Diyanet'ten teknolojik atak: e- Kuran kursu yakında hizmette

Diyanet İşleri Başkanlığı stratejik planını açıkladı: Camilerde internet merkezleri, e- Kuran kursu, Diyanet TV, internette yabancı dilde yayın

ANKARA - Diyanet İşleri Başkanlığı, teknoloji atağına kalkıyor. Camilere internet erişim merkezi kurulması, Diyanet’in internet sitesinden Kuran kursu düzenlenmesi projeler arasında.  
Diyanet İşleri Başkanlığı, 2009-2013 yılları arasındaki stratejik planını hazırladı. Teknolojik olanaklarından en üst seviyede yararlanılması amaçlanan stratejik planda, nitelikli dini bilgi üretilmesini sağlayacak Bilgi Yönetim sisteminin, önümüzdeki dört yıl içinde kurulması öngörülüyor. Dini soruları ve cevaplarını içeren bir veri tabanı oluşturulması, Kamu kurum ve kuruluşlarıyla işbirliğine gidilerek, camilerin en az yüzde 30’unda Kamu İnternet Erişim Merkezi kurulması düşünülürken, kurumsal portal üzerinden, yaşlı, özürlü, entelektüel, genç gibi kullanıcı guruplarına göre dini bilgiler yayımlanması ve Kuran kursu düzenlenmesi öngörülüyor.
Din İşleri Yüksek Kurulu bünyesinde bir araştırma birimi kurulması planlanırken, beyin ölümü, ötanazi, tüp bebek, klonlama, sakat cenin alınması gibi konularda araştırmalar yapılacak.
Kurumsal portal üzerinden gurbetçilere yönelik günlük naklen dini yayın yapılması, iki ayda en az bir kez web üzerinden 1 saatlik İngilizce, Almanca ve Arapça ‘Sor Yanıtlayalım’ programı düzenlenmesi öngörülüyor. Diyanet 2013’e kadar kendi televizyon kanalını kurmayı hedefliyor. (aa)