Diyarbakır ve İstanbul'da çete operasyonu: 101 gözaltı

Diyarbakır ve İstanbul'da çete operasyonu: 101 gözaltı
Diyarbakır ve İstanbul'da çete operasyonu: 101 gözaltı
İstanbul'un 10 ayrı ilçesi ile Diyarbakır'da toplam 65 ayrı adrese yönelik düzenlenen eş zamanlı operasyonlarda, "hırsızlık, zorla haraç alma, tehdit ve silahla yaralama, uyuşturucu madde satma ve kapkaç" olaylarına karıştıkları iddia edilen 101 kişi, adliyeye sevk edildi

 

Asayiş Şube Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre, çeşitli ilçelerde meydana gelen hırsızlık, yaralama, kapkaç, zorla harç alma ve tehdit olaylarına yönelik çalışmalarını sürdüren Hırsızlık Büro Amirliği ekipleri, bir çeteyi takibe aldı.
Diyarbakır ve İstanbul’un 10 ayrı ilçesinde toplam 65 ayrı adrese yönelik eş zamanlı operasyon gerçekleştiren güvenlik güçleri, çete lideri olduğu ileri sürülen Cevdet P’nin de aralarında bulunduğu 3’ü kadın 89 kişiyi İstanbul’da, 12 kişiyi de Diyarbakır’da gözaltına aldı.
Bu kişilerin üzerlerinde ve bulundukları yerlerde yapılan aramalarda, 9 tabanca, çalıntı oldukları belirlenen 15 plazma TV, 50 kol saati, 120 cep telefonu, 9 bilgisayar kasası, 10 diz üstü bilgisayar, 2 KGS kartı, 1 gitar, 1 kelepçe, 6 fotoğraf makinesi, 3 müzik seti, olayda kullandıkları 4 otomobil ve 9 bin ABD Doları ile 4 bin 500 TL ele geçirildi.
Şüphelilerin, Diyarbakır’dan kandırılarak İstanbul’a getirilen 15 ayrı çocuğa tehdit yolu ile 8 kapkaç, 6 yankesicilik, 66 ev ve iş yerinden hırsızlık yaptırdıkları tespit edilirken, çetenin halen cezaevinde tutuklu bulunan suç örgütü lideri Fırat Delibaş ile bağlantı içerisinde oldukları iddia edildi.
Polisteki işlemleri tamamlanan 3’ü kadın 101 kişi, Beyoğlu Adliyesi’ne sevk edildi.
Şebeke tarafından Diyarbakır ve Şırnak illerinden kandırılarak İstanbul’a getirilen 15 çocuğun da ailelerine teslim edilmek üzere Çocuk Şube Müdürlüğüne teslim edildiği bildirildi.
Asayiş Şube Müdürlüğünden Sorumlu Emniyet Müdür Yardımcısı Mustafa Köse, meydana gelen ev ve iş yeri hırsızlığı, kapkaç ile yankesicilik olaylarına yönelik vatandaşları uyardı. Köse, vatandaşların şüphelendikleri konularda "155" numaralı Polis İmdat hattını aramalarını istedi. (aa)