Diyarbakır 'Hükümet adım at' yürüyüşüne polis müdahalesi

Diyarbakır 'Hükümet adım at' yürüyüşüne polis müdahalesi
Diyarbakır 'Hükümet adım at' yürüyüşüne polis müdahalesi

Fotoğraf: Twitter

BDP tarafından 'Hükümet adım at' sloganıyla Diyarbakır, Mersin ve Adana'da düzenlenen yürüyüşler başladı. Çevik Kuvvet ekipleri yürüyüş başlar başlamaz kortejin geçeceği yolu kapattı
Haber: RİFAT BAŞARAN - rifat.basaran@radikal.com.tr / Arşivi

DİYARBAKIR - BDP ’nin çözüm sürecinde, ‘Hükümet adım at’ sloganı ile Diyarbakır’da başlattığı ilk yürüyüş tazyikli su, gaz, havai fişek ve taşlarla başladı. BDP Diyarbakır İl Başkanlığı önünde toplanan 5 bin kişinin yürüyüşüne polis izin vermedi. Turgut Özal Bulvarı üzerinde Çevik Kuvvet zırhlı araçlarla ve TOMA’larla PKK ve KCK flamaları da taşıyan grubun önünü kesti. DTK Genel Başkan Yardımcısı ve Bağımsız Milletvekili Aysel Tuğluk, BDP Genel Başkan Yardımcısı Meral Danış Beştaş, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, BDP İl Başkanı Zübeyde Zümrüt ile polis yetkilileri arasında görüşmeler yapıldı.

BDP'LİLERDEN POLİSE SES BOMBASI

Görüşmelerin ardından Aysel Tuğluk, kalabalığın bulunduğu yerde otobüsten konuşmasına başlarken zırhlı aracın gruba doğru yönelmesi ve gruptakilerin de taş atması sonucu çatışma çıktı. Gruptakilerden bazıları ses bombası ve havai fişek polise atarken, polis de tazyikli su ve gaz bombasıyla karşılık verdi. Olaylar sırasında gruptan bazı kişiler yer TOMA’ların önünde yere yattı. Polis 3 kez uyarı anonsu yaptıktan sonra yerde yatan eylemcileri gözaltına aldı. Helikopter ise sürekli grubun üzerinde güvenlik uçuşu yaptı. BDP Eşbaşkanı Gülten Kışanak’ın polisle ve grupla yaptığı konuşmanın ardından BDP’liler Genel Merkez önüne geri döndü, çatışmalar ise ara sokaklarda gece saatlerinde sürdü.


  http://www.radikal.com.tr/1139779113977910

  YORUMLAR
  (10 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  kürtler. - şev_baş

  Şöyle yada böyle Kürt halkı haklarını söke söke alacak ya öyle ya böyle... Türk faşistleri de buna sadece seyirci kalacak yada klavye kahramanlığı. Bu olanlarda sadece o faşistlerin önüne atılan bir yem olduğunu, o yeminde işe yaradığını yapılan faşizan yorumlardan anlıyoruz.

  Komünizm azgınlığı - MahmutYahya

  Komünist azgınlık hat safhaya ulaştı.Ne çözüm süreci,ne kürt halkının savunulması hepsi yalan bir perdedir.Perdenin arkasında neler oyanadığını görüyoruz ve buna karşı bilmediğiniz yerden mücadele veriyoruz.pkk kürt halkını yok etmek için kurulmuş bir örgüttür ve Türk halkı kürt kardeşlerini komünistlerin eline bırakmayacaktır İnşhAllah.

  devam etme lütfen - vatansızolmakgüzelşeydir

  hükümet adım atmayı yanlış anladı galiba.durmak yok yola devam diyerek durağan olmadığını tekrarlayıp duran başbakanın daha cesur adımlar atmasını isteyen kürtlere ister dururum ister yürürüm demesinin daha farklı bir yolu olabilirdi.

  tc - Efendisiz65

  bu devlet barış nedir bilmiyor! bu devletin barışmaya da niyeti yok! olsaydı 30 yıldır yürüttüğü savaşı kaybedeceğini bile bile yürütürmüydü! tabii ki kürtleri oyalıyor. tabi ki imralıyı kullanıyor bu devlet! kürtler artık imralıyı dinlememeli ve geçen yıl bıraktıkları yerden devam etmeliler! bu devlet fırsatını bulduğunda elinden gelse kandile girer imralıyı da imha eder. kürtler bu devletin hiçbirşeyine güvenmemeli. barışın kürt hareketini aldatmaya yönelik olduğunu herkes biliyor.

  Meydanı Boş Bulmak - ibretnüma

  BDP'liler polisin yumuşak tutumundan güç bularak meydanı kendilerinin zannetmişlerdi lakin öyle olmadığını yaptıkları diklenmelerin, polise tokatların, süreçten güç bularak yapılan salvoların karşılık bulacağını gördüler.

  Naiflik - user1107643

  AKP'nin sözde baris planlarina destek veren, ümitlenen naif arkadaslara sesleniyorum: AKP degil Kürt sorunu, hicbir sorunu cözemez!

  Savaşı barışı zorlamak... - coolcobraa

  Mademki ortada bir anlaşma bir barış havası var, peki bu gösteriler bu coplar nedemek oluyor; bir barış varsa ortada bir masa olması lazım değilmi, peki nerde bu masa eğer bu tekli masa ise masadaki öğün yine kürt halkının demokrasi talepleridir yğenide bellidir! saygılar mücadeleye özgür ruh ve beynimizle devam...