Diyarbakır ve Hakkari'de askere, Bitlis'te polise saldırı

Diyarbakır'da komando taburuna roketli, Hakkari'de ise üs bölgesine havanlı saldırı düzenledi. Bitlis'te de zırhı polis aracına bombalı tuzak kuruldu.

RADİKAL - Diyarbakır'ın Hani ve Hakkari'nin Çukurca ilçelerinde askeri bölgelere iki ayrı saldırı düzenledi. Saldırılarda ölen ya da yaralanan olmadı. Bitlist'te de polis aracı geçişi sırasında yol kenarına tuzaklanmış bomba patlatıldı. 

KOMANDO TABURUNA ROKETLİ SALDIRI

Diyarbakır'ın Hani İlçesi'nde bulunan 3'üncü Jandarma Komando Tabur Komutanlığı'na PKK 'lılar tarafından, iki ayrı noktada roketatar ve uzun namlulu silahlarla saldırı düzenlendi. Askerlerin de karşılık vermesi üzerine çıkan çatışmada ölen ve yaralanan olmadı.

Hani İlçe merkezindeki Hükümet Konağı karşısında bulunan 3'üncü Jandarma Komando Tabur Komutanlığı'na saat 16.00 sıralarında teröristler tarafından iki ayrı noktadan saldırı düzenlendi. Askeri birliğin giriş kısmı ile Sağlık Ocağı Caddesi'nin üst kısmında bulunan nöbet kulubesine, önce raketatarla saldıran PKK'lılar, daha sonra da uzun namlulu silahlarla ateş açtı. Nöbet kulübesinde bulunan askerlerin de anında karşılık vermesi üzerine kısa süreli çatışma çıktı. Yoğun ateş altında kalan PKK'lılar, daha sonra kırsal alana kaçarak kayıplara karıştı.

Ölen ve yaralananın olmadığı saldırı sonrası kaçan PKK'lıların yakalanması amacıyla hava destekli operasyon başlatıldı. (İlhami ÜNAL/ DHA)

ÜS BÖLGESİNE HAVANLI SALDIRI

Hakkari'nin Çukurca İlçesi'nde 2'nci Hudut Tugay Komutanlığı'na bağlı Çayırlı Üs Bölgesi'ne PKK'llar tarafından havanlı saldırı düzenlendi.
Güvenlik güçleri, saldırıya karşılık verirken, belirlenen hedeflere de hava harekatı yapıldı.

Genelkurmay Başkanlığı'nın resmi internet sitesinden yapılan açıklamada, "Bölücü Terör Örgütü mensubu teröristler tarafından, Hakkari/Çukurca'da, 2'nci Hudut Tugay Komutanlığına bağlı Çayırlı Üs Bölgesi'ne iki adet havan mermisi atılmak suretiyle silahlı saldırıda bulunulmuştur. Terörist ateşlerine, unsurlarımız tarafından ateşle karşılık verilmiş ve terörist hedeflere hava harekatı icra edilmiştir. Olayla ilgili olarak adli tahkikat başlatılmıştır" denildi. (DHA)

ZIRHLI POLİS ARACINA BOMBALI TUZAK

Bitlis’te zırhlı polis aracının geçişi sırasında yol kenarına bırakılan patlayıcı infilak ettirildi. Saldırıda araçta hasar meydana gelmezken, yaralanan da olmadığı belirtildi.

Olay bugün saat 17.45'de Bitlis- Diyarbakır yolunun 30’ncu kilometresinde meydana geldi. Siirt’in Baykan ilçesi istikametinden gelerek Muş’a giden Muş İl Emniyet Müdürlüğüne ait zırhlı aracın geçişi sırasında, yol kenarına önceden yerleştirilmiş patlayıcı teröristlerce infilak ettirildi. Olayda zırhlı araçta buluna personel yaralanmazken, araçta da hasar meydana gelmedi.