Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ensarioğlu:

Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ensarioğlu:
Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ensarioğlu:
DTSO Başkanı Galip Ensarioğlu Kürt sorunuyla ilgili görüşlerini açıkladı. Ensarioğlu, "Türkiye sırtında bu yükle, artık yoluna devam edemez" dedi


Mehmet TÜRK/DİYARBAKIR

DİYARBAKIR Ticaret ve Sanayi Odası (DTSO) Başkanı Galip Ensarioğlu, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün ‘İyi şeyler olacak’ ve Başbakan Erdoğan’ın, ‘Kürt açılımı- Kürt Sorunu’ sözlerini değerlendirdi. ‘Kürt Açılımı’ veya ‘Kürt Sorunu’ sürecine PKK’nın da dahil edilmesini isteyen Ensarioğlu, İmralı’da cezasını çeken Abdullah Öcalan’ın da çözüme katkı sunabileceğini savundu.
DTSO Yönetim Kurulu, göreve geldikleri 6 aylık süre içinde yaptıkları icraatları kamuoyu ile paylaşmak ve son gelişmeleri değerlendirmek amacıyla dün akşam Dicle Üniversitesi Havuzbaşı Restoran'da yemek verdi. Yemekte çalışmalarını değerlendiren Diyarbakır TSO Başkanı Galip Ensarioğlu, gazetecilerin soruları üzerine, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün ve Başbakan Erdoğan’ın Kürt açılımı konusundaki sözlerini değerlendirdi. Bölgede yaşanan şiddet nedeniyle 40 bin kişinin hayatını kaybettiğini hatırlatan Ensarioğlu, “Nerdeyse bütün enerjimizi ve mesaimizi boş yere tükettiğimiz bir süreci hep beraber yaşadık. Türkiye sırtında bu yükle, artık yoluna devam edemez. Başbakan Erdoğan’ın açıklamalarını çok doğru buluyor ve de önemsiyoruz” dedi.


‘PKK YOK SAYILIRSA OLMAZ’

DTP’nin Başbakan Erdoğan tarafından muhatap alınmamasını eleştiren DTSO Başkanı Ensarioğlu, DTP'nin de çözüm sürecine katılması gerektiğini savundu. Hazırlandığı belirtilen demokratikleşme paketinde yerleşim yerlerinin eski isimlerinin iade edilmesi, Kürtçe yayının önündeki engellerin kaldırılması ve üniversitelerde Kürdoloji bölümlerinin açılmasının yer aldığını belirten Ensarioğlu şöyle konuştu:
“Kürt sorunu çözüldüğü zaman, bu sorunla var olan diğer sorunları da çözmek zorundasınız. PKK’yı yok sayan, görmezden gelen çözümler, talep edilen haklar karşılansa bile, şiddetin çözümüne katkı sağlamaz. Şiddetin kökten çözülmesini istiyorsanız, talep edilen haklar ve demokratikleşme ile birlikte Kürt sorunu, PKK ve diğer sorunları eş zamanlı çözmek zorundasınız” diye konuştu.


“ÖCALAN GÖZARDI EDİLMEMELİ’

İmralı adasında ömür boyu hapis cezasını çeken PKK elebaşı Abdullah Öcalan'ın görüşlerinin bir kesim tarafından önemli olduğunu ifade eden Diyarbakır TSO Başkanı Ensarioğlu, şöyle devam etti:
“Öcalan'ın 15 Ağustos'a kadar sunacağı yol haritası, belli bir kesim açısından önem arz etmektedir. Bunu artık her kesim dile getiriyor. Öcalan’ın bu katkısı tabii ki gözardı edilmemeli. Devletin resmi olarak oturup Öcalan ile pazarlık yapması düşünülemez ama, Öcalan'ın açıklayacağı yol haritasının da ön açıcı olabileceğini düşünüyoruz. Eğer birileri çözüme katkı sunmak istiyorsa, bu Öcalan olabilir, bu PKK olabilir, bu DTP ya da başka birileri olabilir. Kim katkı sunmak istiyorsa, fikirleri dikkate alınmalıdır.”.


AKP’Yİ HEM ELEŞTİRDİ HEM ÖVDÜ

AKP hükümetinin Avrupa Birliği ve demokratikleşmede ciddi adımlar attığını savunan TSO Başkanı Ensarioğlu, TRT 6 ve Ergenekon süreçlerinin önemli gelişmeler olduğuna işaret ederek sözlerini şöyle sürdürdü
“Hükümet, açıkladığı bu yol haritası ile çok önemli süreçler, mesafeler kat edecektir. Yalnız hükümetin kullandığı dilde bir takım eksiklikler var. Kürt sorununu çözerken, tarafları yok sayan dil, sorunun çözümüne katkı sunmamıştır. Aslında çok önemli şeyler yapmakla birlikte, tüm siyasi partileri, sivil toplum kuruluşlarını bu işin içerisine katarak birlikte çözüm aramalı. Birilerini dışarıda tutarak, yok sayarak, görmezden gelerek ve birilerini de alt etme adına bir takım açılımları yaparsanız, o açılımlar da boşa çıkmış olur.”


‘CHP ÇÖZÜME ENGEL’

CHP'nin 1990'larda Kürt sorununun çözümü konusunda önemli bir çalışma başlattığını hatırlatan TSO Başkanı Galip Ensarioğlu, ‘Kürt raporu’ndan sonra CHP’nin aksi eylem ve söylemlerle gündeme geldiğini öne sürdü. CHP'nin Kürt sorununun çözümü önünde bir engel olduğunu ileri süren Ensarioğlu, CHP Milletvekillerinin ‘Kürt açılımı ihanettir’ sözlerini hatırlatarak konuşmasını şöyle tamamladı:
“Bu politika sayesinde CHP maalesef bölgede sonuncu parti haline geldi. Bu önemli meseleyi siyasi malzeme haline getirmek bana göre vatana ihanettir. İnsanlarımız her gün ölüyor, acı çekiyor. İnsanlar göç ediyor, ve aç. Bunun tek sebebi de Kürt sorunun çözümsüzlüğüdür. Bu anlamda bu mesele artık siyasi malzeme yapılmaktan vazgeçilmeli. Mesele milli bir proje olarak ele alınmalı ve bütün kesimler bu sürece dahil edilmeli. Israrla bu sürecin dışında kalmak isteyenler varsa da kendi siyasi tercihleridir. Bunun da cevabını halk verecektir.” (dha)