Diyarbakır Valiliği: Lice'deki olayların nedeni uyuşturucu operasyonları

Diyarbakır Valiliği: Lice'deki olayların nedeni uyuşturucu operasyonları
Diyarbakır Valiliği: Lice'deki olayların nedeni uyuşturucu operasyonları
Diyarbakır Valiliği, Lice'deki karakol protestosu ve çıkan olayların, son dönemde gerçekleştirilen uyuşturucu operasyonlarını engellemek amacıyla 'planladığını' iddia etti.

DİYARBAKIR - Diyarbakır Valiliği, Lice'deki karakol yapımı gerginliğiyle ilgili olayların son dönemde gerçekleştirilen başarılı uyuşturucu operasyonlarını engellemek ve bundan sonra benzeri çalışmaların önüne geçebilmek için planladığının değerlendirildiğini açıkladı.

Valilikten yapılan açıklamada, önceki gün Kayacık Jandarma Karakolu'nun inşaat çalışmalarını durdurmak ve protesto etmek amacıyla basın açıklaması ve akabinde karakola yönelik fiili taarruzda bulunulduğunu belirtilerek, karakolda görevli askerlerin kalabalığı karakola davet ederek diyalog kurmaya çalıştığı, buna rağmen grup içerisinden karakola ‘taş, el yapımı patlayıcı ve molotofkokteyli’ atıldığı belirtildi.

Önce amcamın oğlu şimdi Medeni...


Valiliğin açıklamasında şöyle denildi:

"İnşaat işçilerinin kullandığı çadırlar yanmış ve nöbet kulübesinde görev yapmakta olan askerlerimize yönelik molotofkokteyli saldırıda bulunulmuştur. Yapılan tüm uyanlara rağmen bahse konu grubun dağılmaması üzerine gazlı müdahalede bulunmuş, grup içerisinde karakola doğru ateş edilmesi üzerine güvenlik güçlerince havaya uyarı ateşi açılarak grubun dağılmaları istemiş ancak bahse konu grup dağılmamakta ısrar ederek, karakolun içine girmeye çalışmıştır.

Devam eden olaylar sırasında gösterici grup içerisinden kimliği tespit edilmeye çalışılan şahıslar tarafından Kayacık Jandarma Karakolu'na ateş edilmiştir."

'Beni sırtımdan vurdular'


"ÖNCEDEN ORGANİZE EDİLMİŞ"
Yaşanan kaygı verici olaylar sonucu 1 vatandaşın hayatını kaybettiği, 9 vatandaşın da çeşitli yerlerinden yaralandığına yer verilen açıklamada, "Bahse konu olayda halkı provoke ederek, Kayacık Jandarma Karakolu'na saldırılmasına neden olan, bu önceden organize edilmiş olayın faillerinin tespitine yönelik kolluk kuvvetlerimiz ile adli ve idari mercilerimiz tarafından çok yönlü takibat yapılmaktadır" ifadesi kullanıldı.

"KİMSE TAHRİKLERE KAPILMASIN"
Olayla ilgili çalışmaların ‘çok yönlü ve kararlılıkla’ devam ettiği belirtilen açıklamada, şunlara yer verildi:

'Lice'de savcı karakol hasarıyla daha çok ilgilendi'


"Güvenlik güçlerince bölgede son dönemde gerçekleştirilen başarılı uyuşturucu operasyonlarını engellemek, huzur ve asayişin temini için bundan sonra bölgede yapılacak benzeri çalışmaların önüne geçebilmek için söz konusu saldırı eylemini planladığı, bahse konu uyuşturucu faaliyetlerinden büyük menfaatler sağlayan grupların, çözüm sürecinin başlamasıyla elde ettikleri gelirlerin kaybedileceği korkusuyla süreci sabote etmek maksadıyla böyle bir girişimde bulundukları değerlendirilmektedir. Tüm halkımıza bu suç şebekelerine, zehir tacirlerine fırsat vermemelerini, bu oyuna gelmemelerini ülkemizde oluşan huzur ortamını bozmak isteyenlerin tahriklerine kapılmamalarını, sağduyulu hareket etmelerini temenni ediyoruz. Kimse tahriklere kapılmasın."

Öte yandan, Diyarbakır Valiliği tarafından olay anı görüntüleri basın kuruluşlarına dağıtıldı.  (aa)

Medeni Yıldırım binlerce kişiyle toprağa verildi


  http://www.radikal.com.tr/1139762113976224

  YORUMLAR
  (24 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  valiye bak - jooma

  şuçlamak bu kadar kolay mı. o zman kendisinede birçok suç atfedilebilir. ölümü haklı göstermeye çalışmakta kendince utanmadan

  - momentum

  Böyle açıklamalar yapıldığı sürece sorun olmaya devam eder. Ne demek, devlet "yok vallahi sizi kast etmemiştik mi" diyecek? Uyuşturucuya karşı da yapar, kaçakçıya karşı da yapar, tekrar hortlayacak olan PKK'ya karşı da yapar, özür mü serdetmek zorunda? Bu nasıl devletlik? Sınırlarını korumak için BDP'den onay mı alacak? Ona açıklamada mı bulunacak, "yok vallahi sizin adamlar içi değil, öbür kötü adamlar için?"

  ... - gomans

  validen beklenmeyecek bir açıklama değil. 30 yıldır kullandıkları dilin aynısı.. yani özet olarak değişen bi şey yok. medya da dahil..

  Ben diyorum Ankara sen diyorsun bahtım kara... - hümanıstanbul

  Bu açıklamalar;bana yakın zamanda meydana gelen bir gösteri de göstericilerden birinin hayatını kaybetmesi üzerine sevgili "tarafsız" medyamızın bu ölümü:"Göstericilerden birinin polise bomba atmaya çalışırken,bombanın elinde patlaması sonucu öldüğü" şeklinde verildi.Neyseki iletişim çağında olduğumuz için (90'lardaki TRT'nin ve medyanın nasıl yanlı ve askeri güdümlü olduğunu hatırlarsak iletişim çağında olmak en büyük nimet) olayın polis panzerinin göstericiyi ezmesi sonucu gerçekleştiği gerçeğini öğrendik.Şimdi sormak istiyorum:Bu medyaya,sorumlulara nasıl güveneceğiz,nasıl inanacağız?

  Çörük sistem, kokuşmuş yöneticiler - yaramazan

  Silahlanmayın diye haykırırsınız, bir bahane bulup yapmak zorundayız derler. Ağaçları/doğayı korumaya çalışırsınız barbarca hareket ve hakaretlere maruz kalıp amaçları yüce başkanımızı yıpratmak diyerek daha da zalimce saldırılara maruz kalırsınız. İnsan öldürürler, teroristi zaten derler. Rüşvet alırlar, bana komple yaptılar ya da hayır çok temiz bir arkadasımız kendisine kefiliz asla öyle bir şey yapmaz diyerek savunurlar. Bunlar kendilerini aslan terbiyecisi ya da çoban sanıyorlar. İnsanlara uygun gördükleri ortada; ağır hak ihlalleri. Maalesef Türkiye Batı Dünyası karşısında gün geçtikçe itibarsızlaşarak eski günlerine dönmekte.

  Takiye = sahtekarlik - akropol

  Alisilmis Islamci huyu. Iran Islam Devrimide silahli mucadeleye katilip Sah'i ve ABD'yi ulkeden kovmakta yardinci olan Iran Komunist Partisi uyelerini de ayni yaftayla asmisti. " Eroin Tuccarlari " diye. Islam, Hiristiyanlik ve Yahudi dininden daha uyustuturucu bir etken varmi????

  yeterr - mustafakaya

  bu kadarr yalan olmaz bu kadar saygısızlık olmaz bır halka önce kendı kendılerını vurduu denılecek kadar (buraya bır söcuk bulamıyorum)son derece asparagas davranışlar sergıledıler sonra huseyın çelık açıklamaları provake etmek ıçın elındenn gelenı yapansızsınız bundan sonra oyumu bdp ye vermeyecegım sıze hala guvendıgı ıçın