Diyarbakır Valiliği: Lice'de PKK'ya ait yapılar vuruldu

Diyarbakır Valiliği: Lice'de PKK'ya ait yapılar vuruldu
Diyarbakır Valiliği: Lice'de PKK'ya ait yapılar vuruldu
Diyarbakır'ın Lice ilçesinde PKK'ya ait 5 odalı sığınak bulundu. Sığınaklarda ve operasyon bölgesinde yapılan aramalarda çok sayıda mühimmat ele geçirildi. Ayrıca, PKK'ya ait yapılar da vuruldu.

Diyarbakır İl Jandarma Komutanlığı'nın hafta sonu Lice'nin Şenlik bölgesi ile Hani ilçesi kuzeyinde bulunan dağlık ve ormanlık alana yaptığı operasyonla ilgili açıklama yapıldı. Açıklamada, PKK mezarlığı olarak kullanılan bölgenin girişinde bulunan yol üzerinde 2 bombanın tespit edilip imha edildiği belirtildi. Lice'nin Şenlik bölgesinde bulunan ve PKK'lılar tarafından kullanılan mezarlık civarında sığınakların tespit edildiği kaydedildi.

 

Açıklamada, "Ele geçirilen silah, mühimmat ve el yapımı patlayıcı düzenekleri dikkate alındığında mezarlıktan çok cephaneliği andıran bölgede yapılmış yasadışı yapılar (16 adet tek katlı yapı ve eklentiler- mezarlara dokunulmamıştır) ilgili makamlar tarafından verilen yıkım ve el koyma kararlarına istinaden) yıkılmıştır. Yasadışı yapıların çevresinde ve içlerinde çok sayıda silah, mühimmat ve el yapımı patlayıcı yapımında kullanıldığı değerlendiren tüpler, tüplerin başlık bölümleri kesilerek içerisine patlayıcı madde konularak el yapımı patlayıcı yapıldığı, bölgede ele geçirilen ve kontrollü olarak patlatılan el yapımı patlayıcılardan anlaşılmaktadır" denildi.

 

Operasyonda ele geçirilen mühimmat ve malzemeler hakkında şu bilgi verildi: "Bir rokeatatar, 4 Kaleşnikof piyade tüfeği, 1 adet anti tank roketatar mühimmatı, 2 adet anti personel roketatar mühimmatı, 3 adet roketatar sevk fişeği, 200 adet kaleşnikof fişeği, 9 adet Doçka uçaksavar mühimmatı, 27 adet Uçaksavar mühimmatı, 1 adet Kanas suikast silahı şarjörü, 2 adet gece görüş dürbünü, 2 adet gündüz el dürbünü, 1 adet Kaleşnikof tüfeğine ait kasatura, 8 adet Kaleşnikof şarjör kılıfı, 1 adet silah namlusu, 2 adet boş Kaleşnikof şarjörü, 59 adet tüp (8 küçük-51 büyük, tamamı EYP için hazırlanmış), 165 kilogram el yapımı patlayıcı için kullanılacak amonyum nitrat, 10 adet el yapımı patlayıcı yapımı için hazırlanmış plastik bidon, 230 metre bomba düzeneği için hazırlanmış kablo, 100 adet el yapımı patlayıcı için hazırlanmış pil düzeneği, 17 adet İHA ve İKU'lardan korunmak amacıyla kullanılan şemsiye, 15 kilogram kubar esrar, 15 kalem muhtelif yasam malzemesi, 20 kalem muhtelif mutfak malzemesi, 20 kalem yaklaşık 500 kg muhtelif gıda malzemesi, 2 adet büyük boy askeri kamuflajlı çadır, 10 adet değişik kişi isimlerine düzenlenmiş öğrenci kimlik kartları, nüfus cüzdanları ve bankamatik kartları, 1 adet çalıntı araç (el yapımı patlayıcı tuzaklanmış vaziyette), 7 ayrı noktada 17 adet tüp (9 adet büyük ve 3 küçük), 1 adet teneke içerisine tuzaklanmış EYP, 400 metre elektrik kablosu, 47 adet HK-23 makineli tüfeğe ait fişek, 15 kalem muhtelif yaşam malzemesi, 1 adet ses kayıt cihazı, 400 metre sera naylonu, 1 adet akü ve 80 adet EYP düzeneği için hazırlanmış pil."