Diyarbakır cezaevinden çözüm sürecine destek

Diyarbakır cezaevinden çözüm sürecine destek
Diyarbakır cezaevinden çözüm sürecine destek
Akil İnsanlar Güneydoğu Bölgesi heyeti, 12 Eylül dönemindeki insanlık dışı uygulamalarıyla Kürt sorunun ortaya çıkışında 'sembol' haline gelen Diyarbakır Cezaevini ziyaret etti
Haber: TARIK IŞIK - tarik.isik@radikal.com.tr / Arşivi

ANKARA – Ziyaretin ardından Radikal’in sorularını cevaplandıran heyette bulunan AK Parti Batman eski Milletvekili Mehmet Emin Ekmen, “Süreci yakından izliyorlar, toplumun sürece hazırlanması noktasında bir an önce özgürlüklerine kavuşup, sürece bilfiil destek vermek istiyorlar” dedi.

‘CEZAEVİNDE OLMALARINA RAĞMEN SÜRECE DESTEKLERİNİ İFADE EDİYORLAR’

Akil İnsanlar Güneydoğu Bölgesi heyeti, Diyarbakır cezaevinde aralarında Hatip Dicle, İbrahim Ayhan, Faysal Sarıyıldız ve Kemal Aktaş gibi siyasetçi ve milletvekillerinin de bulunduğu tutuklu ve hükümlülerle bir araya geldi. Ziyaretin ardından Radikal’e konuşan heyet üyesi eski AK Parti Milletvekili Ekmen, “Cezaevinde olmalarına rağmen sürece desteklerini ifade ediyorlar. Süreci yakından izliyorlar, toplumun sürece hazırlanması noktasında bir an önce özgürlüklerine kavuşup, sürece bilfiil destek vermek istiyorlar” dedi. Ekmen, görüşülen tutukluların süreçle ilgili kendilerinden bir talepleri olup olmadığının sorulması üzerine ise, “Bizimki sürece dair bir görüşmeydi. Sürecin bir paket içermemesi, bir al-ver ilişkisine dayanmaması nedeniyle somut ve güncel talepleri olmadı. Bu sorunu doğuran anayasal ve yasal mevzuatın zaman kaybetmeksizin bir an önce değiştirilmesine gerektiğine dair fikirlerini ilettiler” diye konuştu. Ekmen, tutukluluk hali dışında hastalık ve yaşlılık gibi nedenlerle sorun yaşayanlarla ilgili de bilgi aldıklarını da sözlerine ekledi.