Diyarbakır Valiliği: Dicle Üniversitesi'ndeki bombalar parça tesirli

Diyarbakır Valiliği: Dicle Üniversitesi'ndeki bombalar parça tesirli
Diyarbakır Valiliği: Dicle Üniversitesi'ndeki bombalar parça tesirli
Diyarbakır Valiliği, verilen aranın ardından dün eğitimin yeniden başladığı Dicle Üniversitesi'nde ele geçirilen 5 bombanın el yapımı parça ve basınç tesirli olduğunu açıkladı.

Dicle Üniversitesi, geçen hafta 3 gün süren olayların ardından eğitime ara verilmesinin ardından dün sıkı güvenlik önlemleri altında yeniden açıldı. Polisin aldığı sıkı güvenlik önlemleri sırasında bulunan el yapımı patlayıcılarla ilgili Diyarbakır Valiliği, açıklama yaptı.

Geçen haftaki olaylar nedeniyle 2 öğrencinin bıçakla yaralandığı, 61 öğrencinin gözaltına alındığı ve 8'inin tutuklandığı belirtilen açıklamada şöyle denildi:

"Dicle Üniversitesi tarafından eğitim ve öğretime verilen aranın hitamı olan 15.04.2013 tarihinde aynı müessif olayların tekrar yaşanmaması maksadıyla üniversite yönetiminin talebi doğrultusunda gerekli emniyet tedbirleri alınmış, üniversite içerisinde yapılan kontroller artırılmıştır. Bu doğrultuda alınan istihbari bilgiler ve güvenlik görevlilerinin dikkati sayesinde, 4 şahıs şüphe üzerine Dicle Üniversitesi kampüsü içerisinde güvenlik güçleri tarafından bindikleri otobüsün durdurulması neticesinde yakalanmışlardır. Şahısların üzerinde yapılan kontrollerde, 2 çanta içerisinde 5 el yapımı, parça ve basınç tesirli bomba olduğu tespit edilmiştir."

BOMBACILARDAN 2'Sİ PKK 'DAN BİR SÜRE TUTUKLU KALMIŞ
Açıklamada yakalanan şüphelilerle ilgili inceleme yapıldığı belirtilerek, "4 şahsın Dicle Üniversitesi öğrencisi oldukları, iki şahsın daha önce de 10.12.2012 tarihinde KCK/PKK terör örgütü adına eylem ve faaliyetlerde bulunmak, eğitim ve öğretim hakkını engellemek amacıyla ders boşaltmak suçundan sevk edildiği adli makamlarca tutuklandıkları ve 01.04.2013 tarihinde tahliye oldukları anlaşılmıştır. Yakalanan 4 şahıs ilgili adli birimlerin talimatları doğrultusunda haklarında gerekli işlemler yapılmak üzere Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü'nde gözaltına alınmışlardır. Konu ile ilgili soruşturma devam etmektedir" denildi. (dha)


  http://www.radikal.com.tr/112977111297712

  YORUMLAR
  (2 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Barisin engelleri - Ari Zerdüst

  Barisin bu topraklarda saglikli yürütülebilmesi icin bu vb valilerin derhal degitirilmesi lazim.Kürt cografyasinda bu irkci zihniyete son verilmedikce barisinda yolu her zaman tikali olur.

  Barışı Tökezletmek. - Clear

  Demek ki barışı tökezletmek isteyenler örgüt içinde de varmış,di mi? "Yoğurdum karadır diyen olmaz" ama marifet kendi yoğurdundaki kara lekeleri de görebilmektir.Yadsımak değil...