Diyarbakır merkezli 'joker' operasyonu: 17 gözaltı

Diyarbakır merkezli 'joker' operasyonu: 17 gözaltı
Diyarbakır merkezli 'joker' operasyonu: 17 gözaltı

Daha önce de 'joker' adlı operasyonlar yapılmıştı.

Diyarbakır merkezli 5 ilde düzenlenen operasyonda, okuma-yazma bilmeyen vatandaşların yerine ehliyet sınavlarına, para karşılığında 'joker' denilen kişileri sokan suç örgütüne yönelik düzenlenen operasyonda 17 kişi gözaltına alındı.

RADİKAL -  Diyarbakır Valiliği'nden yapılan açıklamada, Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerinin 13 Aralık 2014 ve 10 Ocak 2015 tarihlerinde kentte yapılan ehliyet sınavlarında 34 kursiyerin yerine 'joker' tabir edilen kişilerin girdiğinin saptandığını belirtti.

Açıklamada, şöyle denildi: "Söz konusu suç örgütünün, farklı şehirlerde yaşayan ve okuma-yazma bilmeyen vatandaşları 4 bin- 7 bin TL karşılığında illegal yollarla Diyarbakır'da bulunan bir sürücü kursuna kayıt ettirdiği, eğitimin zorunlu olmasına rağmen kursiyerlerin eğitime katılmadığı tespit edildi. Ayrıca, kursiyerlere ait nüfus cüzdanları üzerinde fotoğraf değişikliği yapmak suretiyle, joker şahısların kursiyerlerin yerine ehliyet sınavlarına girdikleri anlaşıldı.
Diyarbakır'da faaliyette bulunan bir sürücü kursunun sahibi olan ve aynı zamanda organize suç örgütünün lideri Ş.B. ile birlikte toplam 17 örgüt üyesi şahıs, Diyarbakır, Şanlıurfa, Kahramanmaraş, Antalya , Eskişehir ve Yozgat illerinde yapılan eş zamanlı operasyon sonucunda yakalandı. Konuyla ilgili soruşturma devam etmektedir."
DHA