Diyarbakır kapandı!

Polisin DTP'lilere yönelik operasyonu sürerken gözaltıları protesto etmek için dün birçok kentte gösteri düzenlendi. Esnafın kepenk kapattığı Diyarbakır'da göstericiler polisle çatıştı


Aralarında İstanbul, Ankara ve İzmir’in de bulunduğu çok sayıda kentte DTP binalarıyla bazı evlere eşzamanlı baskınlar düzenlendi. Gözaltına alınanlar arasında DTP İstanbul İl Başkanı Halil Aksoy da var.
Dün gün boyu devam eden operasyonlarda polis, Ankara’da İzmir’de 27, Diyarbakır’da 3, Batman’da 15, Antalya’da 14, Adıyaman’da 21 kişi gözaltına alındı. Daha önce Bitlis’te gözaltına alınan 26 kişiden 15’i de dün çıkarıldıkları mahkemece tutuklandı.
DTP’liler gözaltıları Batman, Antalya ve Diyarbakır’da düzenledikleri gösterilerle protesto etti. Esnafın kepenk kapattığı Diyarbakır’da, protesto lar gün devam etti. Merkez Bağlar ilçesinde operasyonları protesto eden ve çoğunluğu çocuklardan oluşan yaklaşık 300 kişi, yol kapatıp polise taş attı. Emek Caddesi’ni trafiğe kapatan gruba polis tayzikli su ve biber gazı sıkarak müdahale etti. Çocuklar ara sokaklara kaçarken, müdahale sırasında polislerin yanında biriken yaklaşık 100 kadar çocuk ise polislerle birlikte kurulan barikatları yıkarak, caddenin karşı tarafında bulunan ve polislere taş atan çocukları taşladı. Çocuk göstericilerin yoldan geçen araçları da taşlaması sonucu birçok araçta hasar oluştu. Olaylar ara sokaklarda akşama dek sürdü. Polis kimseyi göz altına almadı. (dha, Radikal)