Diyarbakır o günü hiç unutmadı!

Diyarbakır o günü hiç unutmadı!
Diyarbakır o günü hiç unutmadı!
Diyarbakır'da 7 yıl önce termos içerisine yerleştirilmiş bombanın uzaktan kumandayla patlatılması sonucu hayatını kaybeden 7'si çocuk 10 kişi anıldı.

Bağlar İlçesi, Koşuyolu Parkı Yaşam Hakkı Anıtı önünde İHD Diyarbakır Şubesi üyeleri ve aileler, 12 Eylül 2006 yılında termos içerisine yerleştirilmiş bombanın uzaktan kumandayla patlatılması sonucu hayatını kaybeden 7'si çocuk 10 kişiyi anmak için toplandı.

Patlamada ölenlerin fotoğraflarının taşındığı anmada İHD Diyarbakır Şube Başkanı Raci Bilici, bundan 7 yıl önce burada bir insanlık suçu işlendiğini 2'si bebek 6 çocuk olmak üzere toplam 10 kişinin katledildiğini söyledi. Bu bu katliamı yapan ve arkasındaki güçleri lanetlerek kınadığını söyleyen Bilici, " Bugün yine 12 Eylül faşist darbenin yıldönümü. Eğer bu coğrafyada katledilenlerin hesabı sorulsaydı, aramızda şuanda dolaşan en üst düzeyde bürokratlık yapan en üst düzey görev alan siyasetciler olsun eğer yargılansaydı, 12 Eylül 2006 tarihinde bu katliam yaşanmazdı. Bu katliamın arkasındakiler çıkarılsaydı belki Roboski katliamı yaşanmazdı. Hala bu ülke 12 Eylül mantığıyla, yasasıyla, anayasasıyla yönetiliyor. Çünkü bu katliamları yapanlardan hesap sorulmadı. Eğer gerçekten sizler geçmişte yaşanan bu vaşhetlerle yüzleşmek istiyorsanız, gerçek anlamda bunlarla mücadale etmek istiyorsanız, o bilince, kültüre sahip iseniz, çok net ve açık bir şekilde bu coğrafayda katliama uğrayanların hesabını sorar, faili meçhullerimizin faillerini açığa çıkarırsınız. Burada yaşanan katliamın arkasındaki derin güçü açığa çıkarır, cezaevinde rehin tutulan siyasi tutsaklar serbest bırakılır. Bütün katliamları yapanları çıkarıp yargı önüne sunarsınız" dedi.

Patlamda ölen Rohılat Aslan'ın annesi Remziye Aslan ise, "Biz faillerini istiyoruz. Vicdanlarınız nasıl sızlamıyor? Suçumuz günahımız evden çıkmak mı? Bunların faillerinin ortaya çıkarılmasını istiyoruz" dedi.

Patlamada termosu kaldıran 14 yaşındaki Hasan Marangoz'un babası Gürhan Marangoz ise "Bu devlet nerde? Ben bu devleti tanımıyorum. Ne istiyorlar bu halktan, Kürt halkından? Bu insanları öldürenlerin vicdanları var mı? Yeter artık ben artık Türkiye cumhuriyetini tanımıyorum. Bana gerçek yapanları getirsinler. Mahkemede sadece 3 kişiyi getirdiler" dedi. Konuşmalar sonrası patlamanın olduğu yere karanfiller bırakıldı.