Diyarbakır bombacısı miting alanına böyle girdi

Diyarbakır bombacısı miting alanına böyle girdi
Diyarbakır bombacısı miting alanına böyle girdi
HDP'nin 5 Haziran günü düzenlediği mitingde 4 kişinin ölümü 100 kişinin ise yaralanmasına neden olan bombalı saldırıyı gerçekleştirdiği öne sürülen Orhan Gönder'in alana girişi kamera görüntüleri ortaya çıktı.

Diyarbakır 'da HDP'nin 5 Haziran günü düzenlediği seçim mitingi sırasında, 4 kişinin ölümü, 100'den fazla kişinin de yaralanmasıyla sonuçlanan bombalı saldırıyı gerçekleştirdiği gerekçesiyle tutuklanan 20 yaşındaki Orhan Gönder'in alana giriş görüntüleri ortaya çıktı. Bu görüntülere göre bombayı koyan Gönder ayrıldığı miting alanına ikinci kez döndü. Saldırıyla ilgili Emniyet Genel Müdürlüğü'nden gelen 2 polis başmüfettişi de soruşturmalarını sürdürüyor.
HDP, 7 Haziran seçimleri öncesi Diyarbakır İstasyon Meydanı'nda miting düzenledi. HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın konuşma yapmaya hazırlandığı sırada, miting alanında art arda iki patlama meydana geldi. Küçük çaplı patlamanın ardından, alanın kenarında bulunan trafonun olduğu bölgede ikinci ve büyük bir patlama meydana geldi. Bu patlamada 4 kişi ölürken, 100'den fazla kişi de yaralandı.
Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü ekiplerinin yaptığı çalışmada bombayı koyduğu gerekçesiyle aranan Orhan Gönder, Gaziantep'te yakalandı. Diyarbakır'a getirilen Gönder, sorgusunun ardından sevk edildiği mahkemede tutuklandı.


GÖRÜNTÜLER ORTAYA ÇIKTI

Diyarbakır'daki bombalı saldırıdan 2 gün önce kaldığı otelde, asker yoklaması kaçağı olduğu gerekçesiyle polis tarafından işlem yapıldıktan sonra serbest bırakılan Orhan Gönder'in miting alanı girişinin görüntüleri ortaya çıktı. IŞİD üyesi olduğu belirtilen Gönder'in olay günü bombayı miting alanına yerleştirdikten sonra ayrıldığı ve alan yavaş yavaş dolmaya başlarken saat 14.33'de yeniden miting alanına geldiği ortaya çıktı. Patlama ise saat 17.50'de, Selahattin Demirtaş kürsüye çıkmaya hazırlanırken oldu.
İkinci kez geldiği alana Ofis Semti tarafından giren Orhan Gönder'in polis kontrol noktasına girdikten sonraki görüntülerinde, kadrajdan çıktığı anda yere bir şey düşürdüğü ve eğilip aldıktan sonra yoluna devam etmesi yer aldı. Üzerinde siyah tişört ve koyu renkte bir pantolon olan Orhan Gönder'in kirli sakallı olduğu görüldü.

MÜFETTİŞLER 34 GÜNDÜR DİYARBAKIR'DA
Olayı soruşturmak için patlamadan bir gün sonra Diyarbakır'a gönderilen Emniyet Genel Müdürlüğü'nden iki müfettişin ise halen kentte olduğu ve soruşturmalarını sürdüğü belirtildi. Polis başmüfettişlerinin, patlamadan önce bölgedeki bütün görüntüleri kare kere izlediği, mitingden önce alınan güvenlik önlemlerini ve patlamadan sonra yaşananları incelediği öğrenildi. Şimdiye kadar yaklaşık 90 polisi dinleyen müfettişlerin patlama öncesinde patlama olacağına dair bir ihbar alınıp alınmadığını da araştırdıkları öğrenildi.

Ferit ASLAN/DİYARBAKIR/DHA


  http://www.radikal.com.tr/139510113951011

  YORUMLAR
  (1 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  MÜFETTİŞLER SONUÇ ALAMAZ. - m.rozbilen

  Bombacının azmettiricileri ve destekçileri kim? Herkesin şüphesi hem de kuvvetli şüphesi devletin içinden birileri olduğu yolunda. Yani MİT ve Emniyetten söz ediyorum. Bombacı bu eylemi tek başına gerçekleştiremeyeceğine göre yardımcıları, bomba yapımında kullanılan patlayıcıları nereden ve kimden temin ettiği, Diyarbakıra nasıl geldiği, nerede kaldığı ve kimlerle temas kurduğu, kimlerden yardım aldığı gibi sorular henüz kamuoyuna açıklanmış değil. Üstelik gizlilik kararı verildiği için her şey soruşturmayı yürüten kişilerin vicdanına bırakılmış. Oysa şüpheliye soruşturma görevi vermek, hırsızı hırsıza sorgulatmaktan farksızdır. Müfettişler gerçekle karşılaşsalar dahi yukarıdakilerin rızası hilafına açıklama yapabilirler mi sanıyorsunuz? Usulen yürüttükleri soruşturmada hiç bir sonuç çıkmayacağını ben size garanti veriyorum. Çünkü şüpheliler onlardan daha kuvvetli. Soruşturmaya gizlilik kararı verilmesi başlı başına işin içinde karanlık bir elin olduğu kuşkusunu yaratmaktadır. Bombacı tarafsız bir sorgulama ekibi tarafından ve şeffaf olarak sorgulanması şarttır. Belki de destekçilerini açıklamış da olabilir. Nasıl ve kime güveneceğiz? Soruşturma evraklarını gören var mı? Kendin pişir kendin ye yapılıyor.