Diyarbakır faciasında TİT takibi12 Eylül 2006'da Diyarbakır kana bulandıktan sonra bombanın görüntüsü internette çıkmıştı.

Tuhaf bir site

Diyarbakır Koşuyolu Parkı'nda 10 kişinin can verdiği 12 Eylül'deki patlamaya dair inceleme, Türkçü İntikam Tugayı'na (TİT) uzandı. TİT'e ait olduğunu öne süren ve bomba fotoğraflarını veren internet sitesi etrafındaki teknik takipte üç gözaltı var.

Diyarbakır polisinin takibiyle, Mardin'de 'çok gizli' operasyonla yakalanan üç kişi sorgulandı, ele geçirilen sim kartların o tarihlerdeki görüşme kayıtları GSM şirketlerinden istenecek. Yakalanan kişileri yönlendirdiği sanılan bir kişi de aranıyor.

DİYARBAKIR - Diyarbakır Koşuyolu Parkı'nda 12 Eylül 2006'da 10 kişinin ölümü, 16 kişinin de yaralanmasına neden olan patlamayla ilgili olarak bombanın fotoğraflarının yer aldığı Türkçü İntikam Tugayı'na ait bir internet sitesine teknik takip yapan polis, üç kişiyi gözaltına aldı.
Gözaltına alınan ve TİT üyesi oldukları iddia edilen kişiler sorgularının ardından serbest bırakıldı, bir kişi ise aranıyor.
Mardin'de polisin 'çok gizli' kaydıyla düzenlediği operasyonda üç kişinin gözaltına alınma gerekçesi, Diyarbakır'da patlayan bombanın fotoğraflarının yayımlandığı internet sitesiyle olan ilişkileri.
Diyarbakır'da 12 Eylül 2006 tarihinde Koşuyolu Parkı ihata duvarı dibine 12 litrelik su termosu içine yerleştirilen A-4 tipi bombanın telsiz düzeneğiyle patlatılması sonucu 7'si çocuk 10 kişi ölmüş, 16 kişi de yaralanmıştı. Patlamanın ardından TİT'e ait bir internet sitesinde, bu bombanın fotoğrafları ortaya çıkmıştı. Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü İstihbarat Şube Müdürlüğü ve Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, patlamayla ilgili üç kişinin Mardin'de bulunduğunu belirledi. Özel Harekât Timleri Mardin'in Yenişehir Mahallesi'nde bir eve 'çok gizli' operasyon düzenleyerek üç kişiyi yakaladı.
Çok sayıda simkart ele geçirildi
Yakalanan 21 yaşındaki B.A. ile E.A. gözaltına alındı. Bu kişilerin evinde çok sayıda simkart bulundu. İki kişinin verdiği bilgiler doğrultusunda TİT adlı yasadışı örgüt üyesi olduğu ileri sürülen Elazığ'ın Alacakaya ilçesi nüfusuna kayıtlı 19 yaşındaki Ö.Ş. de Mardin'de başka bir evde yakalandı. Üç kişi daha sonra sıkı güvenlik önlemleri altında sorgulanmak üzere Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi'ne getirildi.
Avukatla da görüştürülmediler
27 Haziran günü gözaltına alınan üç kişinin sorgulamaları sırasında soruşturmanın gizliliği nedeniyle avukat görüşmesi yapılmaması için nöbetçi mahkemeden de karar alındı. Zanlıların ikamet ettikleri adreste ele geçen çok sayıda simkartla ilgili 1-20 Eylül 2006 tarihleri arasında yapılan konuşma dökümlerinin ilgili GSM kuruluşlarından istenmesi ve kartların dinlemeye alınması için mahkemeden ayrıca telefon dinleme kararı alındı.
TİT üyesi olduğu ve zanlıları yönlendirdiği iddiasıyla da, Kayseri nüfusuna kayıtlı olduğu bildirilip kimliği gizli tutulan bir kişi hakkında yakalama kararı çıkarıldı.
Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü İstihbarat Şube Müdürlüğü'ne bağlı ekiplerin bomba fotoğraflarının bulunduğu TİT'e ait internet sitesiyle ilgili teknik çalışmasıyla yakalanan üç kişi, TİT üyesi olmak suçundan tamamlanan sorgulamalarından sonra terör davalarına bakmakla yetkili Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'na sevk edildi. Olayla ilgileri olmadığını belirten zanlılar, sadece internet üzerinden bazı yazışmalar yaptıkları ve sabit ikametgâh sahibi oldukları gerekçesiyle serbest bırakıldı. Soruşturmayla ilgili olarak dava açılıp açılamayacağına GSM kuruluşlarından gelecek görüşme dökümlerinden sonra karar verilecek. 12 Eylül'de adını duyuran TİT, en son Akın Birdal suikastiyle konuşulmuştu.