Diyarbakır Belediye Eş Başkanı Anlı: Daha fazla acıya yol açmadan bu ablukayı kaldırın

Diyarbakır Belediye Eş Başkanı Anlı: Daha fazla acıya yol açmadan bu ablukayı kaldırın
Diyarbakır Belediye Eş Başkanı Anlı: Daha fazla acıya yol açmadan bu ablukayı kaldırın
Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Fırat Anlı, HDP ve DBP'lilerle sokağa çıkma yasağı bulunan Sur İlçesi'ne 100 metre mesafede bulunan Melik Ahmet Caddesi üzerinde oturma eylemi yaptı. Anlı, "Eğer hala sesimizi duyan varsa, bu haksız hukuksuzluğa son verilsin. İnsanlarımız bu katliamlara daha fazla sabır göstermeyecek. Daha fazla acıya kayba yol açmadan bu ablukayı kaldırın" dedi.

RADİKAL - Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanları Gültan Kışanak, Fırat Anlı ile DBP Eş Genel Başkanı Emine Ayna, DTK Eş Başkanı ve Hakkari Milletvekili Selma Irmak, HDP Diyarbakır Milletvekili Sibel Yiğitalp, ilçe belediye başkanları, DBP ve HDP yöneticileri, Sur İlçesi'nde devam eden sokağa çıkma yasağının kaldırılması için yasağın sürdüğü bölgeye 100 metre uzaklıkta bulunan Melik Ahmet Caddesi'nde oturma eylemi yaptı.

Burada konuşan Belediye Eş Başkanı Fırat Anlı, Sur İlçesi'nde devam eden sokağa çıkma yasağının kaldırılmasını isteyerek, şunları söyledi:

"Seçilmişler olarak halkı yalnız bırakmak istemiyoruz. Yasak kalkana kadar Sur halkının yanında olmaya devam edeceğiz. Bu coğrafyada kırk yıldır acılar yaşandı. Ama hiçbir dönem bu kadar ağır, toplumun tamamını esaret altına alan bir saldırı olmamıştı. Yaşamını yitirenler var, yaralılar var, ama tek bir bilgi alamıyoruz. Eğer hala sesimizi duyan varsa, bu haksız hukuksuzluğa son verilsin. İnsanlarımız bu katliamlara daha fazla sabır göstermeyecek. Tankın topun şehir merkezinde ne işi var? Bir yandan insanlar katlediliyor, bir yandan şehir ablukaya alınıyor. Bir ay önce Baro Başkanı Tahir Elçi, Dört Ayaklı Minare önünde vuruldu. Ama, hala failleri ortaya çıkarılmış değil. Ne olursa olsun biz halkımızla beraber olacağız. Ne bedel ödenmesi gerekiyorsa halkımızla ödemeye hazırız. Daha fazla acıya kayba yol açmadan bu ablukayı kaldırın. Diyarbakırlılar, Sur'un direnişiyle yatıp kalkıyor. Halkımızla birlikte olacağız. Bugün ses verme, birlikte olma günüdür."

Konuşmalardan sonra belediye başkanları, milletvekilleri ve parti yöneticileri Sur belediyesine geçerek burada bazı sivil toplum kuruluşu temsilcileri ile bir araya geldi.
DHA-Ferit ASLAN