@hakki_ozdal

Diyarbakır, 'yağmursuz' bir Newroz bekliyor

Diyarbakır, 'yağmursuz' bir Newroz bekliyor
Diyarbakır, 'yağmursuz' bir Newroz bekliyor
Cumartesi günkü Newroz kutlamaları için Türkiye'nin dört bir yanından insanlar Diyarbakır'a akın etmeye başlamış durumda. Uçaklar ve oteller hınca hınç dolu, sokaklar süslenmiş. "Aman yağmur olmasın" diyor Diyarbakırlılar, "DAİŞ'i yendik onu da kutlayacağız..."
Haber: HAKKI ÖZDAL - hakki.ozdal@radikal.com.tr / Arşivi

DİYARBAKIR – Sabah 05.45… İstanbul Atatürk Havalimanı’na giden yollarda trafik kilit! Güçlükle varılabilen iç hatlar terminalinde büyük bir hareketlilik var. 07.00’de Diyarbakır’a havalanacak uçak için açılan kapıya giden yol, insan hakları aktivistleri, siyasetçiler ve gazetecilerle dolu. Tek bir boş koltuk yok.

“Tarihin en önemli Newrozlarından biri…” Bu ifade pek çok Newroz günü için kullanıldı. 2013’teki kutlamaların bu sıfatı hak edecek bir ayrıcalığı da vardı: "Yüzbinlerce insanın bulunduğu Newroz alanında, PKK lideri Abdullah Öcalan’ın, devletle yürütülen görüşmelerin bir barış sürecine evrilmekte olduğunu ilk kez resmen ilan eden mektubu okunmuştu. Ancak 2015 Newrozunun şimdiden daha büyük bir heyecan yarattığı daha İstanbul’da anlaşılıyor. Diyarbakır’a havalanan uçaklar tıka basa dolu. ‘Bayram’a henüz iki gün olmasına rağmen, kentteki otellerde şimdiden hiç boş yer yok.


“İNŞALLAH BİRAZ SERPİŞTİRİR GEÇER…”

Diyarbakır’da meteorolojik olarak kapalı, sıkıntılı bir hava var. Ama insanların havası bunun tersi. Havaalanından otele giden taksi şoförü, “Bu sene çok kalabalık, pazartesi gelmeye başladı insanlar” diyor, “aman cumartesi yağmur yağmasın!” Yağmur yağmazsa çok coşkulu ve büyük bir kalabalık olacağını söylüyor: “Herkesin gözü hava durumunda. Cumartesi yağmur gösteriyordu. İnşallah biraz serpiştirir geçer…”

Diyarbakır'da Newroz'da yağış bekleniyor

Diyarbakır'da Newroz'a özel tasarımlar
 


“DAİŞ’İ YENDİK, ONU DA KUTLAYACAĞIZ”


Yakın zamanda onlarca insanın canına mal olmuş, bölgede günlük yaşamı alt üst etmiş bu bayramın, şimdi ilk olarak ‘hava durumu’ üzerinden konuşuluyor olması, gelinen nokta için önemli bir işaret. Kentin tamamı Newroz takları ve pankartları ile süslenmiş. Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi tarafından tüm ana caddelere, tüm sokaklara asılmış olan ve Newroz kutlamalarına çağıran bu pankartlarda “Kobane” vurgusu var. Diyarbakır’daki 2015 Newrozu, Kobane direnişi ve zaferinin de bir kutlaması, bir “zafer bayramı” olarak görülüyor.

Diyarbakır’ın aklı da kalbi de Kobane’de, Şengal’de, Ortadoğu ’da… “Kürt sorununun artık bölgesel bir sorun olduğu” yönündeki o yaygın kanaat, burada bir sokak gerçeği. Sokaktaki insanlar, elbette ‘çözüm süreci’ ve ‘yaklaşan seçimlerle’ çok ilgili. Ama bu Newroz, Rojava ve Şengal’de sağlanan hayati önemdeki başarılarla dolaysızca birleştirilmiş; “DAİŞ’i yendik, onu da kutlayacağız” diyorlar…