Diyarbakır'da 10 ton uyuşturucu ele geçirildi

Diyarbakır'da 10 ton uyuşturucu ele geçirildi
Diyarbakır'da 10 ton uyuşturucu ele geçirildi
Diyarbakır'ın Lice İlçesi'nde dün düzenlenen operasyonda, 10 ton 572 kilo toz esrar ele geçirildi. Diyarbakır Valisi Cahit Kıraç, kırsal bölgelerde yaşayanlara çağrıda bulunarak, uyuşturucunun bir insanlık suçu olduğunu söyledi.

DİYARBAKIR - İl Jandarma Komutanlığı ve Emniyet Müdürlüğü ekiplerince dün Lice İlçesi Bağlan Köyü sınırlarında büyük bir uyuşturucu operasyonu başlatıldı.

Jandarma ve polis olmak üzere 25 timin katıldığı operasyona havadan Kobra ve Sikorsky helikopterleri de destek verdi. 500 güvenlik görevlisinin katıldığı operasyon sırasında jandarma özel harekat timleri geniş önlemi aldı.

Operasyonda, çuvallar içerisinde 10 ton 572 kilo toz esrar ele geçirildi. Operasyonu sürdüren güvenlik güçleri, 2 bin metrekare arazide 20 bin kök dişi hint kenevirini de ele geçirerek imha etti. Ele geçirilen esrar maddesinin değerinin yaklaşık 35 milyon TL olduğu belirtildi.

Diyarbakır Valisi Cahit Kıraç, çalışmanın bugüne kadar yapılan en büyük operasyon olduğunu açıkladı. Ele geçirilen uyuşturucunun bir bölümünün Hazine arazilerinde bulunduğu da belirtildi.

48 MİLYON KÖK KENEVİR BİTKİSİ İMHA EDİLDİ
Ele geçirilen uyuşturucu maddesi ile Diyarbakır Narkotik Şube Müdürlüğü'nde yapılan basın açıklamasında konuşan Diyarbakır Vali Cahit Kıraç, uyuşturucu ve uyarıcı madde kaçakçılığı ile kararlı ve etkin bir mücadelenin devam ettiğini belirtti. 2013 yılının Mayıs ayından bugüne kadar kırsal alanda 196 ayrı operasyon yapıldığını belirten Vali Kıraç, şöyle konuştu:

"Çoğu imalat yerlerinde olmak üzere 13 bin 309 kilo kubar esrar, 25 bin 605 kilo toz esrar maddesi ele geçirilmiş, operasyonlarda 470 şüpheli yakalanarak, adli mercilere teslim edilmiştir. Mayıs ayından bu yana yapılan operasyonlarda yaklaşık 48 milyon kök hint keneviri tarlada üretim aşamasında imha edilmiştir. Bunun piyasa değeri 2.5 milyar liraya ulaşmaktadır. Bunu narkoterör mücadelesi çerçevesinde yürütüyoruz. Son operasyon uyuşturucuyla mücadele tarihindeki en büyük operasyondur. Bu korkunç bir rakamdır."

"BU BİR İNSANLIK SUÇUDUR"
Diyarbakır Valisi Mustafa Kıraç, uyuşturucunun insanlık suçu olduğunu belirtirken kırsal kesimde yaşayanlara şu çağrıda bulundu:
"Kendi çocuklarına, kendilerine verilecek zararı ortadan kaldırmak adına, bunların dikim aşamasında güvenlik güçlerine destek vermeliler. Okulların açılması öncesinde böyle büyük bir uyuşturucunun ele geçirilmesi önemlidir. Bu esrarın sahipsiz olduğunu görüyoruz. Sahipleri narkoterör dosyası kapsamında ortaya çıkacak. Ele geçirilen malzemenin sahipleri şu an bilinmiyor. Bunlar daha çok kayıtsız arazilerde ele geçiriliyor. Adli soruşturma sonrası sahibi ortaya çıkar. Hazine arazileri, orman arazileri var. Tacirlerin daha çok okul önlerinde çocuklara pazarlama gayretlerinin olduğunu biliyoruz. Okul önlerinde okul polislerimiz var. Öğrenci velilerinin çocuklarının okul ilişkilerini takip etmesi lazım. Okulların açılması bu tür insanların iştahını kabartabiliyor. O alanlara daha çok dikkat etmemiz gerekiyor."

DHA - Felat BOZARSLAN


  http://www.radikal.com.tr/115088811508886

  YORUMLAR
  (6 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Kirsal insanlar vs senin gibiler. - ozgur7

  Bir bitkiye uyusturucu diyen akil ve zihniyet de insanlik sucudur. Dini ulke insanlari uzerinde kullanmayi ABD den ogrendinizde, bitkiyi uyusturucu yerine saymamayi neden ogrenemediniz mi?

  Son söz BDP'nin - PAN-ZEHİR

  Sıkıysa BDP'liler bununla ilgili eleştirilerde bulunsunlar da görelim. İşinize gelince insanlık onurundan bahsedersiniz.Belediye başkanı,il başkanı, bölge milletvekilleri konuşsun da görelim

  Kenevirli börek mi yapmaya başladık son zamanlarda? Hep haberler tonlarca! - diadem

  maalesef, toplumsal mutsuzluğun arttığı dönemlerde, refah ve gelişimin aynı oranda dağılmadığı toplumumuzda uyuşturucu bağımlılığı çılgın bir hızla yayılıyor. son bir kaç yılda emniyet güçlerince ele geçirilen miktarlar olayın vehametini sergiliyor. toplumumuzu uyuşturucu bağımlılığına iten en önemli nedenlerden sosyo-ekonimik faktörlere ve eğitime, şimdiki gibi yeteri kadar önem verilmediği takdirde bununla ilgili istatiksel rakamlar daima yukarı yönlü seyredecektir. genç bir toplumuz, gerekli olan şeyler yapılmazsa bizim için yıkıcı sonuçlar doğuracaktır.

  UYUŞTURUCU VAHŞETİ - HARAYDIN

  Tüm vahşetlerin başı uyuşturucudur. Şayet uyuşturucu kamyon kamyon yakalanıyorsa herkes bilirki yüzden biri yakalanır, bu vahşetin sonu gelmeyecek demektir. Uyuşturucuya bulaşan ve ihmali görülen herkes idam edilmelidir. Yalnız uyuşturucu için idam cezası geri gelmelidir. Uyuşturucunun olduğu yerde insanlık müslümöanlık güvenlik ve devlet yok demektir. Kimse uyuşturucuyu yapılabildiği kadar mücadele edilen bir gibi göremez.Ne demek tonlarca uyuşturucu yakalamak. Bu bataklıkta tek tek sinek yakalama demektir. Uyuşturucu tarla ve imalathane ve imal edenler ve taşıyanlar neden idam edilmez? uyuşturucu taşıyan kamyonların sahipleri ve uyuşturucuya bulaşanların malları tamamen müsadere edilerek Kızılaya bağışlanmalıdır.

  ... - myasin

  Lice'yi göreniniz varsa bilir. bütün esrar tarlaları(10'larca dönüm) karakollara ve askeri birliklere yakın ekilir.hasat zamanı geldi mi,akıllarınca operasyon yapıp birkaç çuval esrar yakarlar. artık geri kalanını ne olduğunu hepiniz tahmin edebiliyorsunuz.

  Niye kirsal - karaman2001

  Niye kirsal bolgelerdekilerine cagri yapiyorsunuzki? Onlarin yerine kirsal bolgeleri denetliyen, kontralunde tutan, ekicilerle isbirligi yapan silahli guclerinizle toplanti yapip, mevcut yasalarinizi devreye sokuP, sorunu kokunden cozebilirsiniz.. Ama siz egemen guclere ters dusmus kisilere operasyon yapip, mallarini yakalayip, basin onunde show yapip, duygusal cagrilardan bulunursaniz, sorunu bitirme degilde egemen guclerin onunu acmis olursunuz.. Gerci bu 10 ton esrarin imha edilmesi, kimler tarafindan nasil olacagi? cok buyuk bir soru isaretidir ama, butun iyi kalbimle belki imha edilir. kolay gelsin.