri Yılmaz, Maliye Bakanlığı'nın izin vermesi durumunda GSM firmalarının camilere yer istasyonu (baz) kurmasında bir sakınca görmediklerini belirtti. Yılmaz, buradan elde edilecek geliri cami ve mescitlerin onarım ve restorasyonlarının yanı sıra çevre düzenlemelerinde kullanmayı düşündüklerini söyledi.
Amsterdam dönüşü Atatürk Havalimanı'nda gazetecilerin sorularını yanıtlayan Yılmaz, bu amaç doğrultusunda konunun test edilmesi için geçen yıl müftülüklere talimat verildiğini ifade etti. Yılmaz, "Lisans hakkı bulunan GSM firmalarının yurt geneline hitap edebilecek nitelikte bir kapsama alanının oluşturulması için Maliye Bakanlığı'nın izin vermesi durumunda camilere baz istasyonu kurmalarının uygun olacağını düşünüyoruz" dedi.
'Büyük gelir var'
Lisans hakkı bulunan GSM firmaları Ericsson ile Siemens'in camilere yer istasyonu kurmak için kendilerine başvurduklarını belirten Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Sami Uslu da, "Bu firmalar Türkiye genelinde yaklaşık 10 bin kadar camide baz istasyonu kurulmasını istiyor. Çok büyük bir gelir olduğunu gördük. Beyazıt Camii depremde hasar görürken, Fatih Camii de perişan oldu. Süleymaniye Camii de benzer durumda. Bu para elimize geçseydi, biz o parayı camilerin restorasyonu için kullanacaktık. Maliye Bakanlığı ile de görüşme halindeyiz. Hazine arazisi üzerine kurulmuş bakanlığın yaklaşık 2 bin 500 camii var. Maliye Bakanlığı bize bu konuda olumlu cevap vereceğini duyurdu" diye konuştu.
'Zararlı olduğunu ilk kez duyuyorum'
Ankara 6. İdare Mahkemesi'nin yer istasyonlarına ilişkin bir dava nedeniyle yaptırdığı bilirkişi incelemesinde bu istasyonların 'kanser dahil birçok hastalığa neden olduğu ve apartmanlara kurulmasının tehlike arz ettiği' sonucuna ulaşıldığı hatırlatılan Diyanet İşleri Başkanı Yılmaz da, "Bunu ilk defa sizden duyuyorum. Eğer sağlık açısından sakıncalıysa devlet gerekli tedbirini alır" dedi.
Yer istasyonları ile ilgili ölçümleri gördüklerini de belirten Uslu ise, "Baz istasyonlarının insan sağlığına zararı yok. Avrupa'daki tüm kiliselerde var. Tüm Avrupalıların kanser olması gerekirdi. Ben buna inanmıyorum. Baz istasyonlarının sağlığa zararlı olduğu kararını Dünya Sağlık Teşkilatı verir. Mahkeme bu kararı nasıl verebilir. Mantıken mümkün değil" diye konuştu.