Diyarbakır Hani'de sokağa çıkma yasağı kaldırıldı

Diyarbakır Hani'de sokağa çıkma yasağı kaldırıldı
Diyarbakır Hani'de sokağa çıkma yasağı kaldırıldı
Diyarbakır'ın Hani ilçesinde 9 mahallede önceki gün getirilen sokağa çıkma yasağı bugün saat 17.00'da sona erdirildi.

RADİKAL – Diyarbakır Valiliği, Hani ilçesinin 9 mahallesinde önceki gün PKK 'ya operasyon yapılacağını belirterek, saat 18.00'den itibaren ikinci bir emre kadar sokağa çıkma yasağı ilan etmişti. Valilik, sokağa çıkma yasağının bugün saat 17.00'de sonerdiği açıkladı.

Açıklamada şöyle denildi:

"Lice Jandarma Komdo Alay Komutanlığı emrine verilen birlikler ile Lice ilçesi sözde Zara bölgesindeki dağlık ve ormanlık alanda faaliyet yürüten Bölücü Terör Örgütü mensuplarını etkisiz hale getirmek, bölgede BTÖ mensupları tarafından kullanıldığı değerlendirilen sığınak, barınak ve depo alanlarını tahrip etmek ve BTÖ mensupları tarafından kullanıldığı değerlendirilen silahlar ile depo ve sığınaklarda bulunan diğer malzemeleri ele geçirmek, bölgedeki mahallelerde mevcut aranan şahısları yakalamak, ev ve eklentilerinde adli arama faaliyeti icra etmek maksadıyla, Hani Mazili ve Çağıl Mahalleleri ile Dakyanus Tepe  arasında kalan bölgede operasyonel faaliyet planlanmış ve faaliyet 27-29 Eylül 2015 tarihleri arasında faaliyet icra edilmiştir. İcra edilecek operasyon esnasında, BTÖ tarafından gerçekleştirilebilecek eylemlerin yapılması halinde vatandaşların can ve mal güvenliği ile güvenli seyahat etme hürriyetinin ortadan kalkacağı göz önüne alındığında, kamu düzeni, suç işlenmesinin önlenmesi ve başkalarının hak ve özgürlüklerinin korunması amacıyla 5442 Sayılı İl İdaresi Kanunu (Vali, il sınırları içinde bulunan genel ve özel bütün kolluk kuvvet ve teşkilatının amiridir. Suç işlenmesini önlemek, kamu düzen ve güvenini korumak için gereken tedbirleri alır.) ve (İl sınırları içinde huzur ve güvenliğin, kişi dokunulmazlığının, tasarrufa müteallik emniyetin, kamu esenliğini sağlamak için vali gereken karar ve tedbirleri alır...) maddeleri gereğince 26 Eylül 2015 günü saat 22.30'dan itibaren bölgedeki operasyonun sona ermesine kadar faaliyetin icra edileceği alan Hani İlçesi Uzunlar Mahallesi, Kırım Mahallesi, Şaklat Mahallesi, Mezel Tepe, Gökçe Mahallesi, Uçarı Mahallesi, Serince Mahallesi, Arıklı Mahallesi ve Duruköy Mahallesi  ile sınırlı olmak üzere ilan edilen sokağa çıkma yasağı 29 Eylül 2015 Salı günü saat 17.00'de sona ermiştir. Kamuoyuna saygı ile duyurulur."

 

SİLVAN'DA SİLAHLI ÇATIŞMA

Bu arada Diyarbakır'ın Silvan ilçesinin bazı mahallerinde yollara hendek kazıp, barikat kurarak kapatan PKK yanlıları, güvenlik güçlerine ateş açtı.

Yurtsever Devrimci Gençlik Hareketi (YDG-H) üyeleri ilçenin Eski Bitlis Caddesi üzerinde yolu hendek ve barikatlarla kapatınca, güvenlik güçleri müdahale etti. YDG-H'lilerin ateş açması üzerine güvenlik güçleri karşılık verirken, ilçenin çeşitli semtlerinde olaylar aralıklarla gün boyu devam etti.

Bu arada 9 Eylül günü meydana gelen olaylar sırasında ve tedavi gördüğü Batman'da dün gece ölen 16 yaşındaki Bilal Meygil, bugün Silvan'a getirilerek toprağa verildi. HDP ve DBP'li yöneticilerin de hazır bulunduğu törende, cenaze toprağa verilirken yüzleri kapalı PKK'lıların havaya ateş açması dikkati çekti.

(DHA)