Diyarbakır, Van, Mardin, Batman ve Siirt'e sokağa çıkma yasağı

Diyarbakır, Van, Mardin, Batman ve Siirt'e sokağa çıkma yasağı
Diyarbakır, Van, Mardin, Batman ve Siirt'e sokağa çıkma yasağı
Diyarbakır, Batman, Mardin'in Dargeçit, Derik, Kızıltepe, Nusaybin, Mazıdağı, Ömerli, Savur ilçeleri, Van'ın Erciş ve Siirt'in Kurtulan ilçesinde ikinci bir emre kadar sokağa çıkma yasağı ilan edildi.
Haber: VİLDAN ÇİFTSÜREN / Arşivi

MARDİN - Kobani'ye yönelik Işid saldırılarını protesto gösterileri Mardin'in Kızıltepe ilçesinde alevlenerek devam ediyor. Bayramın ikinci günü başlayan üçüncü günü iyice kızışan ve halen devam etmekte olan gösteriler nedeniyle İçişleri Bakanlığı, uzun yıllardan sonra ilk kez Kızıltepe, Dargeçit, Derik, Nusaybin, Mazıdağı, Savur ve Ömerli ilçelerinde ikinci bir emre kadar sokağa çıkma yasağı ilan etti, ancak göstericiler "Yasaklar sizindir sokaklar bizim" sloganlarıyla gösterilere devam edeceklerinin sinyalini veriyor.

Alev alev yanan sokaklarda gündüz karanlık yaşanırken biber gazı kokusu ve yakılan araba lastiklerinin kokusu birbirine karışmış durumda. Arka arkaya patlayan silah sesleri de Kızılyepe'nin cehennemi yaşadığının sesli şahitleri..Çoğu, genç erkekler ve çocuklardan oluşan göstericiler, resmi binaları, bankaları ve bazı büyük marketleri ateşe veriyor. (A.101, Bim, Carrefour, Polis araçları, Ptt, İş Bankası, Bankamatikler,Vergi dairesi, Mal Müdürlüğü,Maliye, Hüdapar...) Dışarı çıkamayanlar da evlerinin pencere ve balkonlarından tencere tava çalarak, silahlarla havaya ateş açıp ışıkları yakıp söndürerek gösterilere destek veriyor.Halk son iki gündür dışarı çıkmak şöyle dursun biber gazından camlarını açamaz iken Kızıltepe esnafı ise kepenk kapatmış durumda. İnsanlar en temel ihtiyaç olan gıdaya erişemiyor, günlük rutinlerini yerine getiremiyor. Kızıltepe genelinde halka hizmet veren tek bir fırın bulunuyor orada da uzun ekmek kuyrukları oluşuyor.

YOLLAR ULAŞIMA KAPALI

Göstericilerin, araba lastiklerini ve konteynerleri yakıp araçları durdurarak kimlik kontrolü yaptığı İpek Yolu'nun Viranşehir-Kızıltepe, Kızıltepe-Mardin, Kızıltepe-Nusaybin güzergahları ise ulaşıma kapalı vaziyette. Dolayısıyla bayram ziyareti ve düğün dernek merasimleri için farklı ilçelerden ve şehir dışından buraya gelenler ulaşımlarını sağlayamıyor bölgede mahsur kalmış halde bekliyorlar.Öte yandan sosyal paylaşım ağlarında oluşturulan gruplardan Kobani'ye destek çağrıları yapılıp fotoğraf paylaşımında bulunuluyor.Sözkonusu sayfalarda "Eğer Kobane düşerse; Kızıltepe de düşer." söylemleri yer alırken, " Kızıltepe'de devlet diye bir şey kalmadı, kontrol tamamen gençlerin elinde, İpekyolu'nda gençler araçları durdurarak kimlik kontrolü yapıyor, hem de karakolun tam katşısında..." ifadeleri ile konuyla alakalı fotoğraflar yer alıyor.

DİYARBAKIR, KURTALAN VE ERCİŞ'TE SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI

 
Van Valiliği, olayların devam ettiği Erciş İlçesi'nde saat 18.00'den itibaren ikinci bir emre kadar sokağa çıkma yasağı ilan etti.

Siirt Valiliği tarafından Kurtalan ilçesinde ikinci bir emre kadar sokağa çıkma yasağı ilan edildi.

Diyarbakır Valiliği tarafından saat 22.00'den itibaren ikinci bir emre kadar sokağa çıkma yasağı ilan edildi. 

Diyarbakır'da ilk ve orta dereceli okullar yarın tatil edildi.

Hüdapar nedir?


BATMAN'DA EĞİTİME BİR GÜN ARA VERİLDİ

Batman Valiliği, iki gündür olayların sürdüğü kentte ikinci bir emre kadar sokağa çıkma yasağı ilan etti. Yarın, kentteki tüm okullarda da eğitime bir gün ara verildi

(Radikal/Ajanslar)