Diyarbakır'da 1 asker, 'kaza kurşunu' ile şehit oldu

Diyarbakır'da 1 asker, 'kaza kurşunu' ile şehit oldu
Diyarbakır'da 1 asker, 'kaza kurşunu' ile şehit oldu
Diyarbakır'ın Lice ilçesine bağlı Abalı Jandarma Karakolu'nda vatani görevini yapan bir asker, nöbet yerinde arkadaşı ile şakalaşırken arkadaşının silahından çıkan kurşun ile şehit oldu.

DİYARBAKIRDiyarbakır’ın Lice ilçesine bağlı Abalı Jandarma Karakolu'nda vatani görevini yapan bir asker, nöbet yerinde arkadaşı ile şakalaşırken arkadaşının silahından çıkan kurşun ile şehit oldu. Şehit askerin cenazesi, Diyarbakır'da yapılan uğurlama töreninden sonra memleketi Ankara 'ya gönderildi.

Lice İlçesi'ne bağlı Abalı Jandarma Karakolu'nda vatani görevini yapan Jandarma Er Faruk Eraslanoğlu, dün öğle saatlerinde nöbet tuttarken, bir asker arkadaşı ile silah ile şakalaşmaya başladı. Bu zıdaoa tüfeğin kaza ile ateş alınca Faruk Eraslanoğlu ağır yaralandı. Diyarbakır'a askeri helikopter ile getirilerek Asker Hastanesi'nde tedavi altına alınan Eraslanoğlu, kurtarılamadı. Kaza kurşunu sonucu ölen er Faruk Eraslanoğlu için bu sabah Diyarbakır Asker Hastanesi'nde uğurlama töreni düzenlendi. Törenden sonra er Erasolanoğlu'nun cenazesi memleketi Ankara'ya uçak ile gönderildi.

Abalı Jandarma Karakolu'ndaki olay ile ilgili kimliği açıklanmayan bir asker gözaltına alınırken, Askeri Savcılık soruşturmayı sürdürüyor.


FERİT ASLAN / DHA


  http://www.radikal.com.tr/115908511590854

  YORUMLAR
  (4 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Şehit Nedir... - Hasan Çimen

  Şehit: Kutsal bir ülkü veya inanç uğruna savaşırken ölen kimse. Türk dil kurumu Şehit kelimesini böyle tanımlıyor. Daha geniş anlamı için wikipediadan bakabilirsiniz. Askerde yada devletin çeşitli kolluk güçlerinin görevleri başında ölüm haberlerinde sürekli şehit olarak bahsedilmesinin bir amacı var. Devletin resmi ideolojik aygıtları meydana gelen bu ölümler üzerinden kendi politik propagandasını yapmak ve kin düşmanlık yaratmak için kullandığı bir kavram haline dönüşmüştür Şehit kelimesi. Kısaca sorayım sizce yukarıdaki şehit olan kişinin dil kurumunun tabir ettiiği şehitlikle ne alakası var. Bu haberin başlığı Diyarbakırda kaza sonucu bir asker öldü gibi bir başlık olmalı. Radikal gazetesini bu başlığı böyle atmasındaki amacınıda tahmin etmek hiç zor değil. Daha fazla okunma kaygısı duyarak habere dikkat çekmek. Bir yanıylada eski provakatif habercilik anlayışınıda hatırlatmıyor değil.. Bu haberin başlığını gördüğümde bile korkuyorum Barış sürecinde durmuş olan çatışmalalı durum yeniden mi başlıyor diye. Sayın Radikal editörleri lütfen haberlerinizin başlıklarını gazeteciliğe yakışır bir şekilde atın. İnsanları teleaş endişeye sevk etmeyim. Eğer bu çatışmalı durumdan bir çıkarınız yoksa...

  VİCDANİ RED VE CEZA - m.rozbilen

  Nöbet yerinde arakadaşıyla şakalaşırken diğerinin silahıyla vurulma.Ne kadar abes değil mi? Eğer işin içinde çapanoğlu yoksa buna pisipisine ölme denir.Bu olay bile insanlar için "vicdani red" hakkını kullanma sebebi olabilir.Oysa son yasayla asker kaçaklarına ceza evinden çok verilecek para cezası etkili olmuştur.Hemen hemen kaçakların hepsi koşa koşa teslim olmaya yürümüşlerdir.Bir silahtan çıkacak kurşunla kimin öleceğini ise Allah bilir.Ama mutlaka bir veya bir kaçı ölecektir,adım gibi biliyorum.Vicdani redçiler askerliğe karşı değil,savaşa ve böyle ölümlere karşı oldukları için vicdani red hakkını kullanmak istiyorlar.Haksızlar mı?Kimse oğlunu askerde ölsün diye göndermez.Hamasi nutuklarla bizi artık kandıramazlar.

  Şehit kimdir? - Pe@ce

  Bunun adına şehitlik denmesi de oldukça absürd; zorunlu askerlikle şehitlik kavramlarını yanyana görmek bundan daha da absürd. Kaç asker isteyerek, can-ı gönülden isteyerek sınır karakollarında bekleyip de hayatını kaybetti? Gerçekten tercih ederler miydi bu şekilde hayatlarının son bulmasını, arkalarında gözü yaşlı aileler bırakmayı. Şehitlikmiş, belki gücünüze gidecek; ama tanımlandığı şekliyle üzerinde biraz kafa yorduğumuzda esas şehitlik tarifine gerillanın uyduğunu göreceksiniz; kendilerine göre ulvi bir amaca hizmet için tamamen gönüllü şekilde dağlara gidenler onlar çünkü.

  NÖBET YERİNDE SAKALAŞMA - pispor

  Böyle bir şey olabilir mi söz konusu bir insan hayatı nöbet demek disiplin demek bu nasıl bir eğitim ki nöbet yerinde insanlar şakalaşarak birbirine ateş ediyor ve biz buna da şehit diyoruz oysa bir anne baba evladını bu yaşa getirmesi için ne zahmetler çekmiş ne umutlar ile oğlunun askerden dönüşünü beklemekteler sonuç kaza kazaen eğitimsiz insanların eline silah kurşun veriri eğitim vermezsen olacağı bu artık Nöbetleri profesyonel askerin tutması gerekmiyor mu.